"Когато падаме под Османска власт, ние завършваме своя политически живот с едно изключително културно достижение – Търновската книжовна школа. И когато започваме нашето Възраждане, ние имаме на практика две културни институции – т.е. нашето Възраждане започва именно като културно. Не отделям революционните борби, които са паралелни, и които на практика се преплитат, но като институции и двете са уникални. И двете се дължат само и единствено на усилията на българския народ: имам предвид 1869 г. и основаването на Българското книжовно дружество, което привлича университетски, наистина европейски учени, от ранга на Константин Иречек, на Ватрослав Ягич, Виенска книжовна школа, Пражка книжовна школа, които са съпричастни към създаването на бъдещата Българска академия на науките, и – една година по-късно – създаването на Българската екзархия", това заяви в предаването на Радио Благоевград за история и национална култура "Изгрей зора" проф. Лизбет Любенова.
"Може би слушателите трябва да знаят, че това е една борба, която продължава повече от половин век, тъй като нито една Велика сила не застава зад нас. Дори Русия е срещу отделянето на българите в отделна автокефална църква, тъй като по силата на своите международни споразумения тя е покровител на всички в "Румилет", т.е. на всички православни, без да се разграничават вътре етноси. В този смисъл ние имаме нещо наистина извоювано от самите нас... нещо, за което буквално са умирали хора", допълни проф. Любенова.
Можете да чуете целия неин разговор (от 23.02) с д-р Кирил Алексиев, да узнаете много важни подробности за борбите за българска екзархия, за българското общество като гръбнак на икономиката на Османската империя през 19 в., за съпротивата на Цариградската патриаршия, за героите и жертвите на една борба...:
Осъзнаваме ли тежестта на времето върху нас? Все си казваме „има време“ - има време за това, има време за онова, а то - времето - просто си изтича. Страхът от това да покажем себе си и възможностите си пред света, пък е другата спънка в житейското ни развитие, защото винаги е първо мисълта „Какво ще кажат хората?“. На големия екран в българските..
Любовта към българското и родното, към корените и съхранението на културната идентичност възражда една идея, която намира подкрепа, а именно въвеждането на часове в училище в изучаването на говорещата азбука - глаголицата. Инициативата е на педагога Татяна Атанасова, която след като започва да обучава своите ученици да пишат с глаголически..
Фондация „Живот със синдром на Даун“ осигурява напълно безплатни индивидуални тренировки по плуване за деца и младежи със синдром на Даун от 2018г. Проектът по адаптирано плуване се провежда в различни градове в България. Децата и младежите не само се научават да плуват, но се превърнаха и в състезатели на регионални, национални и международни..
В навечерието сме на най-светлия, най-топлия и празничен месец от годината – декември. Месецът, който свързваме със семеен уют, топла стая, пълна с усмивки, любов, споделеност и искрящи от радост детски очи. Декемрви е богати трапези, пълни с много лакомства и много подаръци за любимите хора, грижливо подбрани и опаковани от нас под голямата семейна..
Стартира 14-ото издание на престижния конкурс „Наградите на БАИТ“, който всяка година отличава иновации, постижения и приноси в сферата на информационните и комуникационните технологии (ИКТ). Веднага след началото, първите кандидатури са подадени от ученици и студенти в категорията „Младежка награда“. Сред проектите, които вече впечатлиха журито, е..
Депутатът Тома Биков представи през седмицата своята най-нова книга „Българските контрареволюции и краят на идеологиите“. В предаването “Събития и личности” Биков поясни, че изданието е продължение на предишната му книга - „Българските революции“, издадена преди четири години. Книгата проследява как големите исторически фигури и техните действия са..
В интервю за Радио Благоевград политологът и бивш депутат в 50-то НС Калоян Методиев отправи сериозни критики към настоящата политическа ситуация в страната, като заяви, че изборният процес е компрометиран, а резултатите от него водят до дълбока институционална криза. Методиев изтъкна, че Благоевградска област е емблематичен пример за нарушения по..