Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цветни приказки безкрай, върху пищюмалите и шарените чорапи на село Баничан

Всеки е минавал през село Баничан, ако пътува към Гоце Делчев или в обратна посока до Банско. И единственото запомнящо се, профучавайки през селото е гледката на щъркелови гнезда. А си струва човек да поспре и да се потопи в една нетипична за българските села история, делници и празници.

Ако ги попитате с какво най-много се гордеят, всички са единодушни  по темата, че това са уникалните шарени баничански чорапи и пищюмалите.

Ако попитате кой може да разкаже за селото, то това е вечно усмихната Румяна Джибова, която ще ви направи съпричастни и ще ви потопи в приказката на Баничан.

По проекта „Цветни приказки безкрай" са обучени 10 млади момичета от селото, които продължават традицията и до днес.

Как се пази традицията?

„Традицията се пази с мерак, пречупени през погледа на човека в 21 век. Всички проекти са спечелени с основен фокус, младите хора.“

Добивате ли сами вълната от която се изработват шарените чорапи?

 „За съжаление това отглеждане на овцете е замряло, затова си я купуваме от други места или гастролиращи хора. Боядисани са с химическите бои, но всичката тази красота ние сме го направили , така че да използваме  новите технологии.“

Какви наименования имат тези извезани и изплетени картини?

„ Те се създават един друг свята, по- човечен, по- спокоен, те ти дават едно умиротворение , едно сливане със заобикалящата ни среда. Там са „Котешките стъпки“, „Синьото око“, „ Звездичките“, „Голото око“, „Терачки“. Всичко е приказка. Всеки един модел разказва и има своето предназначение – за здраве, сватба, раждане, кръщене и др. Давайки чорап ти даваш топлина и напътствия , дори молитва.“

Всеки символ, мотив, цвят  ли има своето предназначение?

„ Да, използват се ромбове, те са почита към богинята майка, те са за младите момичета, които са готови да бъдат майки.  Пет са цветовете , които се използват в пищюмалите и чорапите –  бял, червен, жълт, син, зелен и чрез тяхното използване се е разпознавал всеки род в Баничан.“

Целия разговор на Евелина Белемезова с Румяна Джибова  може да чуете в звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

След по-малко от две десетилетия ще бъдем изправени пред недостиг на кафе

Кафето е втората най-търгувана стока в света след петрола . По официални данни за 2023/2024 година, най-големите производители на кафе са Бразилия с около 39% от световното производство, Виетнам  - 17%, Колумбия - 7%, Етиопия и Индонезия  с по 5%. Финландия е държавата, която обаче води световната класация на страните, в ĸoитo ce пиe..

публикувано на 16.09.24 в 09:51

На 17 септември в Благоевград - празник на вярата, надеждата и любовта

На 17 септември почитаме паметта на светите мъченици Вяра, Надежда, Любов и на тяхната майка София. На този ден се прекланяме пред вярата, надеждата, любовта и мъдростта - добродетелите, които ни правят хора и ни крепят в трудни моменти. „ Празникът е много специален за нас българите, защото колкото да не си признаваме и колкото да се..

публикувано на 16.09.24 в 09:44

Майстор зограф вае стенописите на новия храм в Долно Драглище

На финалната права е доизграждането на храм " Св. св. Йоаким и Анна" в разложкото село Долно Драглище.  В момента се изографисват стенописите от майстора зограф и почетен реставратор Николай Чергаров . "Чергаров настоя да направи дарение от своя страна и п о-скоро той ни откри", обясни Яница Домусчиева от Сдружение "Св. св. Йоаким и Анна"...

публикувано на 13.09.24 в 19:03

Комисар Валентин Василев: 2024-та година е една от най-трудните

2024-та година е една от най-трудните. Така се оказва след големите пожари през годината – това е един от основните изводи след случилото се през летните месеци. Това е един от изводите досега каза директорът на Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ в Благоевград комисар Валентин Василев. „Преодоляхме и затрудненията,..

публикувано на 13.09.24 в 17:06

Инж. Богдан Милчев: Нужен е нов подход при пътната безопасност

През последните години няма разлика . Винаги общините в последните дни преди откриването на учебната година реновират и ремонтират районите на училищата.  Това заяви в интервю за Радио Благоевград председателят на Института по пътна безопасност инж. Богдан Милчев. Възстановяват се пешеходните пътеки, както и маркировката на уличната..

публикувано на 13.09.24 в 16:56
Борис Харизанов

Трансгранични възможности: България като привлекателен партньор за гръцки инвестиции

Българо-гръцката търговско-промишлена камара играе ключова роля в развитието на икономическите отношения между България и Гърция. Участието ѝ на тазгодишния международен панаир HELLEXPO 2024 привлече вниманието на множество бизнес лидери от двете страни, които търсят нови възможности за партньорства и разширяване на търговските пазари. В предаването..

публикувано на 13.09.24 в 11:14

Гергана Лаптева: Отдавна исках да пиша за древния град Хераклея Синтика

Жанрът в който твори Гергана Лаптева е исторически трилър. Тя е почти готова с шестия си роман, който ще излезе от печат през 2025 година. „ Действието преминава през Неапол, Александрия и завършва в едно много любимо мое място – древния град Хераклея Синтика “, открехна част от новата история писателката, която сподели в интервю за Радио..

публикувано на 13.09.24 в 10:45