„Масово, през последните години, младите хора употребяват наркотици. Това е един бич, който в съвременната цивилизация не е решен в нито една държава по света“ – коментира за Радио Благоевград Владимир Тодоров, председател на Българската асоциация на пострадалите при катастрофи.
По думите му, особено опасно е дрогиран или пиян шофьор да се качи зад волана, защото тогава той става опасен не само за себе си, но и за околните.
„В такава ситуация, такъв шофьор става терорист. В такава обстановка, първо имаме едно превъзбудено емоционално състояние, с високи нива на адреналин, което създава усещане за свръхспособности. От друга страна обаче, имаме много грешна преценка за дистанция, за разстояние, за габарити на колата и на пътя. Освен това, реакциите са забавени. Ако, при нормално състояние, при възникване на дадена ситуация, на един нетрениран шофьор му трябва секунда – секунда и половина, за да натисне педала на спирачката, то при пияни и дрогирани шофьори, това време е три-четири пъти повече“ – уточни автомобилният експерт.
Той е категоричен, че има разлика в реакциите на пияните и дрогираните шофьори, затова има разлика и в законодателството, което наказва подобни нарушения.
„При пияните шофьори се мери концентрацията и един пиян шофьор може да бъде хванат в момента или няколко часа след като е употребил алкохол, след което той изтрезнява и след 12 - 15 часа вече уредите не го засичат. Не е така обаче, при наркотиците. Там, Законът казва, че дори и да си употребил преди два, три или пет дена, ако тестът или кръвната проба засекат наличие на наркотици, се носят същите негативни последици, а именно – отнемане на книжка, сваляне на регистрационни номера, а пък, ако има и произшествие с пострадали, и лишаване от свобода“ – обясни още Владимир Тодоров.
Той коментира, че и в момента законодателните наказания за такива провинения са доста високи.
„По-скоро, трябва да има друг подход. Това, което ние предлагаме е конфискуване на автомобила, когато се залови дрогиран шофьор, независимо, чия собственост е този автомобил. Ние смятаме, че това предложение е работещо, защото голяма част от тези младежи, карат автомобилите на родителите си, които са скъпи. Така че, ще има и един вътрешен контрол в семейството, как се дава автомобила и на кого се дава“ – категоричен е Владимир Тодоров.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Владимир Тодоров:
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..
На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...
Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..
Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..