По случай 24 май – Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост в залата на общинския парламент на столицата Подгорица, Посолството на Република България в Черна гора организира представянето на изложбата „Книги, посоки, публики“ на Националната библиотеката "Св. Св. Кирил и Методий".
Изложбата беше открита официално от българският посланик в Черна гора, д-р Меглена Плугчиева и кмета на град Подгорица д-р Иван Вукович, в присъствието само на журналисти, предвид все още действащите ограничителни мерки във връзка с вируса Covid-19.
Изложбата се състои от 16 цветни постера, отпечатани на пенокартон, с размери 70 х 100 см. Тя представя пред различни публики на територията на Република България и други европейски страни богатството на колекциите от ръкописи, старопечатни книги, документи от епохата на Българското възраждане и арабографична литература от фондовете на Националната библиотеката "Св. св. Кирил и Методий".
Славянските и други чуждоезични ръкописи са представени от най-ранните паметници, достигнали до нас през вековете. Сред тях са Енинският апостол от края на Х-началото на ХІ в., Добрейшовото четириевангелие от началото на ХІІІ в. и палимпсестния Драготин апостол и миней от края на 12 век. Блясъкът и хармонията на калиграфското изкуство се отразяват в някои от най-богато украсените представители на ръкописната традиция на православието чрез изящно декорирани гръцки и славянски паметници. Не са пропуснати и знакови за българската култура книги като Първият Софрониев препис на История славянобългарска от Паисий Хилендарски, изписан в Котел през 1765 г. Чрез екземпляри от най-ранните издания на славянската печатна книга на Балканите можем да проследим непрекъснатата традиция и духовност на южните славяни, съхранила народностната идентичност през вековете. Сред тях са: Четириевангелие на Макарий от 1512 г., Часословец на Яков Крайков, Абагар на епископ Филип Станиславов, предопределили по-късно и появата на първата печатна книга на новобългарски език – „Неделник” на Софроний Врачански и първият български светски буквар на д-р Петър Берон – „Рибният буквар”. Включени са и други редки чуждоезични книги: Световната хроника на Хартман Шедел от 1493 г., първият печатен славянски буквар на говорим език, отпечатан през 1561 г. с глаголица и др.
Документите от епохата на Българското възраждане представят последователно просветното дело чрез материали за Габровската гимназия и завещанието на Евлоги Георгиев, с което богатият родолюбец дарява средства за построяване и издръжка на университет в родината му. Експонирани са писма на видните търговци братя Робеви и Христо Тъпчилещов. Впечатляват портретната фотография на княз Александър І Батенберг, манифеста на цар Фердинанд І за обявяване на Балканската война и личният бележник на поета революционер Пейо Яворов.
Арабографичната книжнина излага преписи на творби от ранни арабски автори, художествено изработени персийски ръкописи, както и редки старопечатни издания на османотурски език. В Националната библиотека се съхранява третата по значение в света сбирка от османски документи. Особено ценни за българската история са бератът на султан Абдул Азиз за утвърждаването на избрания видински митрополит Антим І за пръв български екзарх, както и ферманът за откриване на първата българска фабрика на Добри Желязков от град Сливен.
В три отделни текстови табла е изложена кратка информация за колекциите към трите специални отдела на направление "Опазване на ръкописно-документалното наследство" – отдел "Ръкописи и старопечатни книги", отдел "Български исторически архив" и отдел "Ориенталски сбирки".
Изложбата е гостувала в Унгария, Словакия, Северна Македония, Хърватия и др.
Приветствие на посланика на Република България в Черна Гора по повод откриването на изложбата:300 хиляди сигнала са обработени са подадени в Националния център за безопасен интернет от януари до септември миналата година. Тревожната статистика сочи, че броят на обработените сигнали е пет пъти повече в сравнение с цялата 2023 година. Това каза за Радио Благоевград Мирела Христова, психолог в екипа на Центъра. Още..
Три граждански организации обявиха национален бойкот на всички хранителни магазини в България на 13 февруари. Движение „Системата ни убива“, Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи призовават гражданите да не пазаруват в този ден в знак на протест срещу високите цени на хранителните стоки. Според организаторите, цените..
Бившият депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Владислав Панев разкритикува идеята за въвеждане на таван на надценките върху храните, като заяви, че подобни мерки не дават очакваните резултати. В интервю за предаването “Събития и личности” той припомни неуспешните опити за контрол на цените по времето на правителствата на Андрей..
Достъпът до природните забележителности в района на петричкото село Ключ вече е по-лесен и безопасен, след обновяването на основните екопътеки. Това стана факт още през миналата година, благодарение на усилията, труда и средствата, вложени от страна на местната власт, на спонсори, като най-големият е таксиметрова фирма от София, на Сдружение..
34-годишният алпинист от Разлог Георги Колевичин изпълни още една своя мечта, изкачи най-високия връх на Южна Америка – Аконкагуа (6960.8 м). Той се намира в Андите, в аржентинската провинция Мендоса и е най-високият изгаснал вулкан в света. На езика на инките Аконкагуа означава Каменен страж. На 12 януари Георги с още трима българи тръгват..
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..
Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..