Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Две стайни растения, които предпазват от вируси

Снимка: Ваня Минева

В условията на пандемия всички търсим допълнителни начини да защитим себе си и близките си от инфекция. Някои обикновени стайни растения могат да помогнат за това, благодарение на летливите и етеричните си масла, които почистват въздуха от прах, патогенни бактерии и дори вируси.

Мушкатото – непретенциозният убиец на патогенни бактерии

Пеларгониумът - по-известно по нашите географски ширини като мушкато, има основателна причина да е обитател на первазите на нашите баби. Това класическо стайно растение не само радва през топлите дни с обилен цъфтеж, но и помага за защитата на семейството от вируси и патогенни бактерии.

Смята се, че мушкатото с червени цветове има максимални лечебни свойства, но белите, лилавите и розовите видове не по-лошо се справят със задачите за почистване на въздуха в помещението. Веществата, секретирани от растението, са толкова ефективни, че предпазват от стрептококи, стафилококи, грипни вируси и различни бактерии, които причиняват остри респираторни инфекции.

Гераниумът е едно от най-непретенциозните и жизнени растения. През зимата се чувства чудесно в нашите апартаменти с прегрял въздух, а през лятото саксиите могат спокойно да се прехвърлят на балкона. Грижата за него е много проста, дори новак може да се справи. Основното е да поставите растението на добре осветено място и редовно, но умерено да го поливате, съветват ботаници.

Като бонус, етеричните масла на мушкатото имат успокояващ ефект и помагат в борбата със стреса и безсънието, така че спалнята е идеалното място за него.

Лавровото дърво – подправка и лекарство

Сушените дафинови листа, една от най-популярните подправки, могат да се намерят в почти всяка кухня. Живото лаврово дръвче притежава не само отлични кулинарни характеристики, но и не по-малко изключителни лечебни свойства. Това благородно растение поради високото съдържание на фитонциди, танини и микроелементи, има мощно укрепващо действие върху имунната система.

Лавровото дърво има изразени противовъзпалителен и антибактериален ефект, заради което често се нарича естествен антибиотик. Летливите му етерични масла успешно се справят не само с бактерии и вируси, които причиняват настинки, но дори убиват туберкулозния бацил. Лавров храст често се поставя в детска стая за профилактика на сезонни вирусни заболявания и особено на остри респираторни инфекции.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

След по-малко от две десетилетия ще бъдем изправени пред недостиг на кафе

Кафето е втората най-търгувана стока в света след петрола . По официални данни за 2023/2024 година, най-големите производители на кафе са Бразилия с около 39% от световното производство, Виетнам  - 17%, Колумбия - 7%, Етиопия и Индонезия  с по 5%. Финландия е държавата, която обаче води световната класация на страните, в ĸoитo ce пиe..

публикувано на 16.09.24 в 09:51

На 17 септември в Благоевград - празник на вярата, надеждата и любовта

На 17 септември почитаме паметта на светите мъченици Вяра, Надежда, Любов и на тяхната майка София. На този ден се прекланяме пред вярата, надеждата, любовта и мъдростта - добродетелите, които ни правят хора и ни крепят в трудни моменти. „ Празникът е много специален за нас българите, защото колкото да не си признаваме и колкото да се..

публикувано на 16.09.24 в 09:44

Майстор зограф вае стенописите на новия храм в Долно Драглище

На финалната права е доизграждането на храм " Св. св. Йоаким и Анна" в разложкото село Долно Драглище.  В момента се изографисват стенописите от майстора зограф и почетен реставратор Николай Чергаров . "Чергаров настоя да направи дарение от своя страна и п о-скоро той ни откри", обясни Яница Домусчиева от Сдружение "Св. св. Йоаким и Анна"...

публикувано на 13.09.24 в 19:03

Комисар Валентин Василев: 2024-та година е една от най-трудните

2024-та година е една от най-трудните. Така се оказва след големите пожари през годината – това е един от основните изводи след случилото се през летните месеци. Това е един от изводите досега каза директорът на Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ в Благоевград комисар Валентин Василев. „Преодоляхме и затрудненията,..

публикувано на 13.09.24 в 17:06

Инж. Богдан Милчев: Нужен е нов подход при пътната безопасност

През последните години няма разлика . Винаги общините в последните дни преди откриването на учебната година реновират и ремонтират районите на училищата.  Това заяви в интервю за Радио Благоевград председателят на Института по пътна безопасност инж. Богдан Милчев. Възстановяват се пешеходните пътеки, както и маркировката на уличната..

публикувано на 13.09.24 в 16:56
Борис Харизанов

Трансгранични възможности: България като привлекателен партньор за гръцки инвестиции

Българо-гръцката търговско-промишлена камара играе ключова роля в развитието на икономическите отношения между България и Гърция. Участието ѝ на тазгодишния международен панаир HELLEXPO 2024 привлече вниманието на множество бизнес лидери от двете страни, които търсят нови възможности за партньорства и разширяване на търговските пазари. В предаването..

публикувано на 13.09.24 в 11:14

Гергана Лаптева: Отдавна исках да пиша за древния град Хераклея Синтика

Жанрът в който твори Гергана Лаптева е исторически трилър. Тя е почти готова с шестия си роман, който ще излезе от печат през 2025 година. „ Действието преминава през Неапол, Александрия и завършва в едно много любимо мое място – древния град Хераклея Синтика “, открехна част от новата история писателката, която сподели в интервю за Радио..

публикувано на 13.09.24 в 10:45