Към 10 юни се очаква да се появят на пазара първите кюстендилски череши.
„В страната, повечето черешова продукция е измръзнала, затова се очаква търговците да се насочат към кюстендилския регион, където има сравнително добра реколта“ – прогнозира в интервю за Радио Благоевград доц. д-р Димитър Сотиров, заместник-директор на Института по земеделие в Кюстендил.
Той коментира и предложените тези дни от земеделското министерство мерки за подпомагане на бранша.
Припомняме, че Управителният съвет на ДФ „Земеделие” разпределя 1 млн. лв. по схемата de minimis, като стимул за реализацията на реколтата от български череши през предстоящата изкупна кампания. Подкрепата е до 50 лв. на тон за предприятията, които са завишили изкупните количества с 30%, спрямо обемите си от 2019 г., които следва да са били над 20 тона.
„Това, което сега се предлага, е промяна в мярката, да не се подпомага обвързаното подпомагане на тон, а да бъде по фактури, по стойност. Така, ще се изкарат земеделските производители на светло. Тоест, който продава честно, на по-висока цена, който ще отчете фактури на по-висока стойност, ще получи по-добро подпомагане и обратно. Надявам се, това да раздвижи пазара и конкретно черешопроизводството“ – коментира доц. д-р Димитър Сотиров.
По отношение реализацията на българската череша, земеделският експерт изрази надежда за скорошно отваряне на границите, за да може да се изнася продукция за външния пазар.
„Вътрешният пазар е свит, не може да се консумира цялата плодова продукция, така че, се надяваме да има търговци от Румъния, да върви бизнеса с Италия, който е традиционен от десетки години, за да няма проблем с реализацията“ – уточни доц. Сотиров, според когото, към момента няма сериозно търсене от страна на търговците.
Земеделският експерт коментира още, че към момента е трудно да се прогнозира цената на кюстендилската череша тази година. Всичко зависи от търсенето и предлагането.
„Когато е по-малко плодовата продукция и търговците са по-малко, търсенето е повече, особено за външния пазар и цената се понижава. Около 10 юни се надяваме, цената за производителите да стартира около 2 лева за килограм, а на пазара сигурно ще бъде двойна 3 - 4 лева“– коментира още доц. Димитър Сотиров.
По отношение на прибирането на черешовата реколта, експертът прогнозира, че ще бъде създадена необходимата организация, както всяка година, но сега тя ще бъде съобразена с противоепидемичните мерки. Няма как берачите да бъдат с маски, но могат да ползват ръкавици, както го правят и досега. Ще бъде осигурена и охрана на черешовите масиви, за да няма набези върху реколтата.
„За момента дърветата са в добро състояние, развиват се много бързо, обаче, да си пожелаем да падне един хубав, напоителен дъжд, за да може плодовете да наедреят достатъчно и да бъдат атрактивни на пазара“ – сподели още доц. Димитър Сотиров, заместник-директор на Института по земеделие в Кюстендил.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Димитър Сотиров:
Доста работа в община Гърмен бе свършена през миналата година. Бяха подготвени много проекти, отнасящи се до решаване на проблеми във всички населени места в общината. Те се отнасят и до състоянието на инфраструктурата. Нещо, което бе подценявано през последните години – това сподели в интервю за Радио Благоевград кметът на община Гърмен Феим..
Вече три месеца двама младежи ни разхождат виртуално из различни кътчета в Благоевград. Чрез кратки видеа ни напомнят колко красив е Благоевград и защо трябва да се гордеем, че сме благоевградчани. Иван и Георги, създатели на фейсбук канала „Благо ни е“, която популяризира града ни, бяха на гости на предаването на Радио Благоевград „Неделя у дома“...
Днес, на 11 януари, отбелязваме Световния ден на думата „благодаря“ – красива българска дума, която съдържа в себе си думите „благо“ и „дар“. Именно за благото на дара разговаряхме в предаването „С усмивка в събота“ с 11-годишната Мартина Димитрова, която дари за втори път грижливо поддържаната си коса на онкоболни деца. Мартина е родена и..
Снимка на фоторепортера на БТА Благоевград Красимир Велков попадна в национална класацията за най-добра фотография - Топ 5. Той е известен със своя професионализъм и естетически усет в областта на фотографията. Негови снимки често илюстрират събития и новини от региона. Кадърът на Краси Велков е заснет в местността Коматински скали в община..
На 13 януари 2025 г. от 10:00 до 13:00 часа в залата на БТА ще се проведе Национална кръгла маса на тема „Промени в Изборния кодекс, гарантиращи провеждането на честни избори в България“. Инициативата е организирана от гражданската платформа „Будители“ и цели да постави на дневен ред ключови промени в изборния процес. Според организаторите е необходимо..
Изкуственият интелект (ИИ) няма да унищожи професията на преводача. Макар че технологиите се развиват много бързо в областта на езиковата обработка и все повече хора използват автоматизираните онлайн софтуери за превод на текст, машините все още не могат да се конкурират със сложните лингвистични задачи. Това заяви в ефира на Радио Благоевград доц.д-р..
Министерският съвет прие актуализирания списък на изследователските висши училища. ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград е включен в списъка след получена висока оценка за своята научна дейност. „Ръководството на университета си постави тази приоритетна задача и за наша радост тя беше изпълнена в рамките на миналата календарна година. Статут на..