Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Анани Тошев: Глаукомата коварно „краде“ от човешкото зрение

4
Д-р Анани Тошев

 От понеделник започна Световната седмица за борба с глаукомата. Тя се провежда всяка година по инициатива на Световната асоциация по глаукома (WGA) и на Световната глаукомна пациентска асоциация (WGPA). Световната седмица за превенция на глаукомата е под мотото:“Изследвайте се за глаукома – спасете вашето зрение“.

„Болните с глаукома се увеличават – сочи статистиката за Европа и целия свят, поради застаряване на населението“ – това заяви в здравния час на Радио Благоевград д-р Анани Тошев, очен лекар от Първо очно отделение с фокус глаукома, при УМБАЛ „Александровска“ – София. Той посочи, че глаукомата е мултифакторно, прогресивно хронично заболяване, което коварно „краде“ от човешкото зрение.

  „Основният рисков фактор за първична  откритоъгълна глаукома  е високото вътреочно налягане – над 21 мм Hg. Друг фактор – застаряване на населението и възраст над 50–55 г., също влиза в рисковата група. Има и един параметър, наречен централна роговична дебелина, когато тя е тънка – също е рисков фактор. Изменение в  зрителния нерв, в зрителното поле, високо степенно късогледство – повече от 6 диоптъра-минус, наличие на захарен диабет, хронични сърдечно-съдови заболявания – всички те са комплекс от рискови фактори за поява и развитие на първична откритоъгълна глаукома“ – конкретизира офталмологът. Той подчерта, че колкото повече са рисковите фактори, рискът за хората е по-висок, и още по-задължителен е профилактичният скринингов преглед. Налице е и наследственият фактор, в тези случай препоръчително е след 55 годишна възраст тези лица да посещават 1 път годишно очен лекар.

  Първичната откритоъгълна глаукома протича безсимптомно, докато не се увреди напълно зрението на едното око. Затова се предприемат и мащабни кампании за скринингови прегледи. „Когато диагностицираме глаукома в ранен стадии, което става на база промените в зрителното поле, тогава се прилага медикаментозно лечение. Има много видове медикаменти за понижаване вътреочното налягане и можем дотолкова да забавим заболяването, че пациентите да нямат промени в зрителното поле или те да са много дискретни и да не се отразяват на качеството им на живот“ – съобщи д-р Тошев и допълни, че на първа линия излиза лазерното лечение, което има много предимства и трайно намалява налягането. Във формите на откритоъгълна глаукома може да се направи лазерно лечение ако пациентът е в ранен етап на заболяването и няма да бъде необходимо да се поставят капки. Ако той е в напреднало заболяване, поставя няколко вида капки и се приложи лазерно лечение, е възможно едни от капките да бъдат изключени.

  Д-р Анани Тошев подчерта, че глаукомата се лекува по един и същ начин в България и по света. „Една година съм специализирал в Германия в глаукомна клиника и мога да уверя българските пациенти, че това, което се прави в Германия, и това, което можем да предложим в страната ни, е абсолютно съизмеримо. Същите групи медикаменти са регистрирани и у нас. Предстои регистрацията на нова група медикаменти за понижаване на вътреочното налягане, каквато не сме имали повече от 20 години. До края на тази година и началото на идната, те ще бъдат и в България“– увери специалистът.

 УМБАЛ „Александровска“ – София повече от 10 години организира скринингови прегледи за пациенти в риск от глаукома в рамките на Световната глаукомна седмица. Записването е от 9 до 13 часа на тел. 02/92 30 295  до 13 март, а прегледите ще се извършват от 14.30 до 17.30 ч. по реда на записване.

 Преди 2 години д-р Анани Тошев бе удостоен с престижна европейска титла. Той издържа успешно професионалния изпит за специалност на европейско ниво, който се проведе в Париж от Европейския борд по офталмология. С високия резултат, който постигна, медикът придоби титлата FEBO (Fellow of European Board of Ophthalmolgy), отговаряща на най-високите европейски стандарти за образование. Европейският съвет по офталмология (EBO) е постоянна работна група по специалността към Европейския съюз на медицинските специалисти (UEMS) и е единствената професионална европейска организация в тази медицинска област.


 Чуйте в звуковия файл разговора с д-р Анани Тошев:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

От първо лице: За планината и инцидентите

Голям процент хора решават да отидат в планината без предварителна подготовка, което е предпоставка за инциденти. 7 спасителни акции за последните две седмици са провели планинските спасители в района на Седемте рилски езера, съобщиха от Планинската спасителна служба. Оказва се, че именно езерата са най-посещаваното място от туристи в..

публикувано на 11.07.25 в 15:00

Брокерите на имоти у нас отдавна са готови за еврозоната

Брокерите в България много отдавна са готови за прехода към еврозоната, защото ние всички отдавна работим с евро. Така че чисто оперативно не очаквам някакви трудности, нито за сектора, нито за клиентите. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Веселина Стоева, председател на Управителния съвет на Асоциацията за развитие на брокерите на имоти. През..

публикувано на 11.07.25 в 11:21

Директорът Емил Терзийски: Трябва да има санкции за учениците

Министерският съвет одобри промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от МОН. С част от тези промени се цели затягане на дисциплината, по-строга регулация на използването на мобилни устройства и повече правомощия за учителите в справянето с неприемливо поведение на учениците. В рамките на един месец предложените..

публикувано на 11.07.25 в 09:38

Наплив на екскурзианти от София за въжения парк край Благоевград

Въженият парк край Благоевград премина на лятно работно време. Атракционът ще бъде отворен за посетители в интервала от 9:00 до 13:00 часа и от 17:00 до 20:00 часа. “Промяната се налага заради високите температури през деня. При 33 градуса на сянка паркът се затваря, защото  горе децата се напрягат, като ги пече слънцето директно и там става..

публикувано на 10.07.25 в 11:44

 „Мегалитни паметници и култови практики“ събра учени от цял свят в Югозападния университет

Излезе от печат сборникът от симпозиума „Мегалитни паметници и култови практики“, чийто домакин беше катедра „Културология“ на Югозападния университет „Неофит Рилски“. В двата тома на сборника са включени 53 доклада на изследователи от държави от цял свят. Тематичният обхват на научните доклади е в областта на историята на културата,..

публикувано на 09.07.25 в 15:34

Жителите на Благоевград се оплакват от ценови скокове в лекарствата и хитринки на търговците

Граждани изпращат десетки сигнали всеки ден за съмнителни промоции, ценови скокове и други нелоялни търговски практики след официалното представяне на уебплатформата "Антиспекула" и мобилното приложение за подаване на сигнали. Най-голям брой сигнали за последните дни са подадени от София, следвани от Варна и Благоевград. Малка част от..

публикувано на 09.07.25 в 14:12

Как да реагираме при среща със змия

С повишаването на температурите зачестяват сигналите за змии в населени места. На 6 сигнала за змии и пострадали птици са се отзовали от Аварийно-спасителния отряд в Благоевград. „Змиите, които се срещат в община Благоевград, не са опасни. Има един период в годината, когато се срещат по-често заради размножаването“, уточни ръководителят на..

публикувано на 08.07.25 в 11:45