„Св. Синод благославя и подкрепя напълно усилията на държавните институции, насочени към запазване живота и здравето на българския народ. В съответствие с изискванията на държавните институции, призовава вярващите християни да останат по домовете си“. Това се казва в обръщение на Св. Синод след срещата на Българския патриарх Неофит и епарийските митрополити с вицепремиера Томислав Дончев, генерал проф. Венцислав Мутафчийски и Емил Велинов, директор на Дирекцията по вероизповеданията при Министерския съвет, по повод създалата се извънредна ситуация в страната заради пандемията от коронавирус и предстоящите Великденски празници.
„Храмовете продължават да бъдат отворени, богослужения ще се извършват. Видимо е, че посещаемостта е много занижена в този период, хората са предпазливи, внимателни, съобразяват се с разпоредбите. За най-натоварените дни около Цветница и Великден, в които богослуженията при определени моменти са свързани с присъствието на много хора: нашето виждане е свещниците да се изведат пред и около храмовете, както и раздаването на върбовите клонки извън храмовете. Огънят, който се изнася от Светия олтар, за да се запалят свещите: тази година това ще се случи извън храма, предвид ситуацията. Ще има съдействие и от органите на реда за да се спазва най-вече необходимата дистанция“ – това каза в интервю за Радио Благоевград Негово Високопреосвещенство Неврокопски митрополит Серафим. Той допълни, че „самата Света литургия, няма как, но може в определени случаи да бъде извън храма, а това ще бъде съобразно особеностите по места. Но всичко онова, което е свързано със самата служба и празника и предизвиква създаването на опашки и струпването на хора – това ще бъде изнесено пред храмовете. На практика това се извършваше и до сега на тези празници. Нашият призив е в такива моменти всеки да се съобразява с реда, който ще се въвежда по места. Той ще бъде огласяван от църковните служители и свещениците. Ще разчитаме и на местните органи на реда“.
Св. Синод призовава вярващите християни да останат по домовете си. „Никой няма да бъде осъден или не уважен заради изборът му в тази ситуация, в която ще ни заварят празниците. Това е една жертва, която този, който остава в дома си прави спрямо себе си, за да опази и другите хора. Не е лесно човек да жертва една толкова съкровена духовна потребност, която има – да отиде в храм, да участва в богослужението. Но има хора, които го правят с ясното съзнание, че това е необходимо, за да се преодолее по-леко и по-бързо този период на пандемията“ – каза Митрополит Серафим.
Чудото на Великден идва с Благодатния огън. Храмът на Гроба Господен в Йерусалим – главното светилище на християнския свят, преди дни бе затворен за една седмица заради пандемията от коронавирус.
„Историята помни само един такъв случай – каза Митрополит Серафим, в който други вероизповедания са допринесли да бъде затворен храма. От тях са влезли в самия Божи гроб, за да получат огъня. Но огъня избива през една от колоните и излиза отвън на двора, където са били православните християни. Тази колона стои и днес като разцепена от гръм на фасадата на Храма на Възкресението“.
Духовният водач на Пиринско изрази надеждата, че чудото с Благодатния огън ще го има и тази година като свидетелство на Христовото възкресение. Той припомни, че традицията да бъде донасян огъня от Божи гроб е от около 20 години. „Празникът в никакъв случай не се омаловажава, дори и огъня да бъде запален и изнесен от Светия олтар във всеки храм, в който се извършва богослужение. Тази година решихме като символ на единството ни, общата ни надежда и като Църква, дори и да няма възможност да се отиде до Божи гроб и да се получи от там директно запален Благодатния огън, той ще бъде взет от ръцете на българския патриарх Неофит и ще бъде занесен по съответните епархии в страната ни“ – каза Митрополит Серафим.
„Моята молитва за всички е да даде Господ търпение, да помогне на всички да пренесем тези изпитания - с твърдост до край, да вярваме, че Бог допуска това, за да получим някаква по-голяма полза. Дай, Боже Господ да ни даде разум да открием, да проумеем онова, което е полезно, и което можем да извлечем от тези скърби, в които се намираме сега! Разбира се, преди всичко се моля да бъде запазен животът и здравето на всички и излизайки от това изпитание да бъдем още по-отговорни едни към други, но и любовта помежду ни да се умножи. Да бъдем единни, единомислени, единодействени във всяко едно отношение, което е полезно“.
Интервюто на Лалка Радкова с митрополит Серафим можете да чуете в звуковия файл – >
Темата с въвеждането на еврото в страната ни след 1 януари 2026 година все още предизвиква противополюсни мнения - едни са възторжени от предстоящото въвеждане, други са песимистично настроени и отказват да приемат еврото като своя валута. Все по-често в публичното пространство се чуват и реплики като „загуба на българска идентичност“...
България има нов пътеводител за търсачите на силни усещания – Xtreme Map . Това е първата по рода си интерактивна карта , която събира на едно място всички дестинации за екстремни спортове в страната : от парапланеризъм и скално катерене до бънджи скокове, каяк, сноуборд и още. Зад идеята стои Светозар Желев , създател на картата и страстен..
На 20 юли, денят на Свети Пророк Илия, е празникът на петричкото село Беласица. Светецът е закрилник на населеното място, затова и местната черква носи неговото име. Тази година празникът ще бъде тридневен, като началото ще бъде поставено на 18 юли, петък. „Празничните дни ще открием с футболна среща между местния отбор и ветераните, която..
Започна пътуването към един голям и смислен разказ, озаглавен " Месец на фотографията на Веселин Боришев ". Седем изложби, преплитащи сюжетите си през и чрез личността на автора. За това пътуване, срещащо фотожурналиста с безмилостно точно и изобличаващо иронично око с художника-фотограф, осмислящ реалността, е разговорът на Валентин Дишев с Веселин..
Голям процент хора решават да отидат в планината без предварителна подготовка, което е предпоставка за инциденти. 7 спасителни акции за последните две седмици са провели планинските спасители в района на Седемте рилски езера, съобщиха от Планинската спасителна служба. Оказва се, че именно езерата са най-посещаваното място от туристи в..
Брокерите в България много отдавна са готови за прехода към еврозоната, защото ние всички отдавна работим с евро. Така че чисто оперативно не очаквам някакви трудности, нито за сектора, нито за клиентите. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Веселина Стоева, председател на Управителния съвет на Асоциацията за развитие на брокерите на имоти. През..
Министерският съвет одобри промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от МОН. С част от тези промени се цели затягане на дисциплината, по-строга регулация на използването на мобилни устройства и повече правомощия за учителите в справянето с неприемливо поведение на учениците. В рамките на един месец предложените..