Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Етно селище „Егрека“ обединява автентична атмосфера и българския дух

     Етно селището „Егрека“ се намира в полите на планината Верила, малко над радомирското село Дрен. Разположено е на 6 800 кв. м., на 1100 м. надморска височина, атмосферата е автентична и пресъздава българския дух. Състои се от основна сграда със зала за хранене, семинарна зала, хотелска част. Над нея са построени четири къщи. Място, което те  пренася в отминали времена и епохи, докосва те до българските традиции.

   Този дух усети и групата  от Сдружение „Движение Ние, жените“ с председател Здравка Чимева. Всички се докоснаха и съпреживяха емоцията  и приключенския дух, гостувайки и  в истинска ферма – и деца и възрастни се включиха в рязането на дърва и стрелба с лък.

  До етно селището „Егрека“ се стига по черен път, а през този сезон гледката е невероятно красива – безкрайна зеленина,  цветни килими, усещане за енергия от природата.

  Дългогодишният режисьор на документални филми и телевизионни предавания Нина Десподска е идейният вдъхновител за създаване на селището. Случайно или не, то е създадено след нейна среща с приятел аниматор, който дълги години живее в Канада. Срещат се на едно от изданията на  джаз фестивала в Банско. „Сподели ми, че с гости-колеги са посетили Родопите, а в неговия край няма места, които хората да посещават, да усетят духа и на района около Дрен, а има европейски проекти, от които никой не се възползва. Така той ме провокира, кандидатствахме по мярка 311 от Програмата за развитие на селските райони. Започнахме усилена работа – проучване на района, докосване до баби от този край, за да създадем нещо истинско и автентично. По-късно върху онаследените от него земи изградихме целия комплекс“ – разказва за началото Нина. Основната и идея е да популяризира характерни български занаяти и  традиции и да ги предаде за поколенията – грънчарство, дърворезба, характерни български празници. 

Артистичният екип от режисьори, телевизионери, хора на изкуството, работят с любов и всеотдайност на това енергийно място. Посрещат деца и туристи, разказват им за българските традиции, съхранявани  от векове. „Егрека“ е събрал аромата на моето детство, събрал е всички онези празници и традиции, които съм съхранила в сърцето си, с надежда да ги предам и за моята дъщеря, която се занимава с народно пеене и да носи посланието до повече деца и граждани, да ги кара да се връщат назад към природата, към истинското, българското! „Егреказа мен е моето сърце. Искаме в занаятите да участват хората, които идват тук – да усетят глината в ръцете си на грънчарското колело, да откъснат домат от нашата еко градина.  Дърворезбарят Методи Механджийски изработва с много любов различни предмети от дърво, пресъздава приказни герои, до които се докосват децата. Да имат възпитателна цел – от една страна естетиката, от другата е посланието да бъдем по-добри. Възпитаваме децата и в любов към животните – с грижата за конете, да ги срешат, да им разкажем как трябва да се държат с животните. Най-хубавата и емоционална част тук са сватбите – автентичните български сватби – с огньовете, народните носии. Песните се носят далеч из планината Верила“ – допълва с емоция Нина Десподска и пояснява, че там човек може да се пренесе както в миналото, така и в бъдещето.

Репортаж на Лалка Радкова можете да чуете в звуковия файл – > 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Терапията" - филмът, който ще ни изправи срещу най-големите ни страхове

Осъзнаваме ли тежестта на времето върху нас? Все си казваме „има време“ -  има време за това, има време за онова, а то - времето - просто си изтича. Страхът от това да покажем себе си и възможностите си пред света, пък е другата спънка в житейското ни развитие, защото винаги е първо мисълта „Какво ще кажат хората?“. На големия екран в българските..

публикувано на 30.11.24 в 17:48

Говорещата азбука - глаголицата

Любовта към българското и родното, към корените и съхранението на културната идентичност възражда една идея, която намира подкрепа, а именно въвеждането на часове в училище в изучаването на  говорещата азбука - глаголицата. Инициативата е на педагога Татяна Атанасова, която след като започва да обучава своите ученици да пишат с глаголически..

публикувано на 29.11.24 в 15:26

"Слънчевите деца" на България: родени победители

Фондация „Живот със синдром на Даун“ осигурява напълно безплатни индивидуални тренировки по плуване за деца и младежи със синдром на Даун от 2018г. Проектът по адаптирано плуване се провежда в различни градове в България. Децата и младежите не само се научават да плуват, но се превърнаха и в състезатели на регионални, национални и международни..

публикувано на 29.11.24 в 14:39

"Да влезеш в обувките на Дядо Коледа", като зарадваш дете в нужда

В навечерието сме на най-светлия, най-топлия и празничен месец от годината – декември. Месецът, който свързваме със семеен уют, топла стая, пълна с усмивки, любов, споделеност и искрящи от радост детски очи. Декемрви е богати трапези, пълни с много лакомства и много подаръци за любимите хора, грижливо подбрани и опаковани от нас под голямата семейна..

публикувано на 29.11.24 в 13:09

ИТ секторът в България: Как „Наградите на БАИТ“ насърчават иновациите

Стартира 14-ото издание на престижния конкурс „Наградите на БАИТ“, който всяка година отличава иновации, постижения и приноси в сферата на информационните и комуникационните технологии (ИКТ). Веднага след началото, първите кандидатури са подадени от ученици и студенти в категорията „Младежка награда“. Сред проектите, които вече впечатлиха журито, е..

публикувано на 29.11.24 в 12:31

История, лидерство и бъдеще в новата книга на Тома Биков

Депутатът Тома Биков представи през седмицата своята най-нова книга „Българските контрареволюции и краят на идеологиите“. В предаването “Събития и личности” Биков поясни, че изданието е продължение на предишната му книга - „Българските революции“, издадена преди четири години. Книгата проследява как големите исторически фигури и техните действия са..

публикувано на 29.11.24 в 11:41
Калоян Методиев

Калоян Методиев за фалшивите избори и системния провал на политическата класа

В интервю за Радио Благоевград политологът и бивш депутат в 50-то НС Калоян Методиев отправи сериозни критики към настоящата политическа ситуация в страната, като заяви, че изборният процес е компрометиран, а резултатите от него водят до дълбока институционална криза.  Методиев изтъкна, че Благоевградска област е емблематичен пример за нарушения по..

публикувано на 29.11.24 в 11:25