"Последната дупка на кавала е най-важна!" – категорично заяви в предаването "С усмивка в събота" един от най-добрите български кавалджии и носител на "Грами", оркестрант в Оркестъра за народна музика на БНР, Недялко Недялков. Той е и в българското представителство на престижния "Моргендланд Фестивал" в Германия 2020 година.
Във фестивала Morgenland Festival Osnabrück тази година Недялко Недялков трябваше да участва заедно с голям ансамбъл от изпълнители от Румъния, Сърбия, Турция, Гърция и други, Jordi Savall и Hespèrion XXI, Амира Медуниянин от Сараево, но поради пандемията от Covid-19 живите концерти бяха отменени. За щастие обаче директорът на фестивала, Майкъл Драйер, успя да организира онлайн изданието си. И така в Ютюб канала на фестивала може да се гледа концертната програма, представена от блестящия кавал Недялко Недялков, неговата съпруга Тима Недялкова и Амира Медуниянин. Програмата е част от големия балкански проект "Балканите – кръв и мед".
Участието на Недялко Недялков, Тима Недялкова и Амира Медуниянин може да се гледа в това ВИДЕО
"Кавалът е един от най-красивите инструменти. Можеш да пееш през кавала." – казва Недялко Недялков. По отношение на израза за последната дупка на кавала, каза, че българските музиканти в никакъв случай не са последната дупка на кавала. Напротив, те са почитани много в чужбина. Без да прозвучи нескромно, Недялко Недялков похвали всички български музиканти, че са водещи на Балканите и че от съседните страни музикантите си сверяват часовниците с българските музиканти – и фолклорните, и сватбарските, и джазмените, и класическите. Българските музиканти са считани са еталон – категоричен е кавалджията.
Интервю на Силвия Домозетска с Недялко Недялков можете да чуете в звуковия файл – >
Излезе от печат сборникът от симпозиума „Мегалитни паметници и култови практики“, чийто домакин беше катедра „Културология“ на Югозападния университет „Неофит Рилски“. В двата тома на сборника са включени 53 доклада на изследователи от държави от цял свят. Тематичният обхват на научните доклади е в областта на историята на културата,..
Граждани изпращат десетки сигнали всеки ден за съмнителни промоции, ценови скокове и други нелоялни търговски практики след официалното представяне на уебплатформата "Антиспекула" и мобилното приложение за подаване на сигнали. Най-голям брой сигнали за последните дни са подадени от София, следвани от Варна и Благоевград. Малка част от..
С повишаването на температурите зачестяват сигналите за змии в населени места. На 6 сигнала за змии и пострадали птици са се отзовали от Аварийно-спасителния отряд в Благоевград. „Змиите, които се срещат в община Благоевград, не са опасни. Има един период в годината, когато се срещат по-често заради размножаването“, уточни ръководителят на..
Община Благоевград изработва Стратегия за развитие на образованието в общината в партньорство с НПО „Заедно в час“. Документът трябва да очертае посоката, в която да се развива образованието на децата в следващите години. За целта общинска администрация пусна на официалната си страница анкети, с които да събере обратна връзка от заинтересованите..
Благоевград и АУБ бяха домакини за втора поредна година на инициативата „Scientorium Juvenorum - Лятно училище за имунолози и онколози“ . Заслугата за това е на Българското научно дружество по имуноонкология и на Клуб „Млад онколог“ . Трите семинарни дни бяха изпълнени с презентации и обучения, в които водещи специалисти предадоха своя..
През 2024 г. българските гори станаха най-горещата точка в Европа. Изгоряха безпрецедентно много хектари прекрасни гори. Ние всички като общество положихме огромни усилия, за да спасим природата си. Но… борбата не е свършила. В знак на благодарност за широката обществена подкрепа и тази година Националната асоциация на доброволците в Република..
„Етимология на отсъствията" не е книга с отговори. Не е книга с въпроси. Поезията през XXI век няма за своя мисия нито да пита, нито да отговаря. Тя не е и мечтание, нито проплакване, не е „зов за споделеност". Днес поетът предупреждава. Смисленият поет. Това е книга, както твърди нейната авторка, „в която всяка липса е начало, всяка пауза – завръщане,..