Безспорен факт е качеството на българския мед. Страната ни е сред първите седем държави в ЕС по производство на този изключително ценен за здравето ни продукт. Безспорни обаче, са и проблемите на българските пчелари.
Неглижиране на бранша, ниски изкупни цени, нерегламентирани пръскания- това са основните им притеснения. Въпреки тежестите, пред които са изправени, занимаващите се с този сложен процес не губят желание да отглеждат пчелни семейства и да предлагат своя продукт на пазара.
Днес проверихме каква е ситуацията с търговията на мед и пчелни продукти на благоевградския кооперативен пазар.
Не са много производителите, които предлагат свой продукт на благоевградското тържище. Преди години занимаващите се с пчеларство са имали по-сериозно присъствие, ни разказва един от тях, запазил все още семейния занаят. Липсата на сигурност и големите финансови инвестиции, които изисква тази дейност, са сред причините за отлива, твърдят от бранша.
Освен нелекия процес по отглеждането на пчелните семейства, производството на мед е съпътствано и от други проблеми. Най-вече те са свързани с опазването жизнеността на пчелите, е становището на пчеларите. И ни напомнят, че без тяхното съществуване е застрашено като цяло съществуването на живот на земята.
Изключителна хигиена, добро отношение и загриженост – това са основните компоненти за един медопроизводител. Констатацията е на 84-годишният бай Крум, който вече седем десетилетия поддържа свои пчелни семейства. И си е изградил собствена философия, според която, имаш ли душа и сърце, лесно ще се справиш с трудностите
Качественият мед се прави с любов и малко магия, твърдят пчеларите. Тя пък идва от все още виреещите на нашата териотория многобройни видове билки, както и от качеството на въздуха.
Чуйте в звуковия файл репортажа на Бойка Браткова:Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..
Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..
Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..
Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..
Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..
За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..