Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Можеше ли да се избегне инцидентът в новостроящия се тунел "Железница"

Можеше ли да се избегне инцидентът в новостроящия се тунел "Железница", при който пострадаха трима работници? Наясно ли е фирмата-изпълнител на съоръжението с геологията в участъка и колко непредсказуеми са земните пластове? Какви укрепителни дейности се извършват в района на срутването и ще се наложи ли технологична промяна в прокопаването на тунела? 

Кореспондентът на БНР Кети Тренчева  потърси отговорите от изпълнителния директор на "Джи Пи Груп" Стефан Тотев и специалистът по геология проф. Николай Добрев от БАН, който при предварителните проучвания е констатирал няколко разлома и опасност от водни пробиви, чуйте звуковия файл – > 


Участъкът от  изграждащия се 2-километров тунел „Железница“ е изключително сложен като терен и структура на земята. Силната влага от дъждовете е причината 6 кубика от ронливата скала да се стовари върху хората. Това заяви изпълнителният директор на фирмата-изпълнител на съоръжението Стефан Тотев.

15 строители са били на смяна в участъка на тунел „Железница“, по време на срутването на скалата, която затрупа трима работника. Колегите им на практика са ги извадили изпод тоновете земна и скална маса. Към момента проверката на няколко институции, включително и  на експертите от фирмата-изпълнител не е открила технологична или човешка грешка, каза изпълнителният директор на тунел „Железница“: „Вследствие на лошата геология. Колегите са си спазили абсолютно на 100% технологията на работа, процесът е спазен, взети са всички мерки, няма човешка грешка“.

По предписание на проектанта и  експерти-геолози са предприети действия за укрепване на опасния участък, който е на 560 метра в южната тръба.

„Допълнително укрепване, 35 кубика бетон са положени през нощта…Участъкът вече е укрепен, следва да се направи един тръбен чадър, комисия има от ДНСК и експерти, която ще провери това, което е предписано от проектанта и евентуално, ако всичко е наред, ще ни разреши да продължим в съответната тръба работа“, каза още Стефан Тотев.

"В участъка има разломни зони, които са установени по време на предварителните проучвания. Една такава зона има в южната част, която пресича косо тунела, тя се състои от няколко такива структура, те са уловени по време на включванията. В тях има натрошен смлян материал, който се подхранва от валежите и водата навлиза в дълбочина. Когато се навлиза в такава зона, трябва да се работи много внимателно и да се търси мнението на специалисти. Трябва да се правят много внимателно предварителни проучвания, на всеки завой да се правят по-дълги просондирания и да се вземе предвид че там може да се натрупва вода и тя трябва да се дренира." – каза проф. Николай Добрев от БАН.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Училищата в Благоевград имат отлична материална база

Иван Христов и Георги Христов са създатели на проекта „Благо ни е!“, който има за цел да популяризира Благоевград. Двамата създават съдържание в социалните мрежи, с което да привлекат вниманието на младите към града и да покажат колко красив е той във всеки аспект. При участието си в предаването „С усмивка в събота“ по Радио Благоевград,  Иван и..

публикувано на 28.05.25 в 14:12
Адв. Росен Рашков

Росен Рашков: Референдумът за еврото не противоречи на Конституцията

Провеждането на национален референдум относно въвеждането на еврото в България не нарушава Конституцията и е напълно допустимо от гледна точка на правото. Това заяви в интервю за Радио Благоевград адвокат Росен Рашков, представител на Гражданска инициатива "Будители", които са сред основните организатори и защитници на подобно допитване. Рашков..

публикувано на 23.05.25 в 11:33

Цветелина Пенкова: Присъединяването към еврозоната е шанс за стабилност и растеж

Евродепутатът от Прогресивния алианс на социалистите и демократите Цветелина Пенкова изрази категорична подкрепа за присъединяването на България към еврозоната по време на изказване в пленарната зала на Европейския парламент в Брюксел. Пенкова представи аргументите си и пред аудиторията на Радио Благоевград. Според нея, България се намира на прага на..

публикувано на 23.05.25 в 11:05

В България се отглеждат експериментално нови сортове тютюн

Американски гигант в производството на цигари започна пилотен експериментален проект за отглеждане на нови за България сортове тютюн, който се осъществява съвместно с Национална асоциация на тютюнопроизводителите - 2010 (НАТ-2010). Проектът има за цел да бъдат изпробвани алтернативни разновидности тютюн за страната, които са нови за българските..

публикувано на 22.05.25 в 14:29

Фармацевти излизат сред хората с мисия за здраве и превенция

Инициативен комитет от магистър-фармацевти обявява началото на мащабна национална кампания за насърчаване на здравословния начин на живот и профилактиката. Под мотото „Фармацевтите от семейните аптеки се грижат за теб – движи се към здравето си!“ и „Силата е в движението – имунитетът е твой съюзник!“, инициативата ще предложи поредица от..

публикувано на 20.05.25 в 12:12

Има забавяне при изпълнение на Пътната карта за довършване на АМ „Струма“

Битката за геополитическото позициониране на България върви 35 години. Страната ни взе решаваща посока след Виденовата зима, но оттогава насетне не са спирали опитите да бъде препятствана нашата пълноценна евроинтеграция. Особено актуална е тази битка сега, защото с приемането ни в Шенген и в еврозоната този процес ще бъде завършен до степен на..

публикувано на 20.05.25 в 10:22

Ралица Петкова: Опазването на природата и пчелите е моята мисия и кауза

Смъртността на пчелите в България достига до 70-100% на отделни места, в Северозападна България, а прогнозата на пчеларите е, че през тази година броят на пчелните семейства ще намалее наполовина. Те настояват за ограничаване и строг контрол на пестицидите, които убиват пчелите, но подронват здравето и на човека. Ако не се предприемат мерки,..

публикувано на 19.05.25 в 15:01