Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гл. ас. д-р М. Баймакова: С разум, вяра и търпение ще преодолеем covid-19

4
Д-р Магдалена Баймакова

     „В глобален мащаб вирусът covid-19 циркулира, пандемията е налице. Имаме инфекция, заболели, имаме проблем, с който до тук сравнително добре се справяме. Самият факт, че инфектираните лица все още ги има и не са малко - означава, че трябва да се подобрят още насоки в направлението за профилактика и борба. Мерките до известна степен ограничаваха контактите между хората и посещението на обществените заведения, но след отхлабването им случаите на инфектирани зачестяват. Някои от тях са клъстерни в  отделни огнища, които сега се заформят в определени колективи, други са спорадични, но факт е, че ги има. Т.е. трябва максимално да се ограничат, да се предприемат навременни мерки. Трябва да сме изключително дисциплинирани и независимо от това какви са препоръките, всеки трябва да бъде отговорен за себе си“ – това заяви в месечното издание на рубриката „Инфекциозен навигатор с д-р Магдалена Баймакова“ на Радио Благоевград-БНР -  гл. ас. д-р Баймакова от Катедра „Инфекциозни болести“ във Военномедицинска академия – София.

  Д-р Баймакова е от екипа на първа линия в най-голямата болница в България и всеки ден се изправя пред предизвикателството да разучава новия вирус. Тя е една от най-изявените учени в страната ни и от 10 години е посветена именно да това – да изучава непознати за България вируси. Един от лекарите, който заедно със своите колеги месеци наред - с ум, сърце и знания се грижат за болните с covid-19 пациенти във ВМА. Тя беше част от българската делегация от Военномедицинска академия, която посети Университетската болница „Сан Матео“ в Павия, близо до Милано. „България взе най-адекватните мерки, за което бяхме похвалени в Италия, именно тези мерки на Националния оперативен щаб изключително много опазиха населението ни. Видяхме изключително отношениеот колегите, желание да съдействат, готовност за колаборация. Организацията на работа се припокрива с нашата.

  Битката между хората и медицината винаги е едно предизвикателство за всеки лекар – това, за което той е учил и се стремял да даде максимума от себе си Още повече, когато говорим за инфекциозни заболявания. Трудно е, интересно е и въпреки развитието на медицината и технологиите, не винаги нещата се случват както ние искаме. В случая говорим за абсолютно нов вирус и ни трябва повече време, за да се допълнят някои елементи от пъзела. Този толкова миниатюрен и незабележим с просто око вирус е и достатъчно ловък, за да може да ни избяга в някои елементи. В това е чара на инфекциозните заболявания, аз го приемам и от тази гледна точка. За мен е изключително вълнуващо всичко това, което се случва и да видим как ще успеем да го преодолеем.

  Защо хора, които живеят в едно семейство и общност – едни се разболяват, други не? Има ли отговор науката за това, налице ли е генетична предразположеност?

  „Наистина смятаме, че генетиката има определена роля и тепърва ще започне да се работи в това направление, защото ние го виждаме от нашите пациенти в семейството – едни се заразяват, други не. Клиничната форма протича по различен начин. Това е предвидено и ще се работи в тази посока в месеците напред. Със сигурност има такава зависимост, друго обяснение нямаме.“

  Продължава да дава добър резултат лечението на тежко болни пациенти с covid-19 с помощта на кръвна плазма от пациенти с доказано изградени антитела.„Това, което сме видели при нашите пациенти на този етап е с добри резултати, затова и възлагаме надежди и активно работим в това направление“.

По повод изказани в социалните мрежи мнения, че епидемията е измислена, д-р Баймакова заяви:  „С някой, който не вярва, че има такъв вирус и се изказва некомпетентно в област, която не е в неговите правомощия, аз се отказвам да споря, защото това е загубена битка. Видяла съм болни и зная какво е. Който има уши и разум – ще разбере. Убедена съм, че с навременните действия на Националния оперативен щаб  се спасихме от нещо по-тежко“.

  Д-р Баймакова препоръча да се спазват противоепидемичните мерки. „Личното поведение, хигиена, дезинфекция в дома и на работното място, да пазим близките си. С разум, вяра и търпение ще преодолеем всичко.“

 Разговора на Лалка Радкова с д-р Магдалена Баймакова можете да чуете в звуковия файл – > 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Фармацевти излизат сред хората с мисия за здраве и превенция

Инициативен комитет от магистър-фармацевти обявява началото на мащабна национална кампания за насърчаване на здравословния начин на живот и профилактиката. Под мотото „Фармацевтите от семейните аптеки се грижат за теб – движи се към здравето си!“ и „Силата е в движението – имунитетът е твой съюзник!“, инициативата ще предложи поредица от..

публикувано на 20.05.25 в 12:12

Има забавяне при изпълнение на Пътната карта за довършване на АМ „Струма“

Битката за геополитическото позициониране на България върви 35 години. Страната ни взе решаваща посока след Виденовата зима, но оттогава насетне не са спирали опитите да бъде препятствана нашата пълноценна евроинтеграция. Особено актуална е тази битка сега, защото с приемането ни в Шенген и в еврозоната този процес ще бъде завършен до степен на..

публикувано на 20.05.25 в 10:22

Ралица Петкова: Опазването на природата и пчелите е моята мисия и кауза

Смъртността на пчелите в България достига до 70-100% на отделни места, в Северозападна България, а прогнозата на пчеларите е, че през тази година броят на пчелните семейства ще намалее наполовина. Те настояват за ограничаване и строг контрол на пестицидите, които убиват пчелите, но подронват здравето и на човека. Ако не се предприемат мерки,..

публикувано на 19.05.25 в 15:01

Предизвикателствата пред младите, работещи в музея

На 18 май отбелязваме Международния ден на музеите, честван за първи път преди 43 години. Целта на празника е да се повиши информираността и ролята на музеите в обществото, защото музеите са важно средство за културен обмен, обогатяване на културите и развитие на взаимно разбирателство и сътрудничество между народите. Решението на 18 май..

публикувано на 18.05.25 в 18:00

„Красота с кауза – Плати с усмивка“ връща увереността на онкоболни жени

Стартира кампания за безплатен микроблейдинг на жени, които са преминали през химиотерапия и са загубили веждите си в борбата с онкологично заболяване. Кампанията е под надслов „Красота с кауза – Плати с усмивка“. „Винаги съм се възхищавала на силата на жените, които преминават през това предизвикателство. Видях колко дълбоко може да се..

публикувано на 18.05.25 в 16:00

Фолклорна формация „Накит“ със специалната награда от фестивал в Узбекистан

Фолклорна формация „Накит“ от Благоевград се завърна със специалната награда от международния фестивал „Бакши“ в град Хива, Узбекистан, който се провежда през две години. Нашите музиканти и певици се съревноваваха с професионални състави от 45 страни.  Имало голяма конкуренция, защото всички били професионалисти. 30-минутната  програма..

публикувано на 16.05.25 в 16:07

„Заедно в града“ – помощ за хората в неравностойно положение

Заедно в града – това е новата акция на „Ела и ти“. Фондацията доказа, че планините в България могат да са достъпни и за хората със затруднени и напълно ограничени физически възможности. Гергана Дойчинова, която е двигателят на каузата и обедини сърцати доброволци от цялата страна, показа, че невъзможното изкачване е възможно вдъхновение за..

публикувано на 16.05.25 в 15:17