Днес се навършват 21–а години от кончината на Неврокопския митрополит Пимен. За 10 часа бе насрочено началото на панихидата в памет на дядо Пимен. Панихидата беше отслужена от петима свещеници, начело с отец Андон Шавулев. Те почетоха годишнината на гроба на Неврокопския митрополит Пимен, който се намира в двора на храма „Въведение Богородично“ в старинния квартал „Вароша“ на Благоевград. Напълно в духа на църковните канони, бяха раздадени питка, жито и вино. Свещенослужителите спазиха всички правила за безопасност в условията на извънредно положение“.
Отец Филип Бележков от град Банско е един от духовниците, които са имали щастието да познават Неврокопския митрополит Пимен.
„Той винаги искаше да има добри свещеници, които проповядват вярата. Той винаги държеше на това, миряните да се чувстват свободни да изповядват своята вяра“, каза отец Филип и припомни неговите думи „Аз не съм част от бъдещето. Аз съм част от миналото, но залагам себе си за вашето бъдеще“.
„Много храмове се построиха по негово време, възобновиха се параклиси, много свещеници бяха въведени в лоното на църквата. Това, което искаше дядо Пимен да види, ето сега ние се радваме на всичко това, което той остави като наследство на нашия народ“, посочи отец Филип Бележков. (чуйте звуковия файл)
Светското име на митрополит Пимен е Деян Неделчев Енев. Роден е на 22 юни 1906 година в Чирпан. На 3 август 1952 година е избран за неврокопски митрополит. Пимен Неврокопски е автор на книга за Неофит Рилски. Почива на 10 април 1999 година в София. Погребан е до катедралния храм "Въведение Богородично“ в Благоевград.
Ученичката от ОУ "Христо Ботев" в село Самораново, община Дупница Михаела Радева реши първият ѝ самостоятелен концерт да бъде с благотворителна цел, събраните пари тя и нейното семейство ще дарят на дете в нужда. Михаела е на 13 години, а на цигулка свири от 5-годишна – досега винаги пред публика излиза с ансамбъла, с който репетира...
В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..
Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..
На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..
В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като освен картини от музейната..