Георги Пейчинов е 70-годишен пенсионер, отруден, но „жилав човек“ както сам се определя. Още от социалистическо време отглежда картофи в самоковското поле, освен това работи и като охранител.
„В момента имам 5 декара, по-рано отглеждах и по 20, но помощниците отидоха в чужбина. Дъщерята и зетят са в Америка със „Зелена карта“ и сега няма кой да ми помага“ – коментира картофопроизводителят. Споделя, че работата не му тежи, по-трудна е реализацията, затова продава продукцията си на пътя Дупница – Самоков, където има повече движение. „Тук разчитам на редовни клиенти, защото те знаят какво купуват, аз знам какво им продавам и всички сме доволни“ – уточнява Георги Пейчинов.
Картофите, които продава варират от 60 стотинки до 1 лев за килограм, като цената зависи от едрината на продукцията. На въпрос: Защо картофите в магазина са толкова скъпи, над 1-1.20 лв. за килограм, Георги Пейчинов коментира, че има производители, които взимат много големи субсидии, които не използват по предназначение.
„Аз не взимам никакви субсидии, докато хората работят с много субсидии, там измамата е много голяма. Имитират, че садят – изорат, набраздят, взимат парите и въобще не вадят картофи. Това са земеделци измамници“ – категоричен е Георги Пейчинов. Споделя, че земята, която обработва не е негова, защото бюрокрацията е тежка и отказва производителите за узаконяват нивите си. Земята, която повечето производители използват в момента е общинска държавна собственост.
„Разходите за отглеждането на картофи са големи, въпреки това, ако някой дойде да ми изкупи картофите на 60 стотинки, съм на печалба. Доволен съм, има хора, които се обаждат по телефона, дори и от София, идват и си купуват само от мен“ – коментира още Георги Пейчинов.
Той споделя, че си обича работа си, затова се труди с удоволствие. Изкарва по 3 тона от декар и е доволен. Никога не е работил с кредити и по този начин оцелява. Категоричен е, че с картофопроизводство човек може да се препитава, важното е да работи с удоволствие.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Георги Пейчинов:
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..
С факелно шествие и спектакъл под надслов „Живея! Строя! Красота творя!“ ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград отбеляза своя рожден ден. Зала „Яворов“ беше препълнена от настоящи и бивши ученици, учители, директори, много гости, между които кметът на община Благоевград Методи Байкушев и Ивайло Златанов, началник на РУО в Благоевград. Имаше много..
През последните три години обществото преживя една от най-тежките политически кризи. Станахме свидетели на липси на лидерство, отсъствие на отговорност, война между институциите, фрагментиране на българското общество на твърди партийни ядра. Цената на всичко това се изрази в безвремие, липса на перспектива за хората, забавяне на всички темпове на..
Град Добринище и селата Места и Филипово ще имат по-модерно и по-икономично улично осветление. Проектът се изпълнява от община Банско. „Ще се подмени цялото улично осветление в град Добринище с модерни светодиоди и фотоволтаични лампи. В момента уличното осветление в нашия град е морално остаряло. Новите осветителни тела ще са по-икономични и площта,..
Благоевград има нужда от язовир „Ракочевица“ - това бе мотото на разговора в ефира на Радио Благоевград с бившия кмет на областния град Лазар Причкапов. Идеята за язовир е коментирана още през 70- те години. В последно време стана ясно, че проблемът се задълбочава в цялата страна. Не е нормално един град, който е в полите на Рила планина, да..
Промените на трудовия пазар и застаряването на населението поставят нови предизвикателства пред хората над 50-годишна възраст, които търсят възможности за професионално развитие или ново начало в кариерата. Именно върху тази група се фокусира платформата „Млади таланти 50+“, която предлага обучения, кариерни възможности и подкрепа за адаптация в..
2025 година се оказва знаменателна за жителите на община Белица, защото се навършват 140 години читалищно дело и 140 години от основаването на Читалище „Георги Тодоров 1885“ в града. Кулминацията на събитията, посветени на бележитите годишнини, ще бъде на 31 октомври. Това стана ясно с решение на настоятелството на читалището, което бе взето на 29..