Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Николай Гюров: Като рехабилитатор съм вдигнал на крака хиляди пациенти

Николай Гюров е старши рехабилитатор в Специализираната болница за рехабилитация в петричкото село Марикостиново. 37 години от живота си е посветил на любимата професия, с която е помогнал на хиляди пациенти да преодолеят болката. Завършил е ВИФ „Георги Димитров“, днешната Национална спортна академия. „С годините и практиката човек се научава, тук станахме нови хора – започнахме да лекуваме, да помагаме на хората, направихме много подобрения, ремонти, в които участвахме и всички ние като екип. В началото бе селската баня, след това направихме санаториум, който на по-късен етап  се преобразува в Специализирана болница за рехабилитация. Пациентите се увеличиха, разширихме кръга на лекуваните болни“ – връща се назад във времето Николай Гюров.

В рамките на болничното заведение се намира и единственото в България Калонаходище, в което много от заболяванията на периферната нервна система – плексит, радикулит, тендовагинит се повлияват изключително добре, както и заболявания на опорно-двигателния апарат – коксартроза, гонартроза, дископатия и др.  Специалистът споделя, че най-трудна и продължителна във времето е рехабилитацията на пациенти с Болестта на Бехтерев, която засяга гръбначния стълб. Но заболяването се повлиява много добре от калните бани, които са богати на соли. Минералната вода в Специализираната болница за рехабилитация в с. Марикостиново е подобна на водата в световноизвестния чешки курорт Карлови Вари, казва Николай и подробно обяснява въздействието върху човешкия организъм на лечебната кал. „Помня най-тежките случаи – възстановяването на пациенти след катастрофи, раздвижване след инсулти с масажи, тангентори, физиотерапия, както и следоперативни състояния от дискова херния и др. Тези пациенти идват при нас в продължение на 20-30 години, ние ги познаваме.“  В лечебното заведение търсят лек за болестите си и много граждани от Гърция, Албания, Северна Македония, Русия.

„Тук се научих да ценя хората, човешкия труд, да ценя най-вече човешкото здраве, защото здравето много лесно се губи, а след това трудно се връща. Животът ми е работа, която обичам, и  чрез която съм вдигнал на крака хиляди пациенти" – казва Николай от висотата на  своя житейски и професионален опит.

Чуйте в звуковия файл разговора с Николай Гюров:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Антоанета Богданова

Антоанета Богданова: Не можем повече да отлагаме реформата за изчислението на такса смет

През 2026 година задължително всички общини трябва да въведат новия модел за изчисляване на такса смет, основан на принципа „Замърсителят плаща“. В противен случай страната ни ще търпи санкции от Европа. До  юни ще има  стратегически  документ  от държавата, който ще п редлага няколко вариант а за прилагане на модела. На местно ниво всяка община..

публикувано на 15.04.25 в 10:47

Читалището – минало и настояще

От създаването си и до днес читалищата в България са не само мост между поколенията, но и важният двигател в  за опазването на колоритния ни фолклор и нашата идентичност като цяло. „Читалище и фолклор„ е първата монография, посветена на съхраняването на  живите културни практики в местните общности. Книгата е резултат от..

публикувано на 14.04.25 в 12:27

„Занаят фест“ отново ще гостува в Благоевград

Имат ли бъдеще занаятите в България, отива ли си, заедно със старите майстори, тази многовековна, изконно българска традиционна култура? Само образците в музеите ли ще ни напомнят за нея в не толкова далечното бъдеще? Тези и други въпроси коментирахме с Юлияна Попдимитрова, организатор на занаятчийски фестивали, които са част, от личната й кауза,..

публикувано на 14.04.25 в 09:20

18-годишни пътуват безплатно в Европа с DiscoverEU

В ход е кандидатстването по програма DiscoverEU, която е част от програма „Еразъм+“. Европейската комисия предлага 36 000 карти за пътуване в настоящия кръг за кандидатстване , с които младежите ще имат възможност да опознаят Европа безплатно и да открият нови държави, култури и преживявания.  Кандидатите следва да са на възраст 18 години: да са..

обновено на 11.04.25 в 20:07

Паркът за мечки край Белица отваря врати за посетителите от 14 април

Всички 15 обитатели на Парка за мечки край Белица вече са се събудили от зимния сън, което позволява мечото селище да бъде отворено за посетителите. Това ще се случи в 12 ч. на 14 април, понеделник. Поради капризите на времето в началото на пролетта, част от мечките спаха зимен сън буквално допреди дни, което наложи стартирането на новия сезон да..

публикувано на 11.04.25 в 18:18
Андрей Ковачев

Европарламентът настоява за защита на българските малцинства в Сърбия и Косово

На последното заседание на Комисията по външни работи на Европейския парламент бяха приети доклади за Сърбия и Косово, които поставят акцент върху правата на българските малцинства в двете държави. Поправките, отнасящи се до българските общности, бяха предложени от евродепутатите Андрей Ковачев (ЕНП/ГЕРБ) и Ивайло Вълчев (ЕКР/ИТН) и бяха приети с..

публикувано на 11.04.25 в 11:48

Симеон Славчев: България трябва да бъде активна в търсенето на мир

В събота, 12 април, от 16:00 ч. пред пилоните на НДК в София ще се проведе Национален поход под надслов „България в коалицията на мира“, организиран от Гражданската инициатива „Будители“. Основната цел на проявата е да се призове за незабавно прекратяване на военната помощ за Украйна и активна роля на България в усилията за постигане на мир чрез..

публикувано на 11.04.25 в 11:42