България отбелязва 170 г. от рождението на Иван Вазов. Големият писател Гео Милев го нарича „Патриархът на българската литература“. Човек на много епохи, който преживява Възраждането, Освобождението и тежките години на следосвобожденска България. Името Вазов е културна и идеологическа парола на българите. Вазов е възпял сладостта на българския език, трогнал се е до сълзи от красотата на българската природа, за да ни покаже, че националните общности не живеят в природни условия, а в културни условности, завещал да бъдем обществено ангажирани. Почитат ли са тези ценности днес? Актуален ли е Вазов 170 години по-късно? Коментар за Радио Благоевград направи благоевградският писател Спасимир Тренчев:
„Ако съдим по по-голямата част от хората, може би не е толкова актуален. Не мисля, че днес ценности, които са били валидни преди 170 години са валидни и днес. Днес са валидни някакви други ценности, по-преходни“ .
Едно от най-емблематичните произведения на Иван Вазов, белязало и българската литература, е романът „Под игото“.
„Трябва да се намери нужният подход. Тези произведения трябва да се изучават. Когато говорим за класически произведения в Западна Европа или в Щатите въпросът „трябва ли да се четат тези произведения, тези автори?“ не стои, напротив те ги изучават и те са на почит. Не може да казваме, че Ботев или Вазов, или други автори в края на 19 век, че те са някакви отживелици или далеч от нас, напротив. Вазов ни е нужен, и не само Вазов, за да може да опознаваме себе си, народопсихологията ни и духа, за да може да пребъдем напред в следващите променящи се времена“, каза още Спасимир Тренчев.
От нас и само от нас зависи какво е Вазов днес. Поредното име в епопеята на забравените или осмислен духовен опит, който ще ни помогне да вървим откъм страната на доброто и истината, а не да слизаме устремно в долините на лъжата, омразата и злото.
Кати, Мити, Петя, Калина и Никол, малките журналисти от школата по журналистика и медийно отразяване към Центъра за личностно и творческо развитие на децата в Благоевград бяха гости в предаването „Неделя у дома“, където разказаха какво е за тях журналистиката. „Мен ме влече телевизията, защото искам да ме видят всички. Целият свят“, сподели..
Музейна работилница, посветена на Баба Марта, отваря врати от 24 до 27 февруари в красивата сграда на Историческия музей в Петрич. Инициативата се провежда за втора поредна година, очаква се интересът към нея да бъде още по-голям от миналогодишния, тъй като заложените дейности в работилницата ще бъдат надградени. „Ще посрещнем дечицата с..
Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..
Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..