Паркът за танцуващи мечки край Белица вече е с ново работно време. Всеки, който иска да посети мечото селище, може да го направи всеки ден, от 10 до 12 ч. и от 13 до 18 ч., което ще важи до края на август.
„Това го правим с цел, посещенията на туристите да имат по-малък ефект върху живота на мечките. През лятото, когато имаме много посетители, искаме да осигурим повече спокойствие на мечките, защото действията на хората могат да бъдат доста неприятни, дори вредни за животните, а сега, в тази ситуация, още повече. Затова, решихме да пускаме посетители от 10 до 12 ч.. От 12 до 13 ч. е храненето на мечките, дава се възможност самата храна да бъде внесена вътре, без да има посетители, за да може да е по-спокойно. Мечките не трябва да развиват някакви навици на поведение на молене, с което асоциират, че когато някой човек дойде, ще им бъде поднесена храна. Те трябва да знаят, че храната идва само и единствено от гледачите, които ги обргижват“ – съобщи за Радио Благоевград Димитър Иванов, управител на мечото селище.
Той уточни, че поради тази причина, храненето на мечките от посетителите, е абсолютно забранено в Парка, така, както е забранено и в зоопарковете, но за съжаление не се спазва.
„Примерно, една мечка в зоопарк се беше научила да хваща едновременно по няколко ябълки, които й подхвърляха посетителите, така мечката беше засипвана с ябълки. Проблемът, който може да се създаде е, че не всяка храна е подходяща за даденото животно. Други пример от зоопарк е с маймуна, която бе болна от диабет и въпреки табелките, че това е забранено, хората постоянно й подхвърляха бонбони, само защото им беше интересно да гледат, как маймуната може да си си обели бонбонката“ – уточни Димитър Иванов.
По отношение на посещаемостта в Парка, в дните на извънредна ситуация, той коментира, че посетителският интерес за месец юни, е бил почти толкова голям, колкото за същия период на миналата година.
„Няма разлика в броя на посетителите, но има разлика във вида на посетителите. Чужденци не посещават Парка, защото доскоро границите бяха затворени, но най-вероятно така ще бъде цялата година. За наше съжаление, все още нямаме организирано посещение на деца. Имахме желание да възстановим посещението на групи с екскурзовод, но с оглед на ситуацията, това все още не невъзможно. Засега, екскурзоводът е разположен на определени места да дава информация. Относно хората, доколко спазват мерките, мога да кажа, че хората не се притесняват и ги спазват“ – коментира още Димитър Иванов.
Той съобщи, че най-вероятно тази година няма да бъде благоустроен Паркът, както е било планирано, особено това, което е било свързано с Информационно-посетителския център. Надеждите са, догодина да бъде открит един нов Инфо-център, както и да бъдат направен подобрения в мечото селище.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Димитър Иванов – >
С повишаването на температурите зачестяват сигналите за змии в населени места. На 6 сигнала за змии и пострадали птици са се отзовали от Аварийно-спасителния отряд в Благоевград. „Змиите, които се срещат в община Благоевград, не са опасни. Има един период в годината, когато се срещат по-често заради размножаването“, уточни ръководителят на..
Община Благоевград изработва Стратегия за развитие на образованието в общината в партньорство с НПО „Заедно в час“. Документът трябва да очертае посоката, в която да се развива образованието на децата в следващите години. За целта общинска администрация пусна на официалната си страница анкети, с които да събере обратна връзка от заинтересованите..
Благоевград и АУБ бяха домакини за втора поредна година на инициативата „Scientorium Juvenorum - Лятно училище за имунолози и онколози“ . Заслугата за това е на Българското научно дружество по имуноонкология и на Клуб „Млад онколог“ . Трите семинарни дни бяха изпълнени с презентации и обучения, в които водещи специалисти предадоха своя..
През 2024 г. българските гори станаха най-горещата точка в Европа. Изгоряха безпрецедентно много хектари прекрасни гори. Ние всички като общество положихме огромни усилия, за да спасим природата си. Но… борбата не е свършила. В знак на благодарност за широката обществена подкрепа и тази година Националната асоциация на доброволците в Република..
„Етимология на отсъствията" не е книга с отговори. Не е книга с въпроси. Поезията през XXI век няма за своя мисия нито да пита, нито да отговаря. Тя не е и мечтание, нито проплакване, не е „зов за споделеност". Днес поетът предупреждава. Смисленият поет. Това е книга, както твърди нейната авторка, „в която всяка липса е начало, всяка пауза – завръщане,..
Общинският съвет в Благоевград гласува в края на май промяна на правилата за движение на електрически превозни средства на територията на общината. През тази седмица бяха поставени и знаци, забраняващи управлението на електрически тротинетки в пешеходната зона. Целта е да се намали рискът от инциденти и да се повиши сигурността за пешеходците...
Приключва третият курс за водни спасители, организиран от БЧК - Благоевград. Над 40 младежи са обучени за водни спасители на плувни басейни и водни паркове прз тази година. Въпреки интереса към професията в Благоевградска област, тя не е достатъчно атрактивна. „Няма интерес от хората да изпълняват професията воден спасител целогодишно, както и..