"В юлските дни на 1903-а и 1907 година са едни от най-емблематичните сражения в борбите за българско национално единение", каза и. д. директорът на Регионалния исторически музей в Благоевград д-р Кирил Алексиев в предаването на Радио Благоевград за история и национална култура "Изгрей зора".
"На 20 юли 1903 г. започва апотеозът на българското революционно движение. Не заради това, че е поредната стъпка от борбата на българите да се еманципират, да получат своята свобода в поробените все още Македония и Одринска Тракия, но и заради това, че е от събитията с най-голям размах", посочи д-р Алексиев.
Равносметката от Илинденската част на въстанието – в Битолска, Леринска, Костурска, Охридска и Кичевска околии – е следната: 19 582 въстаници водят 150 сражения срещу 292 735 турски войници (в съотношение близо 1:15), при обща продължителност на боевете 1146 часа. Загиват или са ранени 747 четници и 3087 турски войници. Общо в Македония и Тракия са водени 289 сражения на 26 000 въстаници срещу 350-хилядна турска войска, при 994 загинали въстаници, 201 опожарени села, 12 440 изпепелени къщи, 4694 избити, изклани и живи изгорени мъже, жени и деца от мирното население. 70 835 души остават без дом, а 30 000 бягат в България.
В "Битката на Ножот", на 14 юли 1907 г., загиват 67 четници, водили сражение с редовната турска армия.
За тези събития е разказът на д-р Кирил Алексиев, който можете да чуете:
Приключи участието на екипа от БДЗП – Гоце Делчев в Осмото международно преброяване на белия щъркел. Общините, които са били обходени през тази и миналата година, са общо 13 на брой. Според резултатите от проучването, в община Петрич са били установени най-много щъркели и щъркелови гнезда. Това съобщи за Радио Благоевград Димитър Попов,..
Планината е за всички – без бариери. Това е на само призив, а дългогодишна мисия за Гергана Дойчинова и екипа на „Ела и ти“. След дарителска кампания бяха събрани нужните средства за закупуването на три специализирани колички. С тях деца и младежи с увреждания, както и трудноподвижни хора, могат да стигнат до планинските върхове, разбира се, с..
След протеста и контрапротеста заради сигнала на родилка за агресия в Майчин дом на дневен ред излезе наболял за обществото проблем за етиката между пациенти и медицински специалисти, като този случай отвори полюсни позиции и още въпросителни. Акушерството е трудна и отговорна, но същевременно и благородна професия, изискваща търпение и..
Бретонски палачинки, кроасани, лавандулова лимонада и френски сирена, поднесени сред уютния и пъстър колорит на благоевградското село Рилци. Този културен мост между българската и френската култура подариха на благоевградската публика Маргарита Георгиева, заместник-председател на Алианс франсез, и Елена Арнаудова. С подкрепата на Община Благоевград те..
Дните 15, 16 и 17 юли са известни в българския народен календар като Горещници. Тези три дни са свързани с почитание към огъня. Вярвало се, че който работи през тези дни, то снопите му на нивата се запалвали сами, защото огънят слизал от небето. Считали, че който не празнувал Горещниците, къщата му изгаряла. Тези дни се съблюдавали..
Припомняме, че през пролетта на тази година една от най-големите световни тютюневи компании стартира пилотен проект у нас, осъществяван от Национална асоциация на тютюнопроизводителите (НАТ-2010) и компанията за преработка на суров тютюн Сокотаб. Проектът включва експерименталното изпитване на три нови за България сортове едролистен тютюн, като..
За поредна година Общинският исторически музей в Брезник, съвместно с Центъра за работа с деца в града, организират инициативата „Ваканция в музея“. Целта е децата да се забавляват, участвайки в различни дейности като рисуване, тъкане, изработване на глинени съдове и на традиционни местни печива. Идеята е по този начин малчуганите да добиват..