Блажка Димитрова е от младите хора в България, които са посветили живота и вдъхновението си на обществени каузи. Една от тях - да преподава философията на "нулевия отпадък", както в училища пред подрастващите, така и в големи фирми - пред бизнеса. Автор е на книгата "Живот с нулев отпадък в България", посветена на практични съвети относно живота без отпадъци. В нея Блажка е събрала целия си опит по темата, като дори е включила и личните си рецепти за козметични продукти, почистващи препарати и домашно приготвена храна. Създател е и на Сдружение "Нулев отпадък" България, което днес празнува втория си рожден ден.
"Все повече стават хората, които се вълнуват от по-екосъобразния начин на живот, както и от философията на нулевия отпадък. По отношение добрите статистики за рециклиране в България трябва да бъдем внимателни. Данните са подвеждащи и има още много да се работи и много да учим. В световен мащаб само 9% от пластмасата е рециклирана, което е изключително малък процент. Добрата новина е, че много нови машини влизат в компаниите за оползотворяване на отпадъка и успяват да рециклират все по-големи количества и все по-неочаквани материали, като стиропора, например", каза в интервю за Радио Благоевград Блажка Димитрова.
По думите й пандемията се отразява добре на природата, която "в момента си почива от нас".
(Цялото интервю на Елеонора Тахова с Блажка Димитрова чуйте в звуковия файл...)
„Човечеството вече живее на екологичен кредит, а всички ние сме тези, които можем да променим това“, казва управителят на Сдружение „Нулев отпадък“ България. Тя и нейните колеги са приели присърце идеята да пазят природата и въобще всичко, което ни заобикаля и да живеят така, че да пазят максимално ресурсите около нас. Редовно правят и обучения, в които обясняват как да живеем с „нулеви“ отпадъци и защо е важно да спазваме петте прости принципа на „zero waste”, а те са:
1. Refuse – Отказвам това, от което нямам нужда.
Задавате ли си въпроса „Наистина ли имам нужда от това?“, когато правите някаква покупка?
2. Reduce – Намалявам употребата на нещата, от които имам нужда.
Има едно движение, обобщено под думата „Reducetarian“. Идеята му е да започнем да се борим с консуматорската си природа, като намалим употребата на всичко – от храна, през дрехи, до техника.
3. Reuse– Използвам многократно нещата, от които имам нужда.
Дрехите! Не можем без тях, нали? Сериозен проблем на много жени е трупането на дрехи, чанти и обувки, които залягат в гардероба и се носят веднъж или два пъти.
4. Recycle – Рециклирам всичко, което не попада в предишните три групи.
Кутии от мляко, опаковки на хранителни продукти, капачки, стъкло, хартия, метал и куп други неща, които ежедневно изхвърляме в кофите за боклук. Повечето от тези неща можем да рециклираме успешно.
5.Rot – Компостирамe всичкия органичен отпадък от кухнята. Наличието на компост е идеален източник на чиста тор.
Еврокомисията предупреди, че ако не се предприемат спешни мерки, през 2050 година в океаните ще плуват повече пластмасови отпадъци, отколкото риба. Редица държави вече подеха борба срещу ненужните опаковки.
Снимка на фоторепортера на БТА Благоевград Красимир Велков попадна в национална класацията за най-добра фотография - Топ 5. Той е известен със своя професионализъм и естетически усет в областта на фотографията. Негови снимки често илюстрират събития и новини от региона. Кадърът на Краси Велков е заснет в местността Коматински скали в община..
На 13 януари 2025 г. от 10:00 до 13:00 часа в залата на БТА ще се проведе Национална кръгла маса на тема „Промени в Изборния кодекс, гарантиращи провеждането на честни избори в България“. Инициативата е организирана от гражданската платформа „Будители“ и цели да постави на дневен ред ключови промени в изборния процес. Според организаторите е необходимо..
Изкуственият интелект (ИИ) няма да унищожи професията на преводача. Макар че технологиите се развиват много бързо в областта на езиковата обработка и все повече хора използват автоматизираните онлайн софтуери за превод на текст, машините все още не могат да се конкурират със сложните лингвистични задачи. Това заяви в ефира на Радио Благоевград доц.д-р..
Министерският съвет прие актуализирания списък на изследователските висши училища. ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград е включен в списъка след получена висока оценка за своята научна дейност. „Ръководството на университета си постави тази приоритетна задача и за наша радост тя беше изпълнена в рамките на миналата календарна година. Статут на..
„Бих се родил отново“ е темата на 11-ото издание на националния литературен конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш“. В него могат да участват деца и младежи на възраст от 14 до 20 години. Участниците са предизвикани да разгледат идеята за новото начало, което би могло да настъпи във всяка човешка съдба, и да се запитат какви..
Санданското село Пирин става все по-атрактивно за туристите както с хубава си природа, така и с местните забележителности, сред които е и оформящият се Музей на дървените статуи на открито. Според кмета Георги Влахов, той може би е единственият по рода си в България. Дървените фигури вече са шест, като най-новата, на Пиринска мома в местна народна..
Четири месеца жители на общините Гърмен, Сатовча и Гоце Делчев чакат отговор от МРРБ и Агенция „Пътна инфраструктура“ на внесено искане за изграждане на допълнителна лента за престрояване на две места – при отбивката за село Огняново и при отбивката за село Дебрен. Хората смятат, че сега съществуващият път е изключително натоварен и създава..