Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мутафчийски: Редица субективни моменти задържат отпускането на мерките

Снимка: Ани Петрова

Единствената опасност която националният оперативен щаб вижда в охлабване на мерките за допускане до парковете, е събирането на групи хора и пиенето на алкохол там, "където биха се събирали групи, изложени на риск", това обяви ръководителят на Националния оперативен щаб за борба с коронавируса генерал-майор. проф. Венцислав Мутафчийски на редовния сутрешен брифинг.

"Най-вероятно, ако като се стигне до такова облекчаване на мерките, ще бъдат издадени и предписания как да бъдат ползвани тези паркове".

"Облекчаването на мерките е нещо, което би трябвало да има обективно отражение в ситуацията в България. Ситуацията продължава да бъде сериозна", заяви той и изтъкна че столицата "все още е най-голямото огнище и няма основание да бъдат облекчени пътуванията към и от София".

Един от най-важните критерии за освобождаване от мерките, които най-активно са се коментират, е капацитетът на здравните заведения да поемат болните, допълни Мутафчийски и изтъкна, че много развити страни са преживели „разруха в здравните системи и невъзможност да поемат този удар“.

„Ние, слава Богу, не допуснахме такова нещо. До такава степен не допуснахме, че се създаде мнение в обществото, че такава опасност няма. Мисля, че тази анкета, която беше дадена вчера и по телевизията (която показва, че хората не вярват в опасността от коронавируса б.р.), не е особено представителна. Повечето хора наистина осъзнават какво се случва, понасят стоически  нещата. Разбира се, много коментари има за парковете и това наистина е в особено така внимание но има и редица субективни моменти, които все още задържат отпускането в тази насока", каза той и изтъкна:

"От последните пет дни България се катери нагоре. Както вървеше в една парабола, тази крива се изкриви, определено, нагоре. Разбира се, не е особено стръмно, дай Боже и да не стане много стръмно, но все пак има завиване нагоре. Виждате, че се оформят огнища, които все по-ясно се диференцират. Голямата цел на Щаба и всички свързани с това е да се тушират навреме тези огнища, да не се разраснат, защото точно такива малки огнища стават големите огнища, където вече могат да бъдат загубени всякакви епидемиологични връзки, което се случи в много страни и вече имаха капацитет да тестват само това, което се появи като симптомни. Реалностите са такива - в повечето държави, въпреки огромния брой на тестовете, повечето са на симптомни хора. Докато в други държави след преживяванията на такива огромни удари се наблюдава снижаване на заболяванията и снижаване на смъртността, все пак не си бива да забравяме за какви параметри говорим. Отчита се за голям успех например за някои западноевропейски държави, че тази сутрин са обявили само 2500 нови случая и само 480 са умрели. Това за България е непоносима статистика. Непоносима съобразно възможностите на здравната ни система. Ние сме били абсолютно откровени към нашите сънародници, че не е само абсолютната бройка на заразените, което определя възможностите за справяне на една държава. Възможностите се определят и от възможността на здравната система да поеме такъв удар. Има една класация която още от преди пандемията за най-добре подготвените държави в света при различни бедствия. На първо място е САЩ с 86%, ако не се лъжа. Швеция беше на четвърто място в тази класация. В Швеция, в момента, също има един много непоносим удар за нейната здравна система. Същата работа е в Белгия. С Белгия тръгнахме заедно. Даже в първите десет дни Белгия стоеше много по-добре от нас и изведнъж избухна в Белгия. В момента най-високата смъртност в Европа е на Белгия, на милион население..."

Мутафчийски нарече "много тежка работа" дейността на МВР да отсее влизащите и излизащите от София с основателни причини и без такива. Той изтъкна също, че ограничаването на разпространението на заразата в малки огнища е знак за ефективността на наложените мерки.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Най-мащабното 28-о издание на Банско джаз фестивал предстои през август

Банско отново се готви да бъде столица на своя емблематичен джаз фестивал – събитието, което превръща града в международна столица на джаза всяко лято. Тази година фестивалът ще се проведе от 1 до 10 август и това издание ще бъде най-мащабното до момента – десет дни, три сцени, и десетки световни и български джаз звезди. "Банско джаз фестивал е не..

публикувано на 07.05.25 в 11:40

"Майски музикални дни" в Кюстендил

Седемнадесетото издание на Международния фестивал "Майски музикални дни" започва в Кюстендил. Фестивалът се организира от Музикално сдружение "Марин Големинов" с подкрепата на Община Кюстендил. Фестивалната програма започва днес в 18.30 часа с концерт на "Квартет Кварто“. Всички планирани концерти ще започват в посочения час и ще бъдат в Художествена..

публикувано на 07.05.25 в 11:31

Най-възрастният жител на Гоце Делев празнува 100-годишен юбилей

100 години отпразнува преди броени дни Костадин Кирев, който е сред най-възрастните жители на община Гоце Делчев. Той е роден на 18 април 1925 година и тази година неговият вековен юбилей съвпадна с Великденските празници. За своя стотен рожден ден той получи подаръци от ръководството на община Гоце Делчев, а кметът Владимир Москов и заместник-кметът..

публикувано на 07.05.25 в 11:27

„Между три планини 2025“ обединява традиции и занаяти в Разлог

На 10 и 11 май, сред красотата на местността „Байова Борика“, отново ще се срещнат хората на труда, земята и традицията – за второто издание на „Между три планини 2025“ – събитие, което обединява фермери, занаятчии и всички, които носят България в сърцето си. Програмата на 10 май ще започне в 10:30 ч. с официално откриване и ще продължи със спортна..

публикувано на 07.05.25 в 09:31

Отбелязваме Деня на радиото и телевизията

7 май е Ден на радиото и телевизията, който се отбелязва в България и Русия. На този ден през 1895 година руският физик Александър Попов демонстрира пред физическото дружество в Санкт Петербург създаден от него радиоприемник. Попов е смятан за един от бащите на радиото, заедно с италианеца Гулиелмо Маркони.

публикувано на 07.05.25 в 09:09

Облачно с превалявания

Днес, след временно спиране на валежите, още около обяд отново ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност. Ще има краткотрайни валежи, придружени с гръмотевици. На много места ще има локални значителни количества и градушки. Вятърът постепенно ще се ориентира от запад-северозапад и ще е умерен, ще прониква хладен въздух. Максималните..

публикувано на 07.05.25 в 06:58

В пернишкото село Богданов дол пресъздадоха обичая "Премуз"

Навръх Гергьовден в пернишкото село Богданов дол беше пресъздаден обичаят "Премуз". Наименованието му идва от доенете на овце, което в този край наричали "музене". Сред акцентите на възстановката бе съревнованието между овчари от селото за най-добре гледани и най-млекодайни овце. И тази година по утвърдена традиция, на поляната, в самия център на..

публикувано на 06.05.25 в 17:16