Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Пламен Енчев: Пчелната отрова може да ни предпази от Covid-19

Оказва се, че пчелната отрова, както и останалите пчелни продукти, могат да се използват превантивно срещу различни вируси и здравословни неразположения, включително и срещу Covid-19. Това потвърди за Радио Благоевград д-р Пламен Енчев, апитерапевт и специалист по вътрешни болести. Той коментира и китайско изследване, което включва близо 5000 пчелари в епицентъра на заразата от Covid-19 в Ухан, в което се докладва, че няма нито един заболял или развил симптомите пчелар.

"Има такова проучване, то е проведено в края на февруари, началото на март, като от тези около 5 000 човека, 723 са били в град Ухан, никой от тях не се е разболял. Проучването включва и 5 апитерапевта, които са лекували над 120 човека, пациенти и една част от тях са били в контакт с болни и никой от тях не се е разболял. Тоест, пчелната отрова се е прилагала с лечебна цел, продължително време с покачващи се дози. Идеята на едно такова лечение е, в края на лечението, човек да получи толеранс  към вируса, използвайки лечебните свойства на пчелната отрова“ – обясни апитерапевтът.

Според него, пчелната отрова засяга диференцияцията на Т клетките, или на различните три вида основни лимфоцити, което играе основна роля при инфекцията SARS. Също така, пчелната отрова, както и всички пчелни продукти, блокират ACE 2 рецепторите, чрез които вирусът прониква в организма. 

„Но трябва да уточним, че пчелната отрова не лекува вирусната инфекция Covid-19, тя и пчелните продукти могат да се използват само превантивно срещу този и други вируси, най-добре в комбинация“ – коментира още д-р Енчев.

В момента се прави международно проучване, как пчеларите се предпазват от вируса, чрез пчелните ужилвания. Лекарят обаче, не препоръчва хората самостоятелно да се подлагат на пчелни ужилвания, защото, това трябва да става много внимателно, само под наблюдението на специалисти. 

„Пчелната отрова трябва да се прилага само от лекар апитерапевт, предимно за лечение на заболявания на опорно-двигателния апарат, ставно-дегенеративни заболявания, артрити и много други. Чрез апитарапията може да се лекуват над 800 заболявания, но при всеки пациент лечението трябва да се прилага индивидуално и при стриктно наблюдение от специалист“ – уточни още д-р Пламен Енчев.

Има тенденция в международен мащаб,  да се прилага „пчелна отрова за здраве“, за стимулиране на имунната система, но все още в България няма такива желаещи. Според апитерапевтът, по-добре е да се акцентира върху използването на всички пчелни за стимулиране на имунната система.

„Пчелните продукти са 6 + 3, аз така съм ги кръстил. Това са пчелен мед, прашец, прополис, отрова и восък. Към тях може да прибавим и по-малко познатите – пергата, апиралмилът и пчелният въздух. Пергата, това е прашецът, който пчелите са вкарали в питата и ензимно са подготвили и обогатили, който е максимално ефективен. Апиралмилът, това са търтиевите ларви, заедно с храната, преди запечатването. И третият по-непознат пчелен продукт, е пчелният въздух – много интересен продукт. Има такива малки къщички, в които може да бъде отведен с тръба навън или със сложна система да бъде обдишван, или да си лежи върху няколко кошера с пластмасова мрежа и по този начин, енергийното въздействие на самия кошер да бъде използвано“ – уточни още д-р Пламен Енчев.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Пламен Енчев:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Антоанета Богданова

Антоанета Богданова: Не можем повече да отлагаме реформата за изчислението на такса смет

През 2026 година задължително всички общини трябва да въведат новия модел за изчисляване на такса смет, основан на принципа „Замърсителят плаща“. В противен случай страната ни ще търпи санкции от Европа. До  юни ще има  стратегически  документ  от държавата, който ще п редлага няколко вариант а за прилагане на модела. На местно ниво всяка община..

публикувано на 15.04.25 в 10:47

Читалището – минало и настояще

От създаването си и до днес читалищата в България са не само мост между поколенията, но и важният двигател в  за опазването на колоритния ни фолклор и нашата идентичност като цяло. „Читалище и фолклор„ е първата монография, посветена на съхраняването на  живите културни практики в местните общности. Книгата е резултат от..

публикувано на 14.04.25 в 12:27

„Занаят фест“ отново ще гостува в Благоевград

Имат ли бъдеще занаятите в България, отива ли си, заедно със старите майстори, тази многовековна, изконно българска традиционна култура? Само образците в музеите ли ще ни напомнят за нея в не толкова далечното бъдеще? Тези и други въпроси коментирахме с Юлияна Попдимитрова, организатор на занаятчийски фестивали, които са част, от личната й кауза,..

публикувано на 14.04.25 в 09:20

18-годишни пътуват безплатно в Европа с DiscoverEU

В ход е кандидатстването по програма DiscoverEU, която е част от програма „Еразъм+“. Европейската комисия предлага 36 000 карти за пътуване в настоящия кръг за кандидатстване , с които младежите ще имат възможност да опознаят Европа безплатно и да открият нови държави, култури и преживявания.  Кандидатите следва да са на възраст 18 години: да са..

обновено на 11.04.25 в 20:07

Паркът за мечки край Белица отваря врати за посетителите от 14 април

Всички 15 обитатели на Парка за мечки край Белица вече са се събудили от зимния сън, което позволява мечото селище да бъде отворено за посетителите. Това ще се случи в 12 ч. на 14 април, понеделник. Поради капризите на времето в началото на пролетта, част от мечките спаха зимен сън буквално допреди дни, което наложи стартирането на новия сезон да..

публикувано на 11.04.25 в 18:18
Андрей Ковачев

Европарламентът настоява за защита на българските малцинства в Сърбия и Косово

На последното заседание на Комисията по външни работи на Европейския парламент бяха приети доклади за Сърбия и Косово, които поставят акцент върху правата на българските малцинства в двете държави. Поправките, отнасящи се до българските общности, бяха предложени от евродепутатите Андрей Ковачев (ЕНП/ГЕРБ) и Ивайло Вълчев (ЕКР/ИТН) и бяха приети с..

публикувано на 11.04.25 в 11:48

Симеон Славчев: България трябва да бъде активна в търсенето на мир

В събота, 12 април, от 16:00 ч. пред пилоните на НДК в София ще се проведе Национален поход под надслов „България в коалицията на мира“, организиран от Гражданската инициатива „Будители“. Основната цел на проявата е да се призове за незабавно прекратяване на военната помощ за Украйна и активна роля на България в усилията за постигане на мир чрез..

публикувано на 11.04.25 в 11:42