Има хора и музика, които светят във времето и променят гледната ни точка към неща и събития. Те не просто пишат изповедта на своето поколение, но и проясняват пътеката на следващите. Един от тях несъмнено беше Димитър Воев, тръгнал си болезнено рано, чиито пророчески стихове звучат в песента „Изповед” от последния албум „РевЮлюция” на култовата група „Ревю”.
Другият, разбира се, е композиторът, фронтмен и басист на „Ревю“ Васил Гюров – човекът с постоянен революционен подем, както по отношение на музиката от последните 30 години, така и с будното си и критично отношение към обществените дела и забавата на процеса на промяна в България. Красивото лице на нашия бунт, на нашите непремълчавания несъгласия, което не се умори, не се отказа. И пак е там, включително и на тези протести, за да не се къса поколенческата нишка между минало и настояще. И да не се съмнява никой, че проблемите, които стоят пред страната, са решими. Само е необходимо честно да ги назовем, за да ни е по-лесно да намерим смисъла в това, което става. А както беше казал един от демократичните лидери – където има смисъл, има и решения.
В звуковия файл можете да чуете разговора на Любима Бучинска в предаването за изкуство и култура на Радио Благоевград „Арт сезони“ с Васил Гюров:
Роден е през 1965 година в София. От 1978 до 1982 година учи в Софийската математическа гимназия, където заедно с Милен Николов (китара), Владимир Караиванов (барабани) и Сашо Михайлов (йоника) правят първи опити за създаване на група. В края на 1985-а, заедно с Димитър Воев и Кирил Манчев създават група „Кале“. Първата им изява е през 1987 г. на Първия софийски рок фестивал, но след третата песен са свалени от сцената. Година по-късно „Кале“ се разпада, а Гюров основава „Ревю". На следващата година излиза албумът им "Милена+Ревю", а песните „Ала Бала“, „Директор на водопад" и „Чичо“ стават хитове. Групата изнася редица концерти в Източна Европа. През 1990 г., след турне в Пхенян, „Ревю“ се разпадат, а Гюров заминава за Германия. Той се завръща в България през 1992-а и прави няколко концерта с „Нова Генерация“, която се разпада след смъртта на Димитър Воев. Васил и Иван Латинов създават група „Африка“. През 1996 г. групата подготвя албум, но той остава недовършен. Две години по-късно участва в група „Камион“, която печели награда за песен на годината в класацията на Passport. През 2001-ва „Ревю“ е възстановена, а песента „Закуска“ е избрана за песен на годината в класацията на телевизия ММ. Издаден е и албумът „10“. През 2017 г. излиза албумът им „РевЮлюция“
Музейна работилница, посветена на Баба Марта, отваря врати от 24 до 27 февруари в красивата сграда на Историческия музей в Петрич. Инициативата се провежда за втора поредна година, очаква се интересът към нея да бъде още по-голям от миналогодишния, тъй като заложените дейности в работилницата ще бъдат надградени. „Ще посрещнем дечицата с..
Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..
Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..
Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..