Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На фокус: Регионалните радиостанции във филм на Поля Станчева

Поля Станчева
Снимка: Ани Петрова

Българското радио е имало своя регионална радиостанция в Скопие още преди края на Втората световна война. Интелектуалецът Димитър Гюзелов, който настоява да звучи българска реч по Радио Скопие, става директор, а по-късно е осъден и разстрелян. До тези и други непознати или малко известни факти се е докоснала Поля Станчева, докато проучва архиви и документи за филма си „От града към света“. 

Поля Станчева е генерален директор на БНР от 2001 до 2007 г., автор на идеята за наградите „Сирак Скитник“ и преди 5 години е създала документалния филм за Радиото "Олово срещу словото" (2015). В новия си филм тя концентрира вниманието си (ни) върху регионалните станции на БНР

Историята е запазена в звуковата памет на БНР, с изключение на малък период от време, записите за който са били унищожени през Втората световна война. Съхраненото е безценно, отбеляза тя в студиото на Радио София, създадено по времето на втория ѝ мандат (2007).

Още с появата си в България, първенството се е оспорвало между радиата в София, Варна и Стара Загора. Всъщност пионер в радиоразпръскването е Варна.

Най-първата радиостанция е монтирана до село Каменар и на палубата на крайцера „Надежда“, и то с цел да се охранява морската ни граница. Любопитното е, че благодарение на тези нови за времето си технически възможности България печели битка по време на Балканската война, смущавайки връзката между турски военни части.

Като наказание след Нойския договор на България е забранено да има свое радио.
През 1927 г. забраната пада и оттам нататък историята с „Родно радио“ е по-известна. Затова и София претендира да е първа в това отношение – като радио за населението.

В търсене на документи и информация за началния период Поля Станчева научава за една малка радиостанция в района на София. Оказва се, че тя е създадена от момче, за да… свири с уста…

Новопоявилата се медия става магнит, сега бихме казали хит, мода. За радиоконцерти в Дома на журналиста дори са се продавали билети.

Година след царския указ, през 1936 г. радио започва да се излъчва и да се слуша и във Варна и Стара Загора, с което се поставя и основата на радиомрежата. Взема се решение за изграждане на предавател на Вакарел, а Радиото става институция.

В документите, които е намерила и проучила, Поля Станчева се натъква и на още един интересен факт – Радио София е имало регионална станция в Скопие.

Радио Скопие проговаря на български и на немски през 1941 година. Интелектуалци с българско самосъзнание искат в ефира да звучи българска реч. Сред тях е Димитър Гюзелов. Кандидатства и след 9 месеца чакане става директор на радиото до септември 1944 г., когато напускат българските войски.
Гюзелов е осъден и е разстрелян.

Ролята на регионалните радиостанции и днес е от изключителна важност, подчерта Поля Станчева. Но с новите технологии гласът на радиото става все по-глобален. Българи емигранти от цял свят не само слушат своята регионална радиостанция, но и участват в предаванията.

Сред ключовите моменти в историята на БНР Поля Станчева отбеляза и създаването на модерната програма“Хоризонт“ (1972 г.) – запазила лидерската си позиция до днес; падането на монопола през 90-те години, появата на конкурентните частни станции; появата на Закона за радио и телевизия, с който се гарантира редакционната независимост.

Поля Станчева разказа и за наградите „Сирак Скитник“, учредени през 2001 г., които се присъждат за принос в развитието на Българското национално радио като обществена медия. Те носят името на първия директор на Радио София Панайот Христов – талантлив художник, критик, поет, театрал, общественик по-известен като Сирак Скитник.

Навремето интелектуалецът и директор създава модерно радио по свой уникален начин. За него Петър Увалиев казва: „Той надушваше новото преди то да е стигнало до нас. Създава радио, което излъчваше мечти“.

Може радиото да преживее различни трансформации, но то ще продължи да съществува. А БНР ще продължи да помага на хората да мечтаят, убедена е Поля Станчева.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Пирин се върна на върха във Втора лига

Пирин (Благоевград) спечели гостуването си на Янтра в Габрово с 1:0 в мач от 15-ия кръг и си върна лидерската позиция във Втора лига.  Единственото попадение в срещата падна в 88-ата минута, когато резервата Карл Намнганда бе изведен сам срещу вратаря от Аймен Суда и прати топката в мрежата. Така Пирин събра 34 точки и изпревари с две отбора на..

публикувано на 04.11.24 в 17:46

Благоевград грейва празнично през ноември

Тази година духът на Коледа завладява Благоевград още през ноември. В Деня на християнското семейство - 21 ноември се очаква Дядо Коледа да пристигне и да извърви своето традиционно шествие до пл. "Георги Измирлиев", съпровождан от много деца и музика.  В 18:00 ч. на голямата сцена в центъра на града ще се състои празничен концерт на децата на..

публикувано на 04.11.24 в 16:44

Бизнесът в Кюстендил не е против създаването на индустриална зона

Представителите на бизнеса в Кюстендил не са против създаването на индустриална зона, заявиха от кюстендилската Търговско-промишлена палата, а позицията им е по повод изказване на кмета на общината Огнян Атанасов на сесия на Общинския съвет през миналата седмица, на която той заяви, че част от бизнеса иска жителите на общината да продължат да получават..

публикувано на 04.11.24 в 16:01

Кюстендилският зелник с номинация за "Живи човешки съкровища – България"

Кюстендилският зелник е номинацията на област Кюстендил за "Живи човешки съкровища – България" за 2024 г. Конкурсът се координира от Министерство на културата и цели опазване на нематериалното културно наследство, което има важно културно, историческо и художествено значение за България. Номинацията на кюстендилския зелник е направена от областна..

публикувано на 04.11.24 в 15:31

Почистват реки и дерета в община Перник

Почистват реки и дерета в община Перник. С подобряването на проводимостта им ще се сведат до минимум рисковете от наводнения и разливи при евентуални обилни валежи. Към момента се работи в селата Ярджиловци, Студена и Черна гора, както и по река "Маниш" в пернишкия квартал "Църква". В идните дни се очаква да започнат дейности по разчистване на дървета,..

публикувано на 04.11.24 в 15:28

„Възраждане” в Перник пресича опит за преправяне на протоколи

Местната структура на „Възраждане” в Перник е пресякла опит за преправяне на протоколи в изборната нощ, съобщи на пресконференция депутатът Димо Дренчев. Случаят е от 4-та секция в Перник, а действащите лица са председателят и секретарят на СИК, каза Димо Дренчев. „Имаме видеоклип, на който ясно се вижда, че председателят на секцията от ГЕРБ заедно..

публикувано на 04.11.24 в 14:50

Разследват контрабанда на 233 кг марихуана през ГКПП "Кулата"

Под ръководството на Окръжна прокуратура – Благоевград се водят действия по разследване по образувано досъдебно производство за извършено престъпление. На 02.11.2024 г. на ГКПП "Кулата" при съвместни действия на митническите служители от отдел “Борба с наркотрафика” и полицаите от Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ е разкрита..

публикувано на 04.11.24 в 14:42