Новите специалности са „Устойчив туризъм“ за чуждестранни студенти, „Славянски език (руски) и туризъм“ и „Аудиовизуални изкуства и продуцентство в развлекателната индустрия“. В рубриката „Аудиториум“, доц. д-р Ицка Дерижан, зам.-ректор "Образователни дейности" във висшето училище, даде повече подробности за всяка една от тези три специалности.
Специалността „Устойчив туризъм“ не се предлага за български студенти. Тя се реализира по съвместна програма за издаване на двойни дипломи между Стопанския факултет и две партниращи страни – Виетнам и Киргизстан.
Специалността „Славянски език (руски) и туризъм“ ще бъде съчетана с умения за работа със смесени групи хора. Завършилите тази специалност ще получат ключови компетентности по два славянски езика за работа в интеркултурна среда и ще могат да се реализират успешно в сферата на международния туризъм, включително ще могат да работят във висши училища, научни организации, частни и държавни институции.
Специалността „Аудиовизуални изкуства и продуценство в развлекателната индустрия“ се предлага от Факултета по изкуствата. Интересното при нея е, че отново в тон със съвременните изисквания, ще бъде пряко свързана с анимацията като дейност. Студентите ще завършат със степен бакалавър.
„Всяка специалност се предлага след обстойно проучване на нуждите на пазара и то в една по-далечна перспектива“ – каза доц. д-р Ицка Дерижан и допълни: „Ние си даваме сметка, че нашите студенти, които сега ще започнат обучение, ще се реализират на пазара на труда след 4-5 години. Стараем се да стимулираме една или друга специалност след дългосрочна прогноза на пазара на труда.“
Кандидатстудентската кампания започва на 7 февруари с електронни изпити по български език, история на България, география на България, биология, английски език и математика. Онлайн изпитите ще се провеждат всеки работен петък от 7 февруари до 12 юни и всеки работен ден от 15 юни до 5 юли 2020 г.
Чуйте в звуковия файл разговора с доц. д-р Ицка Дерижан:
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..
Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..
Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..
Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..
Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..
За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..