„Скоро се прибрах от Варна, където уча, заради извънредното положение. Продължавам ежедневно със сухи тренировки. Не приемам тази изолация като нещо лошо, защото сега имам време за това, за което по принцип не намирах такова. И все пак, тази ситуация не е приятна, защото имам големи цели. Трябваше да имам състезание следващата седмица, за което се готвя от доста дълго време. За нас, плувците, сега е най-трудно, защото ни трябва басейн за тренировките, но няма нито един, който да е отворен“, казва той.
Фокусът му обаче, който не позволява отпускане, са олимпийските игри в Токио през 2021 година. В условията на извънредно положение, заради коронавируса, 19-годишният плувец продължава с тренировките вкъщи.
„Откакто сме в изолация, използвам да се наспивам сутрин, възможност, която нямах в последните 6-7 години. След това закусвам и започвам да тренирам. Днес, например, имам да направя 600 лицеви опори, 400 кофички и 1300 коремни преси. Това е нормална тренировка, имайки предвид, че плувам между 12 и 14 километра всеки ден. Мотивацията ми е много силна и нямам търпение да се върна отново в басейна“, казва младата надежда в плуването.
Един от най-големите му успехи до момента е покриването на норматива за участие в Европейското първенство за юноши през 2018-а година в Хелзинки.
„За мен беше много вълнуващо и когато за първи път слязох под 2 минути на 200 метра „гръб“ на малкия басейн. Това беше и рекорд за юноши старша възраст. Като малък имах доста рекорди и титли и всяка една е важна за мен“, казва още той.
Спортната плувна кариера на Георги Цурев започва още когато е на 9 години.
„Като малък тренирах футбол, а моите приятели – плуване. Реших да пробвам, но не ме влечеше толкова, колкото футбола. Въпреки това, няколко месеца, след като започнах с плуването, участвах в коледното състезание в Благоевград. И в четирите старта станах втори. Тогава се мотивирах и си казах, че на следващото състезание трябва да съм първи“, спомня си Георги.
Така решава да избере плуването пред футбола, тъй като предпочита индивидуалния спорт, където всичко зависи само и единствено от него. През 2013-а година заминава за Германия, където да продължи спортното си развитие. А през 2016-а в морската ни столица съдбата го среща с настоящия му треньор Динко Юкич - четвърти на Олимпийски игри, европейски и световен шампион. Връща се в България и започва да учи и тренира във Варна, а благодарение на новия си треньор сериозно подобрява и резултатите си. Следват множество състезания, медали и купи.
След постигане на мечтаната цел Токио 2021 Георги Цурев, който тази година завършва средното си образование, мисли и в посока продължаване на обучението в специалност „Психология“.
Пожелаваме му успех!
(Цялото интервю на Елеонора Тахова с Георги Цурев чуйте в звуковия файл...)Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..
От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..
Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..
От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..
„Синини“ на Шанел Еркин е опит за създаване на любовен пантеон от ежедневното.“ – това пише Георги Гаврилов за дебютната книга на Шанел Еркин. Предлагаме ви да чуете разговора на Валентин Дишев с Шанел Еркин за тази книга: Шанел Еркин е родена във Варна. Учи оперно и класическо пеене. Още от десетгодишна изнася образователни..
"Винаги оптимист. Никога нито за миг не съм преставал да вярвам в тази идея" - с тези думи на Георги Гаврилов завърши разговорът с него в поредното издание на "Арт сезони". Разговор за годината на издателствата, по навик определяни като "малки", но редовно наместващи се сред "големите", когато става дума за отличени от журита и аудитория техни книги...