Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Владимир Иванов: Коронавирусът „осветли“ българския пазар

„Стабилни са цените на основните хранителни продукти от 24 февруари насам. Вариациите са в порядъка от плюс 1 %, до минус 1 %, тоест, няма почти никакво изменение“ – коментира за Радио Благоевград Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържища.

Според експерта, преди Великден и след празниците, е имало леко движение в цената на краставиците и доматите, но то е било изкуствено предизвикано, заради резките климатични изменения в дадения период.

В съботния и неделния ден е имало поскъпване до около 2 лева на салатите, при доматите е имало разлика от 2 до 2.50 лева на едро. Владимир Иванов призна, че в действителност има малки търговски обекти, които си позволяват да работят с доста високи надценки, затова той посъветва българските потребители да гледат цените на едро и сами да преценят, дали си заслужава да платят крайната цена на дадения продукт. 

„Нашите оранжерийни производители, с които разговарях, продават на абсолютно същите равнища, на които са продавали и миналата година, нищо не се е променило. На практика, COVID-19 няма отношение при реализацията на българските домати и краставици“ – категоричен е председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържища.

Владимир Иванов съобщи, че цената на „потребителската кошница“ в момента е в размер 84 лева и тази стойност се задържа вече повече от 40 дена.

„В сравнение с миналата година, тази стойност е по-висока с около 10 лева и това се дължи на едни процеси, които се развиха октомври и ноември миналата година и нямат нищо общо с коронавируса. Леко поскъпнаха млечните продукти, но това се дължи на промяната на структурата на потреблението. Наблюдава се интересна тенденция – в тези дни на пандемия, българският потребител купува по-хубави, по-висококачествени и по-скъпи хранителни продукти“ – категоричен е Владимир Иванов.

По думите му, сега се предпочитат например повече български домати с цена над 3.20 до 3.50 лева, вместо по-евтините гръцки домати с цена около 1.50 лева.

Друг любопитен факт е, че в дните на извънредно положение, рязко е намаляло потреблението на сирене с по-ниско качество, което се обяснява с факта, че в заведенията за обществено хранене не потребяват в момента и се налага изводът, че доста нискокачествени продукти са се предлагали в големи количества в заведенията за обществено хранене.

„Коронавирусът даде едно добро възпитание на българския пазар. В момента наблюдаваме един много по-светъл пазар, с много по-изчистено конкурентно взаимодействие, като по-добрите производители продават много по-добре. Нека, това поведение се запази и след коронавируса, тъй като то доведе до едни по-добри търговски практики“ – категоричен е Владимир Иванов, който не очаква поскъпване на основните хранителни продукти в дните преди Гергьовден.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Владимир Иванов:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Свобода Бъчварова

100 години от рождението на Свобода Бъчварова

На 11 януари Радио Благоевград се поклони пред приноса на Свобода Бъчварова в българската култура чрез излъчването на архивен запис от интервюто на Николай Ангелов с нея, записано през 2005 г. в Рио де Жанейро. Чухме и разговора на Валентин Дишев с дъщерята на писателката. Предлагаме ви да изслушате и двата разговора - размислите на две изключителни..

публикувано на 13.01.25 в 12:08

Държавата не заплаща навреме работата по проектите

Доста работа в община Гърмен бе свършена през миналата година. Бяха подготвени много проекти, отнасящи се до решаване на проблеми във всички населени места в общината. Те се отнасят и до състоянието на инфраструктурата. Нещо, което бе подценявано през последните години – това сподели в интервю за Радио Благоевград кметът на община Гърмен Феим..

публикувано на 13.01.25 в 09:21

Иван и Георги от „Благо ни е“: Момчетата, които представят красивата страна на Благоевград

Вече три месеца двама младежи ни разхождат виртуално из различни кътчета в Благоевград. Чрез кратки видеа ни напомнят колко красив е Благоевград и защо трябва да се гордеем, че сме благоевградчани. Иван и Георги, създатели на фейсбук канала „Благо ни е“, която популяризира града ни, бяха на гости на предаването на Радио Благоевград „Неделя у дома“...

публикувано на 12.01.25 в 14:15

Марти, която мечтае да усмихва хората чрез добротата си!

Днес, на 11 януари, отбелязваме Световния ден на думата „благодаря“ – красива българска дума, която съдържа в себе си думите „благо“ и „дар“. Именно за благото на дара  разговаряхме в предаването „С усмивка в събота“ с 11-годишната Мартина Димитрова, която дари за втори път грижливо поддържаната си коса на онкоболни деца. Мартина е родена и..

публикувано на 11.01.25 в 11:41

Да уловиш момента или каква е тайната на добрата фотография?

Снимка на  фоторепортера на БТА Благоевград Красимир Велков попадна в национална класацията за най-добра фотография - Топ 5. Той  е известен със своя професионализъм и естетически усет в областта на фотографията. Негови снимки често илюстрират събития и новини от региона. Кадърът на Краси Велков е заснет в местността Коматински скали в община..

публикувано на 10.01.25 в 14:37

Национална кръгла маса търси решения за честни избори в България

На 13 януари 2025 г. от 10:00 до 13:00 часа в залата на БТА ще се проведе Национална кръгла маса на тема „Промени в Изборния кодекс, гарантиращи провеждането на честни избори в България“. Инициативата е организирана от гражданската платформа „Будители“ и цели да постави на дневен ред ключови промени в изборния процес. Според организаторите е необходимо..

публикувано на 10.01.25 в 11:21
Доц.д-р Иванка Сакарева

Изкуственият интелект няма да унищожи професията на преводача

Изкуственият интелект (ИИ) няма да унищожи професията на преводача. Макар че технологиите се развиват много бързо в областта на езиковата обработка и все повече хора използват автоматизираните онлайн софтуери за превод на текст, машините все още не могат да се конкурират със сложните лингвистични задачи. Това заяви в ефира на Радио Благоевград доц.д-р..

публикувано на 10.01.25 в 11:17