На 24 юни отбелязваме деня на лечебните растения.
Според народното поверие на Еньовден, билките са най-лековити. Празникът съвпада с лятното слънцестоене, затова и много от обичаите са свързани със слънцето и почитта към него. Смята се, че набраните на Еньовден билки имат вълшебна сила, особено на изгрев слънце. Те трябва да са „77 и половина“ – по една за всяка болест и половин за „болестта без име“. Първо се събира еньовчето. Правят се еньовски китки и венци, вързани с червен конец, които се окачват на различни места из дома и през годината се използват за лек. С тревите и цветята, набрани на празника, се увива голям еньовски венец, през който се провират всички за здраве.
По количество произведени билки на единица площ България е на едно от първите места в света. Превъзхождаме най-големите производители и износители като Индия и Китай. В Европейския съюз (ЕС) няма друга страна с такова разнообразие и богатство от диворастящи лечебни растения. От всички страни в ЕС само в България събираме билки от дивата природа и то в големи количества. Затова сме и единствената държава в общността, която има специализиран Закон за лечебните растения.
Законът определя институциите, които следят за устойчивото ползване на лечебни растения. Това са регионалните органи на министерствата на околната среда и водите и на земеделието и храните. Те регистрират и контролират пунктовете за изкупуване и заготовка на билки. Издават и позволителни, с които се събират билки за стопански цели.
Списък с 24 билки определя кои лечебни растения е забранено да се събират със стопанска цел. За други 11 всяка година министърът на околната среда и водите определя допустими количества. Това са еньовче, старо биле, ранилист, трън кисел, шапиче, червен божур, зърнастец елшовиден, иглика, катранка, решетка безстъблена и лютива тлъстига. И тази година мурсалският чай е забранен за беритба дори за лични нужди, тъй като естествените му находища са застрашени.
Всяка година в билкозаготвителните пунктове се събират и обработват между 15 000 и 17 000 тона лечебни растения, от които около 90% се изнасят. Българските билки съдържат добро количество ценни биологично активни вещества и затова са по-лековити от тези, произведени по култивиран начин в Китай или в Полша.
По-голямата част от билките, които се изкупуват, търгуват и преработват у нас, се добиват от дивата природа. Ресурсът в дивата природа обаче не е неизчерпаем и затова трябва да го използваме много внимателно – да пазим лечебните растения и да култивираме тези, които е възможно. Специалистите по биоразнообразие напомнят, че при опазването на естествените находища важна роля имат хората, които живеят близо до тях. И призовават местните жители да сигнализират контролните органи и местната власт за нелегално изкупуване, сеч или унищожение.
Eдно от най-обичаните и очаквани събития за почитателите на мелнишкото вино и българските традиции – „Златен грозд“ отново събра на мегдана на най-малкия, но изпълнен с дух – град Мелник. Събитието представи най-добрите местни вина, съчетавайки ги с богата културна програма и кулинарни изкушения. Гости на първия ден на фестивала бяха Йорданка Чобанова..
Снежни приключения и незабравими емоции изпълниха ски парк „Картала“ по време на тазгодишния Зимен празник. Стотици любители на планината приеха с ентусиазъм отправените към тях забавни предизвикателства и показаха спортен дух в различни състезания, сред които ски слалом-мини, сноуборд слалом, пързаляне с шейни и теглене на въже, а победителите в тях..
Общо 14 групи взеха участие във второто издание на фестивала "На Сурва в Джерман". Тринайсет от групите, без домакините, участват и в конкурса на фестивала, където ще бъдат връчени награди в различни категории - атрактивност, стилистика на костюмите, маски и обредност. Сред сурвакарите в местната група има и бебе на 2 месеца и половина. В традиционния..
Повече от 200 души са събраха на протест днес в центъра на Бобов дол. Местните жители протестират срещу отказания достъп до работните места на заетите в няколко местни предприятия. Те изказаха недоволството си срещу собственик на предприятие за детайли и заготовки за тежката промишленост - фирма "Маг", който е ограничил достъпа до останалите фирми,..
Мярка за неотклонение „Задържане под стража“ по отношение на 34 – годишен обвиняем за засяване, отглеждане и за държане на високорискови наркотични вещества, определи Районен съд – Кюстендил. Съдът уважи искането, направено от Районна прокуратура – Кюстендил за вземане на най – тежката мярка за неотклонение. Защитата пледира за по- лека мярка:..
Над 1 000 кукери от Югозапада посреща днес дупнишкото село Джерман на второто издание на Фестивала на маскарадните игри “На Сурва в Джерман”. Организатори са местното читалище “Пробуда” със съдействието на Кметство Джерман и Община Дупница. Участват 13 групи самодейци от Сапарева баня, Перник, Благоевград, Петрич и др. Те се събират на стадион..
Фестивал на мелнишкото вино "Златен грозд" ще се проведе в Мелник този уикенд. Традиционният фестивал се организира за 13-а година. Винопроизводителите от Мелнишкия регион ще представят най-доброто от своята продукция. Подготвена е и богата фолклорна програма. Специални гости ще бъдат Володя Стоянов и Иван Дяков. Ще се проведе и конкурс за..