Оказва се, че пчелната отрова, както и останалите пчелни продукти, могат да се използват превантивно срещу различни вируси и здравословни неразположения, включително и срещу Covid-19. Това потвърди за Радио Благоевград д-р Пламен Енчев, апитерапевт и специалист по вътрешни болести. Той коментира и китайско изследване, което включва близо 5000 пчелари в епицентъра на заразата от Covid-19 в Ухан, в което се докладва, че няма нито един заболял или развил симптомите пчелар.
"Има такова проучване, то е проведено в края на февруари, началото на март, като от тези около 5 000 човека, 723 са били в град Ухан, никой от тях не се е разболял. Проучването включва и 5 апитерапевта, които са лекували над 120 човека, пациенти и една част от тях са били в контакт с болни и никой от тях не се е разболял. Тоест, пчелната отрова се е прилагала с лечебна цел, продължително време с покачващи се дози. Идеята на едно такова лечение е, в края на лечението, човек да получи толеранс към вируса, използвайки лечебните свойства на пчелната отрова“ – обясни апитерапевтът.
Според него, пчелната отрова засяга диференцияцията на Т клетките, или на различните три вида основни лимфоцити, което играе основна роля при инфекцията SARS. Също така, пчелната отрова, както и всички пчелни продукти, блокират ACE 2 рецепторите, чрез които вирусът прониква в организма.
„Но трябва да уточним, че пчелната отрова не лекува вирусната инфекция Covid-19, тя и пчелните продукти могат да се използват само превантивно срещу този и други вируси, най-добре в комбинация“ – коментира още д-р Енчев.
В момента се прави международно проучване, как пчеларите се предпазват от вируса, чрез пчелните ужилвания. Лекарят обаче, не препоръчва хората самостоятелно да се подлагат на пчелни ужилвания, защото, това трябва да става много внимателно, само под наблюдението на специалисти.
„Пчелната отрова трябва да се прилага само от лекар апитерапевт, предимно за лечение на заболявания на опорно-двигателния апарат, ставно-дегенеративни заболявания, артрити и много други. Чрез апитарапията може да се лекуват над 800 заболявания, но при всеки пациент лечението трябва да се прилага индивидуално и при стриктно наблюдение от специалист“ – уточни още д-р Пламен Енчев.
Има тенденция в международен мащаб, да се прилага „пчелна отрова за здраве“, за стимулиране на имунната система, но все още в България няма такива желаещи. Според апитерапевтът, по-добре е да се акцентира върху използването на всички пчелни за стимулиране на имунната система.
„Пчелните продукти са 6 + 3, аз така съм ги кръстил. Това са пчелен мед, прашец, прополис, отрова и восък. Към тях може да прибавим и по-малко познатите – пергата, апиралмилът и пчелният въздух. Пергата, това е прашецът, който пчелите са вкарали в питата и ензимно са подготвили и обогатили, който е максимално ефективен. Апиралмилът, това са търтиевите ларви, заедно с храната, преди запечатването. И третият по-непознат пчелен продукт, е пчелният въздух – много интересен продукт. Има такива малки къщички, в които може да бъде отведен с тръба навън или със сложна система да бъде обдишван, или да си лежи върху няколко кошера с пластмасова мрежа и по този начин, енергийното въздействие на самия кошер да бъде използвано“ – уточни още д-р Пламен Енчев.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Пламен Енчев:
Снимка на фоторепортера на БТА Благоевград Красимир Велков попадна в национална класацията за най-добра фотография - Топ 5. Той е известен със своя професионализъм и естетически усет в областта на фотографията. Негови снимки често илюстрират събития и новини от региона. Кадърът на Краси Велков е заснет в местността Коматински скали в община..
На 13 януари 2025 г. от 10:00 до 13:00 часа в залата на БТА ще се проведе Национална кръгла маса на тема „Промени в Изборния кодекс, гарантиращи провеждането на честни избори в България“. Инициативата е организирана от гражданската платформа „Будители“ и цели да постави на дневен ред ключови промени в изборния процес. Според организаторите е необходимо..
Изкуственият интелект (ИИ) няма да унищожи професията на преводача. Макар че технологиите се развиват много бързо в областта на езиковата обработка и все повече хора използват автоматизираните онлайн софтуери за превод на текст, машините все още не могат да се конкурират със сложните лингвистични задачи. Това заяви в ефира на Радио Благоевград доц.д-р..
Министерският съвет прие актуализирания списък на изследователските висши училища. ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград е включен в списъка след получена висока оценка за своята научна дейност. „Ръководството на университета си постави тази приоритетна задача и за наша радост тя беше изпълнена в рамките на миналата календарна година. Статут на..
„Бих се родил отново“ е темата на 11-ото издание на националния литературен конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш“. В него могат да участват деца и младежи на възраст от 14 до 20 години. Участниците са предизвикани да разгледат идеята за новото начало, което би могло да настъпи във всяка човешка съдба, и да се запитат какви..
Санданското село Пирин става все по-атрактивно за туристите както с хубава си природа, така и с местните забележителности, сред които е и оформящият се Музей на дървените статуи на открито. Според кмета Георги Влахов, той може би е единственият по рода си в България. Дървените фигури вече са шест, като най-новата, на Пиринска мома в местна народна..
Четири месеца жители на общините Гърмен, Сатовча и Гоце Делчев чакат отговор от МРРБ и Агенция „Пътна инфраструктура“ на внесено искане за изграждане на допълнителна лента за престрояване на две места – при отбивката за село Огняново и при отбивката за село Дебрен. Хората смятат, че сега съществуващият път е изключително натоварен и създава..