Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Засега няма щети върху овошките в кюстендилско

„Трябва да успокоим земеделците, че засега няма щети от падналия сняг върху овошките в кюстендилско. Този сняг трябваше да се случи много по-рано, но дори и сега, в началото на пролетта, този сняг е добре дошъл за овощните насаждения в кюстендилския регион. Тъй като, последното застудяване преди една седмица, задържа развитието на овощните  култури, сега се надяваме допълнително да задържи тяхното развитие и вместо вреда, този сняг да се окаже полезен за тях“ – коментира за Радио Благоевград доц. д-р Димитър Сотиров, заместник – директор на Института по земеделие в Кюстендил.

 Той уточни, че снежната покривка в кюстендилско след последния сняг е била около 7-8 сантиметра, а минималната температура е паднала до минус 1, минус 2 градуса, което не е било фатално за овощните насаждения.

„При различните овощни видове, критичните минимални температури са различни, но най-общо можем да обобщим, че при минус 1, минус 2 градуса, когато са „на бутон“, т.е. все още не са отворени цветовете, няма никакъв проблем овошките да издържат. Критично се явява времето при отваряне на цветовете и след прецъфтяването, тогава вече минималните температури от минус 1 градус са фатални за цветовете, а за младите завързчета, дори и 0 градуса“ – уточни Димитър Сотиров.

Земеделският експерт коментира още, че коронавирусът няма как да навреди директно на черешопроизводството, но косвено, неминуемо ще окаже влияние.

„Първо, трябва да видим каква ще бъде ситуацията в Европа, там, където продаваме черешите. Ако не се отворят пазарите, стопаните няма да могат да реализират черешовата реколта, ако я има. Другият момент ще бъде по отношение на прибирането на реколтата – как ще се направят бригади. Знаем, че по Закон, повече от двама човека не трябва да се събират на едно място, но в момента трябва да се довършва резитбата, има и други агротехнически мероприятия, а ограничителните мерки, които предприе правителството, ще ограничат работата по полето. Това ще окаже косвено отражение върху цялостното земеделие“ – категоричен е Димитър Сотиров.

 Във връзка с предприетите мерки за ограничаване на пътуванията между отделните населени места, земеделският експерт уточни, че всеки стопанин, който има насаждения, извън населеното място, където живее, трябва да отиде пари кмета на населеното място, където се намират насажденията му и да получи служебна бележка или удостоверение, което доказва, че определеното лице има земеделска земя в даденото място. Така, земеделският производител ще може да премине през КПП-тата и да стигне до нивата си, но трябва да има повече такива документи, защото те остават на пропускателните пунктове и трябва да се попълват ден за ден.

 Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Димитър Сотиров:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Антоанета Богданова

Антоанета Богданова: Не можем повече да отлагаме реформата за изчислението на такса смет

През 2026 година задължително всички общини трябва да въведат новия модел за изчисляване на такса смет, основан на принципа „Замърсителят плаща“. В противен случай страната ни ще търпи санкции от Европа. До  юни ще има  стратегически  документ  от държавата, който ще п редлага няколко вариант а за прилагане на модела. На местно ниво всяка община..

публикувано на 15.04.25 в 10:47

Читалището – минало и настояще

От създаването си и до днес читалищата в България са не само мост между поколенията, но и важният двигател в  за опазването на колоритния ни фолклор и нашата идентичност като цяло. „Читалище и фолклор„ е първата монография, посветена на съхраняването на  живите културни практики в местните общности. Книгата е резултат от..

публикувано на 14.04.25 в 12:27

„Занаят фест“ отново ще гостува в Благоевград

Имат ли бъдеще занаятите в България, отива ли си, заедно със старите майстори, тази многовековна, изконно българска традиционна култура? Само образците в музеите ли ще ни напомнят за нея в не толкова далечното бъдеще? Тези и други въпроси коментирахме с Юлияна Попдимитрова, организатор на занаятчийски фестивали, които са част, от личната й кауза,..

публикувано на 14.04.25 в 09:20

18-годишни пътуват безплатно в Европа с DiscoverEU

В ход е кандидатстването по програма DiscoverEU, която е част от програма „Еразъм+“. Европейската комисия предлага 36 000 карти за пътуване в настоящия кръг за кандидатстване , с които младежите ще имат възможност да опознаят Европа безплатно и да открият нови държави, култури и преживявания.  Кандидатите следва да са на възраст 18 години: да са..

обновено на 11.04.25 в 20:07

Паркът за мечки край Белица отваря врати за посетителите от 14 април

Всички 15 обитатели на Парка за мечки край Белица вече са се събудили от зимния сън, което позволява мечото селище да бъде отворено за посетителите. Това ще се случи в 12 ч. на 14 април, понеделник. Поради капризите на времето в началото на пролетта, част от мечките спаха зимен сън буквално допреди дни, което наложи стартирането на новия сезон да..

публикувано на 11.04.25 в 18:18
Андрей Ковачев

Европарламентът настоява за защита на българските малцинства в Сърбия и Косово

На последното заседание на Комисията по външни работи на Европейския парламент бяха приети доклади за Сърбия и Косово, които поставят акцент върху правата на българските малцинства в двете държави. Поправките, отнасящи се до българските общности, бяха предложени от евродепутатите Андрей Ковачев (ЕНП/ГЕРБ) и Ивайло Вълчев (ЕКР/ИТН) и бяха приети с..

публикувано на 11.04.25 в 11:48

Симеон Славчев: България трябва да бъде активна в търсенето на мир

В събота, 12 април, от 16:00 ч. пред пилоните на НДК в София ще се проведе Национален поход под надслов „България в коалицията на мира“, организиран от Гражданската инициатива „Будители“. Основната цел на проявата е да се призове за незабавно прекратяване на военната помощ за Украйна и активна роля на България в усилията за постигане на мир чрез..

публикувано на 11.04.25 в 11:42