Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Веселин Вучков: В личната съдба на рилския игумен Калистрат откриваме щрихи от съдбата на нашето Отечество

Проф. Веселин Вучков

Вече излязоха две части от проучването на проф. Веселин Вучков под заглавие „Рилският игумен КАЛИСТРАТ и неговата VIA DOLOROSA или как роденият в село Бобошево монах извървя своя честен път на болката“.

Аз насочвам внимание към конкретни забравени лица, които обаче са много интересни като житейски път, като професионална реализация. А освен това се опитвам да ги обвързвам със съдбата на България от началото на 20-ти век до към 1944-та година,  защото наистина става дума за хора, които са почти напълно забравени. А всъщност техният житейски път може да ни  даде много съществени уроци в днешно време“, сподели в интервю за Радио Благоевград проф. Вучков и разказа интересни факти от впечатляващия житейски път на Никола Васев Наков от село Бобошево, станал игумен на Рилския манастир през вододелната 1944 година.

С неговото име са свързани изграждането на тютюневия склад в град Дупница, учредяването  на кооперацията „Св. Иван Рилски“ в Рилската Света обител, на манастирска дъскорезна фабрика „Вели лак“, на първата в България химическа фабрика, с окрупняването на манастирските земи и гори,  още редица важни и интересни начинания.

Игумен Калистрат  открито се противопоставя на  изравянето на гроба на  цар Борис през пролетта на 1946 година,  организира  мащабни чествания по повод 1000-годишнината от основаването на Рилския манастир. Той е  задържан на 29-и юли 1948 година, осъден е на 10 години строг тъмничен затвор, да плати 350 000 лева и е лишен  от граждански права за срок от 15 години. През 1951 година е изпратен да излежи присъдата в Шуменския окръжен затвор, през 1952-ра е помилван, но е заточен в Бачковския манастир. Там през 1959-та умира на 67 годишна възраст

Трябва да разказваме по един увлекателен образователен начин на младите хора и да обозначим по някакъв начин присъствието на този интересен човек. Например дядо Евлоги, който сега е игумен на Рилския манастир, има идея на родната къща на архимандрит Калистрат в Бобошево да бъде поставена паметна плоча.“,  сподели проф. Вучков и призова слушатели от  района на София, Бояна и Княжево, които имат някаква информация за Радка Доскова, съпругата на Калистрат – да я споделят, за да бъде изследването още по-пълно.

Цялото интервю на Росинка Проданова с проф. Веселин Вучков можете да чуете в звуковия файл – > 


За проф. Веселин Вучков

Проф. Веселин Вучков е преподавател  по наказателнопроцесуално право в Югозападния университет в Благоевград, в Нов български университет  и в Академията на МВР. Бил е народен представител, зам.-министър и министър на вътрешните работи.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Сградата на жп спирка Шишковци трябва да бъде запазена

Сградата на жп спирка Шишковци трябва да бъде запазена. В момента сградата не е в добро състояние. Като конструкция тя може да се ползва, има запазен покрив, но той почва да тече. Трябва да се направи основен ремонт, за който ще са нужни немалко средства.Сградата е строена през 1935 година. Построена е с дарения със средства на местния дарител..

публикувано на 08.11.24 в 13:20

Проф. Валентин Василев и какво е да бъдеш "Агент на промяната"

Проф.Валентин Василев се занимава от 25 години с преподавателска и изследователска дейност, като цяло работа, свързана с млади и будни хора. Неговите изследователски и практически интереси са свързани с управлението на човешките ресурси, най-вече в публичния сектор. Заемал е длъжностите зам.-кмет на Община Благоевград, Омбудсман на Благоевград,..

публикувано на 08.11.24 в 11:55
Борис Ячев в студио на БНР

Борис Ячев: Основна отговорност носят партиите, чиито членове бяха в секционните комисии

В предаването „Събития и личности“ Борис Ячев, лидер на “Консервативна България”, направи остър анализ на резултатите от предсрочните парламентарни избори и съмненията около честността на вота. Ячев заяви, че ситуацията с купуването на гласове и фалшификациите е крайно неприятна, особено когато обвиненията идват от партии, които са участвали в..

публикувано на 08.11.24 в 11:40
Тихомир Василев

Тихомир Василев: Опорочените избори и призивът за гражданска съпротива

В последното издание на политическото обзорно предаване „Събития и личности“ разговаряхме с Тихомир Василев – активист и член на гражданска инициатива, която призовава за сезиране на Конституционния съд, с цел касиране на последните предсрочни парламентарни избори.  Василев, сподели данни и доказателства за мащабни изборни манипулации, “фалшиви”..

публикувано на 08.11.24 в 11:27

Честността на изборите и борбата с манипулациите – погледът на Цветан Цветанов

В интервю за предаването "Събития и личности", лидерът на партия „Републиканци за България“ и бивш министър на вътрешните работи, Цветан Цветанов, коментира темата за честността на изборния процес в България. Той изрази тревогите си относно разпространението на купуването на гласове, което според него представлява сериозен пробив в националната..

публикувано на 08.11.24 в 11:21

Доц. д-р Илия Недин: Етнологията е най-хубавата специалност

Етнологията е най-хубавата специалност, която един студент може да запише. Следването е много интересно. Самата материя на етнологията предполага това, защото тя е знание за различните култури, културното многообразие, за многообразието от човешките общности… Тя е философия на човешкото всекидневие как ние правим живота си по законите на нашата..

публикувано на 08.11.24 в 11:19

Пайдея – нетрадиционно арт събитие в Сандански

Археологическият музей в Сандански дава пространство и събира в своеобразен пърформанс творците от Фондация „Леб и вино“ и дамата на рока Милена Славова.  Концерт, изложба и дискусия на тема: „Как да разбираме модерното изкуство…?“, организират от фондацията. „… за втори път ще се срещнем с идеята да споделим поднесеното гурме от изкуства,..

публикувано на 07.11.24 в 16:14