Последиците от пандемията от коронавирус Covid-19 ще са тежки и за общинските финанси. Засега се вземат мерки, които ще гарантират работата поне за месец-два. Дано през това време да приключи и пандемията – това са думи на кмета на община Дупница инж. Методи Чимев в интервю за Радио Благоевград.
В общината вече се завърнаха около 2 000 думи от Италия. Това са хора, жители на Дупница, които са потърсили възможности за реализация и повече средства. Още в самото начало на пандемията, кметът със заповед затвори общинския пазар, както и Спортната зала. Причината е в това да се ограничи заразата. В следващите дни бяха предприети и други мерки в сферата на икономиката и на местния бизнес. Само в последната седмица община Дупница допълва пакета от мерки, които ще приложи с цел облекчаване на местния бизнес, както и на гражданите, които са в договорни отношения с общината. В началото на седмицата, кметът на общината инж.Методи Чимев обяви, че се коментират и други такива, които в зависимост от обстановката в страната ще бъдат прилагани.
"За всички общински и социални жилища, които са общо 318 и са отдадени под наем на нуждаещи се лица, считано от 01.03.2020 г. спират да текат лихвите за забавено плащане. Удължават се сроковете за плащане на текущ наем до 90 дни. Тези правила ще се прилагат за дължимите суми до 30 дни след отмяна на извънредното положение.Що се касае до договорите за наем, сключени между общината и земеделски производители, също има конкретни мерки. Това касае 195 местни производители. Няма да бъдат начислявани лихви за забавено плащане на наем или аренда. Обичайно плащанията на земеделците се извършват веднъж годишно до 20-ти април, като и за тях правилата ще важат отново до 30 дни след отмяна извънредното положение. По всички останали договори, които общината има с частноправни субекти също спират да текат лихвите за забавено плащане освен и мерките, които вече сме обявили, а именно освобождаване от наем за определен период. Направихме пълна справка за общия брой търговци, които са в договорни отношения с Община Дупница и общинските дружества и броят им е над 320" – коментира инж.Чимев. Община Дупница до отмяната на извънредното положение и в рамките на 30 дни след това, няма да търси и неустойки за забавяне и предсрочни изисквания.
В звуковия файл можете да чуете разговора на Иван Лазов с инж.Методи Чимев:
300 хиляди сигнала са обработени са подадени в Националния център за безопасен интернет от януари до септември миналата година. Тревожната статистика сочи, че броят на обработените сигнали е пет пъти повече в сравнение с цялата 2023 година. Това каза за Радио Благоевград Мирела Христова, психолог в екипа на Центъра. Още..
Три граждански организации обявиха национален бойкот на всички хранителни магазини в България на 13 февруари. Движение „Системата ни убива“, Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи призовават гражданите да не пазаруват в този ден в знак на протест срещу високите цени на хранителните стоки. Според организаторите, цените..
Бившият депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Владислав Панев разкритикува идеята за въвеждане на таван на надценките върху храните, като заяви, че подобни мерки не дават очакваните резултати. В интервю за предаването “Събития и личности” той припомни неуспешните опити за контрол на цените по времето на правителствата на Андрей..
Достъпът до природните забележителности в района на петричкото село Ключ вече е по-лесен и безопасен, след обновяването на основните екопътеки. Това стана факт още през миналата година, благодарение на усилията, труда и средствата, вложени от страна на местната власт, на спонсори, като най-големият е таксиметрова фирма от София, на Сдружение..
34-годишният алпинист от Разлог Георги Колевичин изпълни още една своя мечта, изкачи най-високия връх на Южна Америка – Аконкагуа (6960.8 м). Той се намира в Андите, в аржентинската провинция Мендоса и е най-високият изгаснал вулкан в света. На езика на инките Аконкагуа означава Каменен страж. На 12 януари Георги с още трима българи тръгват..
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..
Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..