Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Агнешкото ще става все по-търсено в България и в Европа

„Гергьовден е свят празник на животновъдите и овцевъдите, на имениците и на всички, които го почитат, така че ги поздравявам. Но, покрай всеки празник, сме свикнали да си казваме и болките, така че искам да ви кажа, че ние овцевъдите, а и животновъдите, както и всички в държавата, стискаме зъби и предлагаме едно агнешко с прекрасни вкусови качества и особено сега за 6 – ти май, вярвам, че всяко българско семейство ще съумее да осигури, поне малко количество агнешко за празника, както повелява традицията. Така че, ще има овцевъди, овцевъдството ще пребъде, въпреки че сме на 8 място в Европа по производство на агнешко месо, агнешкото не достига и то ще бъде все по-търсено“ – коментира за Радио Благоевград инж. Бисер Чилингиров, овцевъд и бивш председател на Националната овцевъдна асоциация.

Според него, българското агнешко месо вече се изчерпва. Тази година, поради извънредното положение, бе разрешено още по Великден да се продава агнешко директно от фермата, което е много добра мярка за животновъдите, които така могат да подобрят финансовото си състояние.

„Спекула с цената има, но това е така всяка година по празниците“ - категоричен е животновъдът. По думите му,  в големите вериги магазини продължава да се продава гръцко замразено агнешко, което не е редно. Истинското, качествено, българско агнешко месо можем да познаем по цвета, по свежестта и по синия печат.

„Нека купуваме всичко българско, не само месо, а и плодове и зеленчуци“ – призова инж. Бисер Чилингиров.

Той коментира, че в момента се наблюдава сътресение и в животновъдния сектор, но нека специалистите анализират, как се отразява пандемията на фермерите.

„Получихме подпомагане в размер на 3,5 милиона лева, за което сме благодарни, но ако можех, аз бих разпределил тези средства да отидат не при кланиците, аз при животновъдите, защото кланицата винаги може да си намери пазар, а при животновъда това е по-трудно. Винаги преди празник се извиват ръцете на животновъдите, а не бива да бъде така. Защото, бих казал, че агнешкото и ярешкото са като конвертируема валута, тоест с цената на злато, макар млякото да е бяло злато“ – допълни още животновъда.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Бисер Чилингиров:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

След по-малко от две десетилетия ще бъдем изправени пред недостиг на кафе

Кафето е втората най-търгувана стока в света след петрола . По официални данни за 2023/2024 година, най-големите производители на кафе са Бразилия с около 39% от световното производство, Виетнам  - 17%, Колумбия - 7%, Етиопия и Индонезия  с по 5%. Финландия е държавата, която обаче води световната класация на страните, в ĸoитo ce пиe..

публикувано на 16.09.24 в 09:51

На 17 септември в Благоевград - празник на вярата, надеждата и любовта

На 17 септември почитаме паметта на светите мъченици Вяра, Надежда, Любов и на тяхната майка София. На този ден се прекланяме пред вярата, надеждата, любовта и мъдростта - добродетелите, които ни правят хора и ни крепят в трудни моменти. „ Празникът е много специален за нас българите, защото колкото да не си признаваме и колкото да се..

публикувано на 16.09.24 в 09:44

Майстор зограф вае стенописите на новия храм в Долно Драглище

На финалната права е доизграждането на храм " Св. св. Йоаким и Анна" в разложкото село Долно Драглище.  В момента се изографисват стенописите от майстора зограф и почетен реставратор Николай Чергаров . "Чергаров настоя да направи дарение от своя страна и п о-скоро той ни откри", обясни Яница Домусчиева от Сдружение "Св. св. Йоаким и Анна"...

публикувано на 13.09.24 в 19:03

Комисар Валентин Василев: 2024-та година е една от най-трудните

2024-та година е една от най-трудните. Така се оказва след големите пожари през годината – това е един от основните изводи след случилото се през летните месеци. Това е един от изводите досега каза директорът на Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ в Благоевград комисар Валентин Василев. „Преодоляхме и затрудненията,..

публикувано на 13.09.24 в 17:06

Инж. Богдан Милчев: Нужен е нов подход при пътната безопасност

През последните години няма разлика . Винаги общините в последните дни преди откриването на учебната година реновират и ремонтират районите на училищата.  Това заяви в интервю за Радио Благоевград председателят на Института по пътна безопасност инж. Богдан Милчев. Възстановяват се пешеходните пътеки, както и маркировката на уличната..

публикувано на 13.09.24 в 16:56
Борис Харизанов

Трансгранични възможности: България като привлекателен партньор за гръцки инвестиции

Българо-гръцката търговско-промишлена камара играе ключова роля в развитието на икономическите отношения между България и Гърция. Участието ѝ на тазгодишния международен панаир HELLEXPO 2024 привлече вниманието на множество бизнес лидери от двете страни, които търсят нови възможности за партньорства и разширяване на търговските пазари. В предаването..

публикувано на 13.09.24 в 11:14

Гергана Лаптева: Отдавна исках да пиша за древния град Хераклея Синтика

Жанрът в който твори Гергана Лаптева е исторически трилър. Тя е почти готова с шестия си роман, който ще излезе от печат през 2025 година. „ Действието преминава през Неапол, Александрия и завършва в едно много любимо мое място – древния град Хераклея Синтика “, открехна част от новата история писателката, която сподели в интервю за Радио..

публикувано на 13.09.24 в 10:45