Един автобус, в не първа младост, и много идеи – това е началото на Пътуващо читалище „Бащино огнище“. Следват четири години, в които хората, застанали зад идеята и автобусът, преоборудван в музей на колела, участват в над 150 събития в повече от 100 от градовете на България. Следват и издаване на издирени, често – изискващи грижа и възстановяване, уникални книги (сред тях е и „Народен домашен лекар“), създаване на песни, изсвирени и изпети от оркестър „Шевица“, песни за забравени герои.
„В динамичния свят, в който живеем – колкото и клиширано да звучи – хората са станали малко по-лениви. Цялата информация на света е в ръцете ни – като отворим мобилните телефони, през търсачките, през социалната мрежа, можеш да се информираш за всичко, ставащо по света. Във връзка с това си мислех как да направим читалището по-активно – то да отиде при хората – да може да гостува. Например да отиде пред един МОЛ, където семейства са отишли в събота и неделя да разгледат магазините, и тези хора да бъдат грабнати, да бъдат привлечени да участват по някакъв начин в социалния живот“ – разказа за замисъла в днешното предаване на Радио Благоевград за история и национална култура „Изгрей зора“ Ивайло Шопски, основателят на „Бащино огнище“.
„Съдбата на капитан Симо Соколов много прилича на съдбата на Капитан Петко войвода, но – както обичам да казвам аз – Капитан Петко войвода е имал Хайтов, човекът, който да го възпее, а Симо Соколов остава онеправдан – човекът, който освобождава Търновско Брезнишко, Радомирско, остава непознат“ – така Ивайло Шопски пояснява идеята и усещането за вътрешна необходимост да се създават песни, посветени на незаслужено забравени герои – „Песента е начин да стигнем до повече хора“.
Можете да изслушате целия разговор на водещия предаването Валентин Дишев, д-р Кирил Алексиев и Ивайло Шопски, посветен на Пътуващо читалище „Бащино огнище“:
Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..
1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България. А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..
Предвидимост на пазара и реализацията на суров тютюн, 11-та Конференция на страните (COP11) на Рамкова конвенция за контрол на тютюна, която ще се проведе през м. ноември 2025 г. в Женева, Директива за тютюна и тютюневите изделия, Директива за акцизното облагане на обработен тютюн, Директива за рекламирането и други актуални за бранша теми бяха..
Във втория ден на събитието "Бойкот на магазините" се вглеждаме във формирането на цените на храните от фермата до трапезата, защото се оказва, че именно по пътя на хранителната верига се получават най-големите изкривявания в цените на хранителните продукти. Затова, една от мерките, които трябва да предприемат държавата и контролните институции, е..
Мина „Пирин“ беше нашият живот. Тя е оставила отпечатък във всеки дом, във всяко семейство в село Брежани. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Виолета Ставрева, част от Инициативния комитет за честванията по повод 100 години от създаването на въгледобивното предприятие. „С голямо вълнение се готвим за този празник. През 80-те и 90-те години на..
Съдебен състав на Административен съд-Благоевград допусна и отправи преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз по така наречения казус „френска безработица“. То е направено по искане на адвокатската кантора на адвокат Илко Стоянов. Причината е,че по едни и същи казуси в различните съдилища на страната съдебните състави се произнасят различно..
Зеленината има изключително голямо приложение в градска среда. Тя със своята листна маса помага за поемането на праха, спомага за поддържане на чист въздух, помага и със своята естетика, разбира се. Трябва да се знае, че всяко дърво е жив организъм. И то се засажда, расте, добива зрялост и в един момент остарява, неговият живот не е безкраен. Много..