Дългогодишният секретар на Народно читалище „Георги Тодоров – 1885“ в Белица Мая Падарева, бе удостоена с Грамота „Златен век“, за изключителен принос в развитието и утвърждаването на българската култура и национална идентичност. Припомняме, че престижното отличие се присъжда от Министерството на културата, по повод 24 май, на дейци от различни области на културата и изкуствата, за техния принос за поддържането и разпространението на българските традиции и духовност у нас и по света.
„Съвсем неочаквано бе за мен това признание. Приятно съм изненадана, разбира се, усетих едно чувство на удовлетвореност, че все пак толкова години отдадена на работата на читалищната дейност, на хората в Белица, забравила дори семейството си, в по-голямата част от толкова дългата ми работа като читалищен секретар, наистина изпитах огромно удовлетворение. Това е една морална награда, която приемам не лично за себе си, а и за хората, за екипа, с когото работя, затова, че са винаги зад мен, че са имали доверие в моята работа. Така че, да, удовлетворена се чувствам и поласкана“ – коментира за Радио Благоевград Мая Падарева.
По думите й, Читалището е нейният живот, защото 35 години от него, е посветила на читалищната дейност.
„Много е важен екипът, с когото работиш. От 1987- ма година насам, ние изградихме с този екип много неща, попаднахме и в годините на прехода, години, които никога няма да забравя, но така или иначе, Читалището запази своята функция на извор на българщината, затова и постигнахме доста неща. Създадохме Историческия музей, който е в собствена сграда, започнахме да популяризираме туризма в общината, създадохме детски отдел в Библиотеката, разработихме много проекти и сме едни от първенците в страната по този показател“ – допълни още г-жа Падарева.
Тя уточни, че след дългоочаквания ремонт на Читалището преди три години, броят на самодейците значително се е увеличил. По време на пандемията са отпаднали основните читалищни дейности, но сега, след отпадането на забраната, има готовност за възобновяване на работата на групите и школите.
„В момента, работя от вкъщи, разработвам един проект към Националното сдружение на общините, който е свързан със създаването на Работилница за сувенири. Дано, бъде одобрен проектът, за да решим един голям проблем. Работилницата ще бъде настанена в Туристическия информационен център, за да бъде атракция за туристите, а и за да работят в нея талантливи хора, които да могат и да си изкарват някой лев“ – съобщи още Мая Падарева.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Мая Падарева – >
Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..
Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..
Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..
1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България. А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..