От 6-ти май до 24-ти май се проведе изложба конкурс „Историческа живопис“, която е първата такава изложба, провеждана в България през последните 30 години. В изложбата участваха художници от 5 държави – Русия, Казахстан, Германия, Украйна и България.
Целта на изложбата конкурс е да подпомогне живописци, които творят на историческа тематика и по-конкретно – антична и средновековна история, случила се по нашите земи.
Конкурсът се проведе в 2 етапа – избор на публиката и оценки от квалифицирано жури.
Проф. Маргарита Ваклинова, проф. Аксиния Джурова и доц. Николай Нинов бяха членове на журито, като техните оценки бяха равностойни с оценките на публиката. Първото място бе отредено за Мирослав Йотов с неговата картина "Прием при цар Симеон Велики“. Второ място е за Веселин Чакъров и картината му „Чудото с патриарх Евтимий“, на трето се нареди Дияна Брешкова с нейната картина на „Царица Ирина“.
Общият награден фонд е 13 000 лева, като суми от 10 000, 2 000 и 1 000 лева са наградите на победителите съответно на първо, второ и трето място.
Финалистът Мирослав Йотов разказва за картината „Прием при цар Симеон“, че е: „ Картина, която изобразява епохата до най-малки детайли. Целта на картината е да се покаже величието на цар Симеон, да се предаде визуално в пълния блясък обстановката на Велики Преслав, гостите които приема царя. Предал съм максимално автентично времето и обстановката, за да може да се усети духа на времето и епохата от зрителя, тъй като това е една част от историята, с която винаги сме се гордели като българи и исках отново да я припомня на народа ни. В картината заложих дълбок психологически разказ на всички присъстващи: различните персонажи на народи- гости на царя, царското семейство, придворните. По това време Симеон не само е бил равен на византийския император, но и повече от него и това величие съм пресъздал максимално достоверно с помощта на консултанти по епохата, за да остане за бъдещите поколения."
За избора на темата „Чудото с патриарх Евтимий“ художникът Веселин Чакъров, класиран на второ място споделя: „Нарисувах един мрачен епизод от българската история, когато пада столицата на Второ българско царство – Велико Търново. Патриархът e трябвало да бъде обезглавен, когато палачът вдигнал меча да отсече главата му, той се парализирал. Тогава османците решават той да не бъде убит, а изпратен в заточение. Пращат го в сегашния Бачковски манастир, където живее до края на дните си. За мен беше провокация това, че сюжетът предразполага към нещо доста мрачно, но носи емоционален заряд и послание за поколенията. Посланието, закодирано в цялата картина е, че винаги има надежда, патриарх Евтимий е символ на непреклонния български дух.“
Дияна Брешкова, която се нареди на 3-то място, сподели причината да избера да рисува царица Ирина: „ Царица Ирина Комнина втора жена на цар Иван Асен Втори.Тя е дъщеря й на епирския деспот Теодор Комнин пленен с цялото си семейство от българския цар.Тя е била много красива и силна жена и не остава незабелязана от българския владетел.Говори се ,че след смъртта на Иван Асен II тя става регент на сина им Михаил II и управлява от негово име.Това е накратко нейната история.Аз реших да я нарисувам ,защото търсех силен и впечатляващ женски образ в нашата история.Короната е рисувана по възстановка на оригинала на короната й.“
Организаторите от Исторически парк планират изложбата да се превърне в ежегодна инициатива, като са планували догодина наградният фонд да е бъде в двоен размер, за да може все повече да се подкрепят българските творци.
Видео от оценките и награждаването на участниците в изложба-конкурс „Историческа живопис“: https://bit.ly/2LXpegK
Служители на ЮЗДП, РДПБЗН и РДГ обиколиха вилните зони около Благоевград, за да проверят дали се пали огън на открито. Районът беше огледан и с помощта на дрон, в търсене на следи от огнища. На хората, обитаващи вилите, както и на туристи, бяха раздадени декларации за информираност. В пожароопасния сезон паленето на огън на открито е..
Най-засегнатата страна от пожари за 2024-2025 година в Европейския съюз е България, съобщиха от Министерството на околната среда и водите. През последните две години нашата страна отчита тревожна тенденция: 38 000 кв. м. са обхванати от пожари, а щетите се изчисляват на над 2,5 милиона евро. Да пазим природата означава да пазим дома си, здравето си и..
От 26 юли (събота) автобусна линия №1 временно няма да обслужва спирките в селата Рилци и Бело поле. Мярката се налага във връзка с полагане на нов асфалт в рамките на текущ ремонт на главен път Е-79, Лот I-1, в участъка от „Антените“ до кв. „Струмско“ в посока Кулата. Ремонтните дейности се извършват от Агенция „Пътна инфраструктура“. След..
Ремонтирана наскоро детска площадка в Земен е изпочупена, алармират от общината. Пространството пред Младежкия дом в града, предназначено за игра на най-малките е било обновено, освежено и обезопасено само преди два месеца. При ремонта е поставен декоративен волан на едно от съоръженията. Възстановена е и чешмата, която от години не е работела...
Над 8 кг канабис са иззели служители на ОДМВР – Перник при специализирана полицейска операция в община Трън, съобщиха от пресцентъра на МВР. В хода на планираните действия служители на ОДМВР – Перник спрели за проверка лек автомобил, управляван от 36-годишен мъж. В колата са открити три полиетиленови плика със зелена тревиста маса, с тегло..
Голяма авария в помпена станция остави без вода днес пернишките квартали "Калкас" и "Ралица". Екипи на "ВиК" работят по отстраняването й. Със спряно водоподаване днес заради ремонтни дейности от външна фирма са и кварталите "Хумни дол" и "Проучване", както и село Дивотино. Работи се в района на кв. "Иван Пашов", уточняват от водното дружество. Водата..
Вече трети ден три квартала в Кюстендил са без вода. Причината - авария на водопроводната мрежа и подмяната на компрометираните участъци. Жителите на града обаче недоволстват, че в горещините са оставени без вода и обвиняват общината и "Кюстендилска вода" в бездействие и неефективна работа. "До края на деня ще започне запълването на водопровода..