Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бъдещето на модерното земеделие е в цифровизацията

Цифровите технологии навлизат все по-смело във всички сфери на нашия живот, включително и в земеделието. Така например, вече доста модерни земеделски стопанства внедряват интернет и новите технологии в производството си - сензори, роботи, gps технологии, дронове, комуникационни системи и пр.

„Всичко това, прави земеделието по-устойчиво, по-конкурентно способно и не на последно място, спестява на земеделските производители не малко средства и увеличава доходите“ – категоричен е Ивайло Енев, експерт в сферата на цифровото земеделие.

В интервю за Радио Благоевград, той обясни ползите от въвеждането на цифровите технологии в сферата на автоматизираното капково напояване, торовнасянето, климатичния контрол и мониторинг на отглежданите култури.

„Всъщност, ние какво правим – взимаме данните от сензорите, анализираме ги и правим последващи действия, тоест, шансът за взимането на правилни решения е на 100 %. Няма нещо, което да правим по усет и да грешим, имаме реални данни и съответно резултати. Много важно е това, че се минимизират човешките грешки“ – обяснява експертът.

Добрата новина е, че вече има компании в България, които разработват такива системи. Ползите за стопаните са наистина много големи – спестяват се до 85 % вода, до 50 % енергии –ток, газ или друг вид, има много голямо пестене на торове, което се отразява и на земята.

„Капковото напояване е важна стъпка към модернизирането на едно стопанство, но с това не приключва неговата цифровизация и оптимизацията на този процес, необходимо е той да бъде контролиран“ – категоричен е Ивайло Енев.

По думите му, в област Благоевград вече има две оранжерии, в които се използва точно този вид автоматиризано управление на процеса по отглеждането на зеленчуците.

„Всички системи се контролират – проветрители, напоители, торовнасяне, вентилатори, отопление на оранжерията, абсолютно всичко е автоматизирано, за да направим един устойчив климат вътре, за да не се получава един стрес при растенията, което води до понижаване на добивите. Това е един чудесен пример за цифрово земеделие и всичко това е произведено в България“ – коментира още Ивайло Енев.

Според него, финансовата стойност на една такава автоматизирана система е достъпна за малките и средните земеделски производителите.

„Инвестицията би се възвърнала за около две години, а в оранжерийното производство за един сезон или за една година. За да имаме устойчив растеж с оптимални ресурси, е необходимо да имаме цифровизация или използването на такива модерни автоматизирани системи“ – категоричен е експертът по цифрово земеделие.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Ивайло Енев:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

„Топене на китки“ и надиграване на Гергьовден в Добринище

На 5 и 6 май град Добринище ще бъде изпълнен с празничен дух, традиции и българска народна музика. Празникът започва още днес вечерта с гергьовско хоро на площада и топене на китки по махали. Навръх празника ще има тържествена света литургия в храм “Св. Св. Петър и Павел”, празничен водосвет пред храма и гергьовско надиграване на площада...

публикувано на 05.05.25 в 14:10
Димитър Найденов

Димитър Найденов: „Да, България“ има ресурс да бъде водещ опозиционен глас

С избора на Ивайло Мирчев и Божидар Божанов за съпредседатели, партията „Да, България“ влиза в нов етап от своето развитие. След оттеглянето на Христо Иванов от лидерския пост, организацията търси устойчив баланс между приемственост и промяна. В интервю за Радио Благоевград членът на Националния съвет на партията Димитър Найденов подчерта, че изборът..

публикувано на 02.05.25 в 12:48
Калоян Методиев

Калоян Методиев, "Непокорна България": Политиката не е етикет, а съдържание

„Управлението на България се е превърнало в схема за усвояване на власт чрез измами“ – с тези думи политологът Калоян Методиев описа действащия властови модел в страната. В интервю за предаването „Събития и личности“ по Радио Благоевград той направи обзор на първите 100 дни от управлението на кабинета „Желязков“ и очерта основните идейни и..

публикувано на 02.05.25 в 12:27

Българско участие на IX Международен средиземноморски конгрес по социални науки

Проф. д-р Валентин Василев ще представи Благоевград и страната ни по време на IX Международен средиземноморски конгрес по социални науки, който ще се проведе в Подгорица, Черна гора, в средата на май. Той ще бъде лектор по време на форума, на който ще участват и представители на САЩ, Полша, Малта и Индия. Сред тематичните области, които ще бъдат..

публикувано на 30.04.25 в 09:42

Зелено бъдеще за Падеш

На 1 май, Деня на труда, в благоевградското село Падеш ще бъдат засадени над 50 дървета по тротоарите и в зелените площи, това съобщи в ефира на Радио Благоевград кметът Александър Стаменов. „Дърветата ще бъдат декоративни, които са подходящи за тротоарите. Сред тях и червен дъб, каталпа, японска вишна, ясен...“, уточни още кметът...

публикувано на 29.04.25 в 11:07

Защо хората не застраховат имуществото си?

30-40% от българите предпочитат да застраховат автомобила си, а не жилището си сочат данните на Асоциацията на българските застрахователи. Една от водещите причини е  нагласата на хората „на мен няма да ми се случи“, която излиза на преден план както при национално-представителното проучване от 2020 г., така и от анкетата от 2024 г. Друга..

публикувано на 29.04.25 в 10:54

Снимат биографичен игрален филм за Лили Иванова

Започва работата по пълнометражен игрален филм, посветен на живота на Лили Иванова. Филмът ще бъде съвместна продукция между Фондация „Лили Иванова“ и продуцентската компания „Междинна Станция“. Сценарият е поверен на Емил Бонев, автор на „Гунди – Легенда за любовта“. Режисьор ще бъде Яна Титова. Оператор на филма е Мартин Балкански...

публикувано на 29.04.25 в 10:49