Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Васил Гюров: Открийте онези, които не са се предали! Те са бъдещето.

Има хора и музика, които светят във времето и променят гледната ни точка към неща и събития. Те не просто пишат изповедта на своето поколение, но и проясняват пътеката на следващите. Един от тях несъмнено беше Димитър Воев, тръгнал си болезнено рано, чиито пророчески стихове звучат в песента „Изповед” от последния албум „РевЮлюция” на култовата група „Ревю”.

Другият, разбира се, е композиторът, фронтмен и басист на „Ревю“ Васил Гюров – човекът с постоянен революционен подем, както по отношение на музиката от последните 30 години, така и с будното си и критично отношение към обществените дела и забавата на процеса на промяна в България. Красивото лице на нашия бунт, на нашите непремълчавания несъгласия, което не се умори, не се отказа. И пак е там, включително и на тези протести, за да не се къса поколенческата нишка между минало и настояще. И да не се съмнява никой, че проблемите, които стоят пред страната, са решими. Само е необходимо честно да ги назовем, за да ни е по-лесно да намерим смисъла в това, което става. А както беше казал един от демократичните лидери – където има смисъл, има и решения.

В звуковия файл можете да чуете разговора на Любима Бучинска в предаването за изкуство и култура на Радио Благоевград „Арт сезони“ с Васил Гюров:


Роден е през 1965 година в София. От 1978 до 1982 година учи в Софийската математическа гимназия, където заедно с Милен Николов (китара), Владимир Караиванов (барабани) и Сашо Михайлов (йоника) правят първи опити за създаване на група. В края на 1985-а, заедно с Димитър Воев и Кирил Манчев създават група „Кале“. Първата им изява е през 1987 г. на Първия софийски рок фестивал, но след третата песен са свалени от сцената. Година по-късно „Кале“ се разпада, а Гюров основава „Ревю". На следващата година излиза албумът им "Милена+Ревю", а песните „Ала Бала“, „Директор на водопад" и „Чичо“ стават хитове. Групата изнася редица концерти в Източна Европа. През 1990 г., след турне в Пхенян, „Ревю“ се разпадат, а Гюров заминава за Германия. Той се завръща в България през 1992-а и прави няколко концерта с  „Нова Генерация“, която се разпада след смъртта на Димитър Воев. Васил и Иван Латинов създават група „Африка“. През 1996 г. групата подготвя албум, но той остава недовършен. Две години по-късно участва в група „Камион“, която печели награда за песен на годината в класацията на Passport. През 2001-ва „Ревю“ е възстановена, а песента „Закуска“ е избрана за песен на годината в класацията на телевизия ММ. Издаден е и албумът „10“. През 2017 г. излиза албумът им „РевЮлюция“




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Доц. Елена Азманова: Празникът е споделяне на радост

„ Молитвите на българина са свързани повече с неговата празничност, тържественост. Неговата молитва, когато не е чисто религиозна и в усамотение, тя е по-скоро тип послание към хората. Тя е отворен,  комуникативен тип.  И това ни събира “ , сподели за Радио Благоевград доц. Елена Азманова, преподавател в ЮЗУ – Благоевград. Тя е изследовател..

публикувано на 21.12.24 в 09:00

Общественият разговор за семейството, децата и брака става все по-важен и по-труден

От почти  две десетилетия сдружението "Асоциация Общество и Ценности" е двигател на разговора за децата и родителите, брака, семейството и ценностите в модерното време. „ Когато имаме здрави семейства се възпитава и отглежда здраво поколение, със здрави ценности. И съответно – имаме здраво общество “, подчерта в интервю за Радио Благоевград..

публикувано на 20.12.24 в 15:36

Представят нематериалното културно наследство на България

Живото наследство са тези, които го практикуват, това е устойчивостта и знанията, предавани от поколение на поколение – се сочи на електронната страница на ЮНЕСКО, посветена на Нематериалното културно наследство. Още през 2008 година Международната организация за наука и култура започна да изгражда Представителна листа на ЮНЕСКО на елементи..

публикувано на 20.12.24 в 14:05

Магията на Коледа – от миналото до днес

С   изложбата „Готови ли сте за разкази по Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината.  Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми заради историческите промени и модните светски тенденции. Това обясни..

публикувано на 20.12.24 в 13:57

Димитър Урдев: Земеделието трябва да бъде национален приоритет и в крак с новите технологии

Благоевградският общински съветник Димитър Урдев бе избран за председател на Земеделски съюз „Александър Стамболийски“ на 46-ия конгрес на партията. Урдев, който досега бе заместник-председател на централното ръководство, заяви амбицията си да работи за обединение на всички земеделски партии и неправителствени организации в страната. По думите му,..

публикувано на 20.12.24 в 11:14

Родители, учители, дори и ученици с апел: Ограничаване на социалните мрежи за малолетни

Родители, учители, дори и ученици апелират да се ограничи използването на телефоните и социалните мрежи от малолетни деца. Опасна мода е обхванала учениците. Нарича се "Супермен" и кара много деца да записват опасни видеа. Последният случай е от вчера, когато 13-годишно дете е с опасност за живота, след като е ударено от волтова дъга на жп гара..

публикувано на 19.12.24 в 10:24

Със стоп-палки и белезници инспекторите от ИАРА хващат бракониерите по Струма

Инспекторите от Изпълнителна агенция "Рибарство и аквакултури" вече ще могат да използват стоп-палки при проверка на автомобили за незаконен улов и белезници при задържането на бракониери. Новите правомощия на служителите на ИАРА станаха факт след промени в Наредбата по Закона за рибарство и аквакултури, уточни за Радио Благоевград началник на..

публикувано на 18.12.24 в 14:16