В тези тежки времена, не само хората, но и бездомните животни имат нужда от помощ и подкрепа. Заради, извънредното положение, в което се намираме, повечето заведения за обществено хранене са затворени, а именно те осигуряваха до някаква степен изхранването на част от бездомните животни. Сега, повечето от тях гладуват, а гладните животни стават агресивни.
„Именно, поради тази причина, още преди 20-тина дни, доброволците от цялата страна направихме една организация и конкретно, ние доброволците от Благоевград с идеята, докато си разхождаме домашните любимци, да подсигурим храна на бездомните кучета по райони. Успяхме да подсигурим суха храна, гранули, на хората, които изявиха желание да хранят животните. Засега, се стремим да не ги оставяме гладни, предвид това, че наистина повечето заведения за обществено хранене са затворени и хората не мога да проявяват милосърдие и да хранят животните. Ако някой иска да дари храна или средства за закупуването ѝ, може да пише на Фейсбук страницата ни „Помощ за бездомните животни в Благоевград“ или в други подобни групи за животните“ – коментира за Радио Благоевград Веселка Лазарова, председател на Сдружение „Спасителен център за кучета“ – Благоевград.
Тя уточни, че на територията на град Благоевград са покрити почти всички райони и няма много гладни животни. Проблемен е районът на парк Бачиново и алеята, които за затворени за посещения. А, точно там се намират не малко бездомни животни, които са обгрижвани ежедневно от доброволци и чакат някой да им донесе храна. След репортерска проверка на Радио Благоевград установихме, че патрулиращите полицаи са разрешили на доброволците да оставят храна на паркинга на бившата бензиностанция в началото на алеята за парк Бачиново и вече е имало бездомни животни, които са намерили храната. Идеята е, това да бъде разрешено да се прави и на паркинга на самия парк Бачиново, където също има бездомни кучета.
„Единственият начин да намалим популацията на бездомните кучета в Благоевград е кастрацията, но това няма да стане за ден или два, трябва да мина повече време и да се правят повече кастрации, това е правилната посока“ – допълни Веселка Лазарова.
Тя коментира и тенденцията да се изхвърлят домашни любимци, заради съмненията, че животните могат да са преносители на коронавируса. „Засега няма много сигнали в Благоевград затова, че домашни любимци са изхвърлени на улицата, заради коронавируса, но в цялата страна има доста такива случаи – изхвърлят по две, по три кучета, които видимо си личи, че са били домашно обгрижвани. Въпреки, че стана ясно, че животните не са преносители на COVID-19, явно някой стопани не разбират това и е наистина много жалко и нехуманно да изоставиш животното си в такъв, тежък момент за всички ни“ – коментира още Веселка Лазарова.
Добрата новина е, че в това кризисно време, все пак има и хора, които си търсят домашен любимец.
Подробностите можете за чуете в интервюто на Биляна Славчева с Веселка Лазарова:
Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..
Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..
Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..
1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България. А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..