Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Избраха новите младежки делегати на страната в ООН

Снимка: БТА, архив

Новите младежки представители на България към ООН с мандат 2020-2021 година са Кристиана Стоянова и Тодор Рогошев. Това стана ясно днес след провеждането на финалния четвърти кръг от националния конкурс за избор на младежките ни делегати. Заместник-министърът на външните работи Милен Люцканов приветства новата двойка делегати по време на тържествена церемония в Министерството на външните работи.

Кристиана Стоянова е завършила бакалавър „История” и магистър „Кризи, конфликти и дипломация” в Софийски университет, както и магистър Международни отношения в Утрехтския университет. По време и след образованието си е участвала в различни обмени и стажове, сред които в Българския културен институт в Рим, българското посолство в Хага, както и в Генерална дирекция „Образование, младеж, спорт и култура” на Европейската комисия.

Тодор Рогошев е възпитаник на Юридическия факултет на Пловдивски Университет „Паисий Хилендарски“, като основните му професионални интереси са международното право и международните отношения.  Понастоящем е доброволец към Асоциация „Голям Брат Голяма Сестра“ и е член на управителните съвети на сдруженията с нестопанска цел „Център за Международно Право – Ерга Омнес“, „Клуб Дебати – Пловдив“ и „Център за Разрешаване на Спорове  –  Пловдив“.

В обръщението си заместник-министър Люцканов поздрави всичките осем финалисти за демонстрираната висока компетентност, въпреки предизвикателствата, породени от кризата с COVID-19. „За мен е голямо удоволствие да видя такива млади и ентусиазирани хора. Вие сте поколението, което трябва да подготви новия свят“, каза Люцканов.

Той благодари на Дружеството за ООН в България и институциите които реализират тази програма. За 14-а поредна година програмата „Български младежки делегати към ООН“ се координира от Дружеството за ООН в България в партньорство с Министерството на външните работи.

„ООН е изключително важна организация – гръбнакът на мира след Втората световна война и източник на стабилност. Радвам се, че вие сте хората, които искате да работите там“, заяви заместник-министър Люцканов пред участниците в конкурса.

Националният конкурс за избор на „Български младежки делегати към ООН” се организира за четиринадесета поредна година от Дружеството за ООН в България в сътрудничество с МВнР. След 3-месечна селекционна процедура в 4 кръга, осемте финалисти представиха проект на реч, както и своята мотивация за бъдещия си мандат пред 12-членна комисия. В състава на комисията бяха представители на Дирекция „ООН и сътрудничество за развитие” и на Дирекция „Права на човека” на Министерството на външните работи, представител на Дипломатическия институт към МВнР и Министерството на младежта и спорта, представители на Дружеството за ООН в България, Националния младежки форум, сдружение „Национална младежка карта“ и на Българската платформа за международно развитие, както и младежки делегати от предходни години.

Тази година се навършват 75 години от създаването на ООН, като и 65г. от членството на България в международната организация.

Преди да обяви новите младежки делегати директорът на дирекция „ООН и сътрудничество за развитие“ в МВнР и председател на комисията Валери Йотов поздрави българските младежките делегати с мандат 2019 – 2020 г. Богомила Корманова и Минко Даскалов за участието им в заседанието на Работна група към Съвета на ЕС по въпросите на ООН (CONUN) на 21 януари. Младежки делегати към ООН от 19 европейски държави за първи път се включиха в заседанието на Работната група, а участието им бе определено като историческо.

Двамата българските младежки делегати към ООН са с мандат от 18 месеца и се включват в делегацията на страната ни към Общото събрание на ООН и Комисията по социално развитие на Икономическия и социален съвет на ООН.

Програмата „Български младежки делегати към ООН“ се координира от Дружеството за ООН в България с подкрепата на Министерството на външните работи на Република България. Позицията на младежки делегат към ООН съществува в около 40 държави от целия свят. С Програмата България се нарежда сред страните - лидери в световен и европейски план, които разпознават младите хора като равностоен партньор в процеси на вземане на решения на национално и международно равнище.

ЧУЙТЕ РАЗГОВОРИТЕ НА ИВАН ЛАЗОВ С КРИСТИАНА СТОЯНОВА И ТОДОР РОГОШЕВ:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

България е навсякъде, когато си учител с мисия

България е навсякъде, когато има кой да предава любовта към Родината и българския език. Това е благородната мисия за учителите с голямо сърце. Сред тях е Снежина Цветанова- познат глас в радиоефира, журналист,  който от няколко години не само се връща към учителството, но преподава на българчета, живеещи извън нашата страна. Тя..

публикувано на 04.12.24 в 15:00

Домашни решения с отпадъчната пластмаса

В търсене на решения с отпадъчната пластмаса графичният дизайнер Георги Балинов организира мини работилници за собственоръчно рециклиране на пластмаса, превръщайки боклука в полезни предмети. Всичко започва преди няколко години, когато Георги се запознава с движението „Ценна пластмаса“ и разбира, че много други хора по света рециклират..

публикувано на 04.12.24 в 14:41

Езиков приятел за деца мигранти

Езиков приятел за деца мигранти - това е новата инициатива, обединяваща български студенти, които да помагат на деца бежанци да учат български език. Проектът се реализира от екипа на „Мулти култи колектив“ и цели да подаде ръка на мигрантите, които идват да живеят в нашата страна. Това каза за Радио Благоевград председателят на..

публикувано на 04.12.24 в 14:22

"Ела си у дома": Платформа вдъхновява българите в чужбина да се завърнат

Платформата „Ела си у дома“ цели да върне над 1 000 000 българи от чужбина, като им покаже, че в България има възможности и бъдеще. Създателят на инициативата е Ленко Кабаиванов, социален предприемач и творец.  Той подчерта, че проектът е насочен към вдъхновяване чрез личен пример и практическа подкрепа. „Много хора искат да се върнат, но им..

публикувано на 04.12.24 в 10:45

Калоян Ханджийски: Пътят към добросъседство между България и Северна Македония минава през диалог

„Кризата в отношенията между България и Северна Македония може да бъде преодоляна единствено чрез диалог и взаимно уважение“, заяви Калоян Ханджийски в интервю за Радио Благоевград. Ханджийски е член на Клуба за българо-македонско приятелство и разказа за дейността на организацията, която вече две години събира на една маса политици, общественици и..

публикувано на 04.12.24 в 10:08

„Опаковано с любов“ – добрина, стопляща планинарските сърца

Младите планинари от Петрич продължават благотворителната си кампания „Опаковано с любов“. Една от последните им акции бе по повод Деня на християнското семейство, когато те дариха чаши за чай, купички и съдове за хранене на Хижа „Беласица“. Младите природолюбители вярват, че добрината, „опакована с любов“, стига далеч - до планинарските сърца и до..

публикувано на 03.12.24 в 14:36

Щедър вторник срещу черен петък - или за една теорема на доброто!

На 3 декември България се включва в #ЩедриятВторник - движение, което вдъхновява хората по целия свят да променят обществата със силата на щедростта. Да накараш някого да се усмихне, да помогнеш на съсед или непознат, да се застъпиш за кауза, да дариш – всеки има нещо, което може да даде на другите. Идеята за #GivingTuesday (Щедрия вторник) се..

публикувано на 03.12.24 в 11:20