Местните власти имат различни политики за насърчаване на раждаемостта и запазване на младите двойки в общините. В малко общини е въведена безплатна забавачка, въпреки в пъти по-малките бюджети на администрациите им.
Кметът на община Гърмен Феим Иса внесе предложение за безплатни детски градини и ясли. На територията на общината детските заведения са шест. Как с бюджета, с който разполага община Гърмен, ще бъде осигурена безплатната услуга? Какво обяснява кметът Феим Иса, чуйте в звуковия файл – >
И ако в община Гърмен сега приемат политиката на местната власт за безплатни детски градини, то в община Кюстендил тази стратегия е отдавна факт. Оказва се, че общината изпревари с години правителството и парламента по реализиране на идеята за безплатни детски заведения.
Децата, родени след 1 януари 2013 години в Кюстендил са първият випуск, с който започва безплатна ясла и детска градина. Днес всички деца, посещаващи детските заведения, са освободени от месечната такса. Как местната власт в Кюстендил осигурява тази услуга – чуйте репортажа на Ангел Павлов – >
Кметът на община Благоевград Румен Томов също внасе предложение за намаляване на таксите в детските градини.
Как реагират на идеята жители на областния център относно безплатните детски градини и по-ниските такси? Питаме в анкета – >
Предложението на кмета Румен Томов беше прието от местните депутати. Таксите за детските градини и ясли от 40 стават на 30 лева на месец. Градоначалникът има намерение до края на мандата си да премахне изцяло заплащането в детските заведения. За да не натежи тази стъпка на бюджета на общината, Румен Томов ще разчита на финансовата дисциплина. Чуйте звуковия файл – >
Дали предприетите стъпки за безплатни детски градини и ясли са ефективни мерки срещу демографския срив и ще се превърнат ли в част от социалната политика на други общини в Югозапада, предстои да разберем.
Вече три месеца двама младежи ни разхождат виртуално из различни кътчета в Благоевград. Чрез кратки видеа ни напомнят колко красив е Благоевград и защо трябва да се гордеем, че сме благоевградчани. Иван и Георги, създатели на фейсбук канала „Благо ни е“, която популяризира града ни, бяха на гости на предаването на Радио Благоевград „Неделя у дома“...
Днес, на 11 януари, отбелязваме Световния ден на думата „благодаря“ – красива българска дума, която съдържа в себе си думите „благо“ и „дар“. Именно за благото на дара разговаряхме в предаването „С усмивка в събота“ с 11-годишната Мартина Димитрова, която дари за втори път грижливо поддържаната си коса на онкоболни деца. Мартина е родена и..
Снимка на фоторепортера на БТА Благоевград Красимир Велков попадна в национална класацията за най-добра фотография - Топ 5. Той е известен със своя професионализъм и естетически усет в областта на фотографията. Негови снимки често илюстрират събития и новини от региона. Кадърът на Краси Велков е заснет в местността Коматински скали в община..
На 13 януари 2025 г. от 10:00 до 13:00 часа в залата на БТА ще се проведе Национална кръгла маса на тема „Промени в Изборния кодекс, гарантиращи провеждането на честни избори в България“. Инициативата е организирана от гражданската платформа „Будители“ и цели да постави на дневен ред ключови промени в изборния процес. Според организаторите е необходимо..
Изкуственият интелект (ИИ) няма да унищожи професията на преводача. Макар че технологиите се развиват много бързо в областта на езиковата обработка и все повече хора използват автоматизираните онлайн софтуери за превод на текст, машините все още не могат да се конкурират със сложните лингвистични задачи. Това заяви в ефира на Радио Благоевград доц.д-р..
Министерският съвет прие актуализирания списък на изследователските висши училища. ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград е включен в списъка след получена висока оценка за своята научна дейност. „Ръководството на университета си постави тази приоритетна задача и за наша радост тя беше изпълнена в рамките на миналата календарна година. Статут на..
„Бих се родил отново“ е темата на 11-ото издание на националния литературен конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш“. В него могат да участват деца и младежи на възраст от 14 до 20 години. Участниците са предизвикани да разгледат идеята за новото начало, което би могло да настъпи във всяка човешка съдба, и да се запитат какви..