Изгледаните видеоуроци са близо 56 милиона, поднесени на разбираем и интересен език. В „Уча се“ има над 16 000 видеоуроци и те са за учениците от I до XII клас по всички учебни предмети. Това сподели за Радио Благоевград основателят Дарин Маджаров.
Уроците следват официалната учебна програма. „Даже питаме ученика по кой учебник учи, уроците са адекватни на това, което им трябва в момента“ – каза още Дарин Маджаров и обясни, че ученикът гледа урока, след това прави тест. На местата, на които е сгрешил с един клик на мишката се връща на точния откъс от видеоурока, за да навакса веднага пропуснатото. Това, което правят учителите, е много ефективно. Работят по групи. Първо задават кой урок да изгледат учениците, след това да решат теста, да изпратят резултатите. Следва и обсъждане във видеовръзка.
Според Дарин Маджаров България е сред страните в света с един от най-добрия интернет. Покритието в цялата страна е почти навсякъде. „Чувствам се горд българин, защото в тази трудна ситуация сме много добре подготвени на фона на нашите съседи. Обади ми се много голям бизнесмен от Румъния и помоли за помощ. Най-доброто, което са измислили в Румъния, е да пуснат едни 40-годишни видеа, които се излъчват по телевизията. Няма нищо онлайн. Една 10 няма от това, което ние имаме в България. В тази ситуация сме едни от най-подготвените тук, в страните около нас“ – каза още Дарин Маджаров.
Чуйте в звуковия файл разговора с Дарин Маджаров:
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..
От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..