Сарафската къща е една от емблематичните забележителности в Самоков – паметник на културата от национално значение. От 1968 година до 1971 година е реставрирана, а в наши дни се поддържа от Дарителски фонд „13 века България”.
„Сарафската къща има една неповторима атмосфера от епохата на българското Възраждане, а самият обект е национална архитектурна и културна ценност – една от забележителностите в Самоков. Къщата е построена през 60 – те години на 19 – ти век, по поръчка на една известна еврейска фамилия Арие, която е живяла в Самоков от края на 18 – ти до началото на 20 – ти век. Къщата е построена от майстор Стефан от Одрин, който те довеждат тук специално с тази цел, да построи тази къща“ – споделя Марияна Лобутова, регионален представител на Дарителски фонд „ 13 века България“, която посреща посетителите и разказва интересната история на Сарафската къща. Тя е наречена така, заради занаята на фамилията, който всъщност е свързан с обмяната на тогавашните валути. Хората, занимаващи се с този занаят ги наричали „сарафи“, оттам и къщите им наричали „сарафските къщи“.
„Със своите 380 квадратни метра, Сарафската къща е една от най-малките и скромни „сарафски къщи“. Тя е единствената запазена от онова, мащабно строителство през 19 – ти век. Малка, скромна, удивителна със своята неповторима атмосфера и с духа, който може да се усети единствено на това място“ – уточнява още Марияна Лобутова.
По думите й, всяка стая в къщата впечатлява посетителите с красивите мебели и уникалното за времето си обзавеждане.
„В кабинета се намира знаковото бюро с „лъвските глави“, в превод от иврит, на български „арие“ означава „лъв“. В къщата може да се види „хамам“ – турска парна баня от 19 – ти век. Интересното е, че в повечето къщи в Самоков, още през 19 – ти век, е имало такива парни бани, което говори за едно високо ниво на градска култура на населението. Интерес за посетителите представляват дървените вградени шкафове, паната с изящна дърворезба по таваните, интересни са обрамчванията на прозорците, вестибюла, стенописите, които спират дъха. Това са образци на високото художествено майсторство на майсторите от самоковската художествена школа, които и днес будят възхищение“ – обяснява още Марияна Лобутова.
По думите й, в Сарафската къща идват посетителите от цял свят, удивлението на всички е огромно от художествения и архитектурен гений на майсторите.
„Цялата атмосфера, цялата обстановка, съжителството на различни традиции – и на европейското влияние, и на Ориента, и на образците на българската школа, впечатляват посетителите. Вече десетилетие работя в Сарафската къща и всеки път влизам в нея, все едно за първи път. Атмосферата и духа са много въздействащи“ – категорична е Марияна Лобутова.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Марияна Лобутова:
Пътищата в община Кюстендил са проходими при зимни условия. Тази сутрин и там отново валя сняг. Основните пътни артерии са обработени и са на асфалт, обработват се и страничните улици в града. Четвъртокласната пътна мрежа се обслужва по договор. Засега, няма сигнали за бедстващи хора, няма и абонати без електрозахранване, няма откъснати от света..
На 11 януари Радио Благоевград се поклони пред приноса на Свобода Бъчварова в българската култура чрез излъчването на архивен запис от интервюто на Николай Ангелов с нея, записано през 2005 г. в Рио де Жанейро. Чухме и разговора на Валентин Дишев с дъщерята на писателката. Предлагаме ви да изслушате и двата разговора - размислите на две изключителни..
Доста работа в община Гърмен бе свършена през миналата година. Бяха подготвени много проекти, отнасящи се до решаване на проблеми във всички населени места в общината. Те се отнасят и до състоянието на инфраструктурата. Нещо, което бе подценявано през последните години – това сподели в интервю за Радио Благоевград кметът на община Гърмен Феим..
Вече три месеца двама младежи ни разхождат виртуално из различни кътчета в Благоевград. Чрез кратки видеа ни напомнят колко красив е Благоевград и защо трябва да се гордеем, че сме благоевградчани. Иван и Георги, създатели на фейсбук канала „Благо ни е“, която популяризира града ни, бяха на гости на предаването на Радио Благоевград „Неделя у дома“...
Днес, на 11 януари, отбелязваме Световния ден на думата „благодаря“ – красива българска дума, която съдържа в себе си думите „благо“ и „дар“. Именно за благото на дара разговаряхме в предаването „С усмивка в събота“ с 11-годишната Мартина Димитрова, която дари за втори път грижливо поддържаната си коса на онкоболни деца. Мартина е родена и..
Снимка на фоторепортера на БТА Благоевград Красимир Велков попадна в национална класацията за най-добра фотография - Топ 5. Той е известен със своя професионализъм и естетически усет в областта на фотографията. Негови снимки често илюстрират събития и новини от региона. Кадърът на Краси Велков е заснет в местността Коматински скали в община..
На 13 януари 2025 г. от 10:00 до 13:00 часа в залата на БТА ще се проведе Национална кръгла маса на тема „Промени в Изборния кодекс, гарантиращи провеждането на честни избори в България“. Инициативата е организирана от гражданската платформа „Будители“ и цели да постави на дневен ред ключови промени в изборния процес. Според организаторите е необходимо..