С около 5 % са поскъпнали основните хранителни продукти от началото на годината – сочи анализът на Държавната комисия по стоковите борси и тържища. Според Владимир Иванов, председател на Комисията, най-сериозно е поскъпването при свинското месо и при краставиците.
„При свинското месо, цената остава абсолютно нестабилна към момента. Усети се едно стабилизиране през втория месец на годината, да се надяваме, че няма да има нови случаи на зараза по свинете, което да е причина за намаляване на стадата. Към момента, имаме цена от 9 – 9.40 лв. за килограм свинско месо, като продължаваме да наблюдаваме парадокса – да имаме по-високи цени на дребно, отколкото цени на едро, но това нормално, поради паническия характер на предлагането на месо и състоянието на пазара на месо. От гледна точка на европейския пазар има едно свръхпроизводство на свинско месо и там са стабилизирани вече нещата. Аз очаквам, че до месец – два, ако няма нови случаи на болестта или друго черезвичайно, да имаме стабилизация и на нашия пазар, и стигане на едни стабилни цени, които да доведат до едно спокойствие при пазарното ценообразуване“ – коментира за Радио Благоевград Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържища.
По думите му, по отношение на другите храни – захар, брашно, фасул, олио, яйца, има едни стабилни нива, в сравнение с минали години, дори има намаление.
„Това, което измества кривата нагоре в ценово изражение, са зеленчуците. 2019 и 2020 година се оказват по-скъпи в това отношение. Ако погледнем „потребителската кошница“ само по отношение на зеленчуците, през миналата година тя е било 30 лева, сега е 31. Имаме рекордно равнище на краставиците, поради по-малкото предлагане. Последните две години са по-скъпи и по отношение на плодовете, заради по-лошите метеорологични условия. Например, при мандарините имаме едни рекордни равнища от 1.80 за кг, което през последните няколко години не е наблюдавано. Бананът лъкатуши, нивата са по-високи от миналата и по-ниски от 2018 година. При сиренето, към момента също има по-високо равнище на цената, спрямо миналата година, по-ниска е тя при маслото“ – поясни още Владимир Иванов.
Според него, няма как повишението на доходите, да не влияе върху формирането на цените. Освен това, ръстът при цените на храните е доста по-нисък от ръста на услугите. Затова, потребителите не трябва да очакват резки промени, защото те не са възможни, освен, ако няма необичайни и извънредни ситуации.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Владимир Иванов:
Американски гигант в производството на цигари започна пилотен експериментален проект за отглеждане на нови за България сортове тютюн, който се осъществява съвместно с Национална асоциация на тютюнопроизводителите - 2010 (НАТ-2010). Проектът има за цел да бъдат изпробвани алтернативни разновидности тютюн за страната, които са нови за българските..
Инициативен комитет от магистър-фармацевти обявява началото на мащабна национална кампания за насърчаване на здравословния начин на живот и профилактиката. Под мотото „Фармацевтите от семейните аптеки се грижат за теб – движи се към здравето си!“ и „Силата е в движението – имунитетът е твой съюзник!“, инициативата ще предложи поредица от..
Битката за геополитическото позициониране на България върви 35 години. Страната ни взе решаваща посока след Виденовата зима, но оттогава насетне не са спирали опитите да бъде препятствана нашата пълноценна евроинтеграция. Особено актуална е тази битка сега, защото с приемането ни в Шенген и в еврозоната този процес ще бъде завършен до степен на..
Смъртността на пчелите в България достига до 70-100% на отделни места, в Северозападна България, а прогнозата на пчеларите е, че през тази година броят на пчелните семейства ще намалее наполовина. Те настояват за ограничаване и строг контрол на пестицидите, които убиват пчелите, но подронват здравето и на човека. Ако не се предприемат мерки,..
На 18 май отбелязваме Международния ден на музеите, честван за първи път преди 43 години. Целта на празника е да се повиши информираността и ролята на музеите в обществото, защото музеите са важно средство за културен обмен, обогатяване на културите и развитие на взаимно разбирателство и сътрудничество между народите. Решението на 18 май..
Стартира кампания за безплатен микроблейдинг на жени, които са преминали през химиотерапия и са загубили веждите си в борбата с онкологично заболяване. Кампанията е под надслов „Красота с кауза – Плати с усмивка“. „Винаги съм се възхищавала на силата на жените, които преминават през това предизвикателство. Видях колко дълбоко може да се..
Фолклорна формация „Накит“ от Благоевград се завърна със специалната награда от международния фестивал „Бакши“ в град Хива, Узбекистан, който се провежда през две години. Нашите музиканти и певици се съревноваваха с професионални състави от 45 страни. Имало голяма конкуренция, защото всички били професионалисти. 30-минутната програма..