Паркът за танцуващи мечки край Белица вече е с ново работно време. Всеки, който иска да посети мечото селище, може да го направи всеки ден, от 10 до 12 ч. и от 13 до 18 ч., което ще важи до края на август.
„Това го правим с цел, посещенията на туристите да имат по-малък ефект върху живота на мечките. През лятото, когато имаме много посетители, искаме да осигурим повече спокойствие на мечките, защото действията на хората могат да бъдат доста неприятни, дори вредни за животните, а сега, в тази ситуация, още повече. Затова, решихме да пускаме посетители от 10 до 12 ч.. От 12 до 13 ч. е храненето на мечките, дава се възможност самата храна да бъде внесена вътре, без да има посетители, за да може да е по-спокойно. Мечките не трябва да развиват някакви навици на поведение на молене, с което асоциират, че когато някой човек дойде, ще им бъде поднесена храна. Те трябва да знаят, че храната идва само и единствено от гледачите, които ги обргижват“ – съобщи за Радио Благоевград Димитър Иванов, управител на мечото селище.
Той уточни, че поради тази причина, храненето на мечките от посетителите, е абсолютно забранено в Парка, така, както е забранено и в зоопарковете, но за съжаление не се спазва.
„Примерно, една мечка в зоопарк се беше научила да хваща едновременно по няколко ябълки, които й подхвърляха посетителите, така мечката беше засипвана с ябълки. Проблемът, който може да се създаде е, че не всяка храна е подходяща за даденото животно. Други пример от зоопарк е с маймуна, която бе болна от диабет и въпреки табелките, че това е забранено, хората постоянно й подхвърляха бонбони, само защото им беше интересно да гледат, как маймуната може да си си обели бонбонката“ – уточни Димитър Иванов.
По отношение на посещаемостта в Парка, в дните на извънредна ситуация, той коментира, че посетителският интерес за месец юни, е бил почти толкова голям, колкото за същия период на миналата година.
„Няма разлика в броя на посетителите, но има разлика във вида на посетителите. Чужденци не посещават Парка, защото доскоро границите бяха затворени, но най-вероятно така ще бъде цялата година. За наше съжаление, все още нямаме организирано посещение на деца. Имахме желание да възстановим посещението на групи с екскурзовод, но с оглед на ситуацията, това все още не невъзможно. Засега, екскурзоводът е разположен на определени места да дава информация. Относно хората, доколко спазват мерките, мога да кажа, че хората не се притесняват и ги спазват“ – коментира още Димитър Иванов.
Той съобщи, че най-вероятно тази година няма да бъде благоустроен Паркът, както е било планирано, особено това, което е било свързано с Информационно-посетителския център. Надеждите са, догодина да бъде открит един нов Инфо-център, както и да бъдат направен подобрения в мечото селище.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Димитър Иванов – >
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..
На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...
Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..
Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..