Проф. Сотир Марчев, началник на Клиниката по кардиология в Медицинския институт на МВР – София гостува на рубриката „В ритъма на сърцето“ на Радио Благоевград – БНР. Той коментира аритмиите – причините за появата им, симптомите, лечението. Кога говорим за аритмия и какво я причинява?
„Нормалният човешки пулс е от 50 до 100 удара в минута, и второ е ритмичен – от удар до удар има един и същ интервал. Ако пулсът е под 50 – това е вид аритмия и се нарича брадикардия. Ако пулсът е над 100 – това е друг вид аритмия, която се нарича тахикардия. Затова всеки разумен човек трябва да си знае в какви стойности е неговия пулс. Това може да стане по три лесни начина. Първият: с пръста на едната ръка се хваща за китката на другата ръка и усеща пулса като брои ударите. Най-добрият вариант е да се преброи за 60 секунди, друга възможност е за 30 секунди като се умножи по 2 и човек се ориентира за 1 минута, третата възможност е да се измери за 15 сек. и да се умножи по 4, но това е по-неточно. Това е най-лесния начин, който всеки може да приложи. Друг начин е измерването да се направи чрез безплатните приложения на смартфоните. При възрастните пациенти най-лесно измерването става с автоматичен апарат за измерване на кръвно налягане, който измерва и пулса и тогава ги питаме какъв е той“ – каза проф. Марчев и даде пример как човек може да се ориентира, ако сърцето „прескача“, колко опасно е и колко бързо трябва да се посети лекар.
„Аритмиите при сърдечните заболявания са съвсем същото нещо, както температурите при инфекциозните заболявания. Колко е опасна една температура, не зависи от това колко е висока и продължителна. Колко е опасна една температура зависи от това проява на какво е. Ако една температура е проява на детско заболяване – ще отмине, но ако температурата е проява на тумор в разпад – тогава тя е опасна. Същото е и при аритмиите. Ако една аритмия е проява примерно на любовна мъка при момиче – това е нещо доброкачествено, което ще отмине. Ако обаче аритмията е проява на инфаркт – същата тази аритмия вече е нещо опасно. Така че колко е опасна една аритмия, ние разпознаваме по това на какъв фон се проявява“ – каза проф. Мачев и обясни как да се познае този фон. „Ако по време на аритмия човек има болка в гърдите – това е значима аритмия. Ако при изкачване на един етаж човек се задъхва – говорим за сериозна аритмия. Аритмия, при която на човек му прилошава и нарушава съзнанието е спешна аритмия“.
По какъв начин аритмиите увреждат сърцето, какво се случва с него по време на аритмия?
Кардиологът уточни, че има много видове аритмии. Най-честата в човешкия род е предсърдното мъждене. „Когато слушаш ритъма на сърцето на човек с предсърдно мъждене – той е хаотичен, от удар до удар има случайно разстояние време. Такъв пълен хаос се нарича на слушалка абсолютна аритмия, а на електрокардиография го наричаме предсърдно мъждене, което зачестява. Зачестява, защото това е болест на възрастните хора, а възрастните хора в България се увеличават. Човешкото сърце има две камери – лява и дясна и две предсърдия. Когато човек е в състояние на предсърдно мъждене, предсърдията престават да се съкращават. Примерно да има двигател с 4 цилиндъра и 2 от цилиндрите да не работят. Това е причината хората, които са с предсърдно мъждене като излязат от аритмия го усещат – имат по-малко сила, чувстват се зле. Но това е половината от проблема. Другата половина от проблемите е, че когато предсърдията не се съкращават, кръвта в тях се застоява, съсирва и се образуват съсиреци. Опасно е част от тези съсиреци да не отидат в мозъка и да причинят инсулт. Затова на хората с тази диагноза им даваме антиколагуланти – лекарства за разреждане на кръвта, за да не получат инсулт“.
Проф. Марчев коментира и другата най-честа аритмия – екстрасистулите – отделните прескачания „Когато тези ектсрасистули са на фона на здраво сърце (няма инфаркт, нама сърдечна недостатъчност), тези екстрасистули не означават нищо, т.е. те не са свързани с лоша прогноза. Когато имам пациент с екстрасистули, аз го успокоявам, че тези екстрасистули не са проява на болест, която го дебне зад ъгъла, и която ще го убие. Ако той не съумее да се успокои, даваме лекарства, за да не прескача сърцето. Самите екстрасистули не скъсяват живота, и поради това тяхното премахване с медикаменти – не удължават живота.“
Кои други заболявания имат отношение към ритъма на сърцето?
„Когато дойде човек с висок пулс, първото нещо, за което го питам е по колко кутии цигари пуши – високият пулс му е от там. Но ако не пуши, много често това е проява на болест на щитовидната жлеза. Тя отговаря за аклиматизацията в организма. Когато щитовидната жлеза е болна, пулсът се променя. Ако тя излъчва повече хормони, отколкото трябва, тогава пулсът е много над 100 удара в минута. Ако излъчва по-малко хормони – пулсът пада под 50.“
Проф. Марчев препоръча на всички „да обичат ближния си, да обичат семейството си. Продължителността на живота много зависи от броя на близките контакти, които имаме. Обърнете внимание на семейството си, обичайте, любовта помага“.
В звуковия файл можете да чуете разговора с проф. Сотир Марчев:
Фермата за норки край Стара Загора вече е затворена и в нея няма животни. Новината разпространи Сдружение „Кампании и Активизъм за Животните в Индустрията“, което познаваме като КАЖИ. Ръководството, членовете и симпатизантите на организацията приеха тази новина като подарък за 8-ия рожден ден на КАЖИ. А една от каузите на сдружението е именно..
Киберсигурността е модерна дума, но много малко хора си дават сметка какво означава в действителност. Ние живеем в един много киберсвят, всички сме свързани с устройствата, които ежедневно ползваме. И трябва да поставим тази сигурност като основен приоритет. Киберсигурността не е въпрос на организация и на средства, а на начин на мислене. Това заяви в..
Народно читалище „Георги Тодоров 1885“ – Белица обяви ученически конкурс за стихотворение, разказ и есе на тема „Моето читалище“. Инициативата е посветена на 140 години от началото на читалищното дело в Белица и на 140 години от основаването на културната институция. В конкурса могат да участват всички ученици от общината, в три категории -..
Младите поколения стават все по-иновативни в решенията, които търсят, и в проектите, които искат да работят. Те мечтаят по-силно, рискуват по-смело и в това е красотата на младежкия дух. Те по-лесно си казват: „Какво ако тази щура идея няма да проработи“. Всичко това им помага да бъдат смели и креативни. Това заяви в ефира на Радио Благоевград..
Преподаватели от Филологическия факултет на ЮЗУ проведоха часове по родния език с ученици от Българо-австрийското училище във Виена. Преподавателите Милена Накова-Петрова и Наделина Ивова , както и докторантът Дияна Парахулева от Катедрата по български език проведоха своите мобилности в рамките на програма „Erasmus+“ в Българо-австрийското училище..
След две успешно реализирани издания, форумът Digital4Blagoevgrad се завръща за трета поредна година в Благоевград, този път под наслов „Избери дигитален Благоевград“. На 10 май зала “22 септември“ отново ще събере на едно място експерти от региона и страната, които ще споделят своите истории на успеха и ще дадат съвети за развитие в..
Град Сандански отдавна се е наложил на спортната карта на България, като място, на което се провеждат редица състезания, като се започне от футболни турнири, волейболни, плувни, борба и други видове спорт. А тази година се оказва юбилейна за футбола в града, ФК „Вихрен“ Сандански става на 100 години. А за юбилея на футболен клуб „Вихрен“ се..