Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Валерия Матеева: Трябва да се взираме в кожата си всеки месец


За пореден, 15-и път Българско дерматологично дружество (БДД) в партньорство с Европейската асоциация по дерматоонкология организира кампанията Евромеланома 2020, чиято цел е да се повиши информираността на обществото по въпросите на злокачествените новообразувания на кожата, възможностите за предпазване от развитието им, както и ползата от ранното и навременно откриване на проблема.

Ракът на кожата е най-честият карцином, но е лечим, стига да бъде установен навреме. От всички туморни образувания най-рядък, но и най-опасен е малигненият меланом, който се среща при всички възрасти, дори  и при млади хора.

Първият съвет, който отправят специалистите, е свързан с редовното преглеждане на кожата и при забелязано новообразувание – да се потърси експертно мнение.

Другите видове кожен рак се обединяват под наименованието немеланомни. Сред тях са базоцелуларният и спиноцелуларният (плоскоклетъчният) карцином. Те също не бива да се подценяват.

Според д-р Валерия Матеева, координатор на Евромеланома 2020 за България, все повече хора се обръщат към дерматолог при промени по кожата си, и това е положителна тенденция, но още се срещат пациенти с късно открит кожен рак.

Специалистът препоръча заостряне на вниманието при поява на нова бенка, особено след 35-годишна възраст. При още по-късна възраст новата бенка задължително трябва да се прегледа и евентуално – отстранена.

Добре е да се следи за наличие на кожно петънце, за промени в размера, границите, цвета и релефа му.

Сред факторите, обуславящи появата на кожен рак, са генетиката, на второ място е нещо, което можем да контролираме – излагането на слънчева светлина (на ултравиолетово лъчение).

Не толкова времетраенето на излагане увеличава риска от развитие на малигнен меланом, колкото тежестта на изгаряне, което е допуснато, особено в ранна детска възраст (под 7 г.), подчертава д-р Матеева. Освен това, е хубаво да се избягва солариума, който може да увеличи риска до 6 пъти. Много е важен имунитетът ни за преодоляване и обезвреждане на раковите клетки.

През лятото непременно трябва да ползваме слънцезащитна козметика, най-добре – медицинска, от аптеката.

Пандемията от Covid-19 обърка обичайното провеждане на кампанията в цяла Европа.
Тя ще се проведе през следващите няколко месеца.

Резултатите от миналогодишната кампания със 1167 прегледани пациента от 210 дерматолога в България показват, че около 30% от пациентите са имали сериозно слънчево изгаряне в детска възраст, което е основен рисков фактор за развитие на рак на кожата. Установени са около 200 лезии, които изискват проследяване или лечение. Сред тях 53 случая на кожни карциноми и 15 случая със съмнение за злокачествен меланом. От началото на кампанията през 2005 г. до днес в страната са осъществени над 26 000 профилактични прегледа.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Опасните игри в социалните мрежи

Поредно опасно предизвикателство в TikTok прати момиче в болница и едва не отне живота й. Детето е загубило съзнание след опасна игра за задържане на дишането. Пострадалото момиче е в тийнейджърска възраст. Връзката между подрастващите и социалните мрежи придобива плашещи размери. От уж безобидно занимание и „сърфиране“ в свободното време,..

публикувано на 09.05.25 в 13:44

Филологията – специалност за ценители и пазители на словото

Словото е началото на всичко – на мисълта, на културата, на науката… Филологията е мост между човека, културата, знанието. И задачата на филологията в днешно време е да изследва, разбира и съхранява езика, както и да предава културното наследство на даден народ или езикова общност. Филологът е не само пазител на езика, но и тълкувател на културната..

публикувано на 09.05.25 в 11:55

В Сандански ще обучават неграмотни лица

В община Сандански ще ограмотяват над 200 лица, отпаднали от образователната система. Това са лица над 16 години,които са от уязвимите групи и повечето нямат основно образование. Този социален проект ще се реализира в партньорство с двете средни училища в града - Профилирана гимназия „Яне Сандански“ и Земеделската професионална гимназия..

публикувано на 09.05.25 в 11:50
Ваня Кромбоа

Какво казват гласовете от квартала?

Какво казват гласовете от квартала? Отговорите на този въпрос ще търси Ваня Кромбоа, общински съветник и председател на общинската организация на ПП „Продължаваме промяната“ в Благоевград. Тя стартира поредица от срещи с жителите на всички квартали в областния център, за да чуе от първа ръка какви са проблемите и исканията на местните жители...

публикувано на 09.05.25 в 11:01

Единствената ферма за ценни кожи в България вече е затворена

Фермата за норки край Стара Загора вече е затворена и в нея няма животни. Новината разпространи Сдружение „Кампании и Активизъм за Животните в Индустрията“, което познаваме като КАЖИ. Ръководството, членовете и симпатизантите на организацията приеха тази новина като подарък за 8-ия рожден ден на КАЖИ. А една от каузите на сдружението е именно..

публикувано на 08.05.25 в 13:56

Киберсигурността не е въпрос на организация, а начин на мислене

Киберсигурността е модерна дума, но много малко хора си дават сметка какво означава в действителност. Ние живеем в един много киберсвят, всички сме свързани с устройствата, които ежедневно ползваме. И трябва да поставим тази сигурност като основен приоритет. Киберсигурността не е въпрос на организация и на средства, а на начин на мислене. Това заяви в..

публикувано на 08.05.25 в 11:26

Ученически конкурс „Моето читалище“ организират в Белица

Народно читалище „Георги Тодоров 1885“ – Белица обяви ученически конкурс за стихотворение, разказ и есе на тема „Моето читалище“. Инициативата е посветена на 140 години от началото на читалищното дело в Белица и на 140 години от основаването на културната институция. В конкурса могат да участват всички ученици от общината, в три категории -..

публикувано на 08.05.25 в 11:14