"В юлските дни на 1903-а и 1907 година са едни от най-емблематичните сражения в борбите за българско национално единение", каза и. д. директорът на Регионалния исторически музей в Благоевград д-р Кирил Алексиев в предаването на Радио Благоевград за история и национална култура "Изгрей зора".
"На 20 юли 1903 г. започва апотеозът на българското революционно движение. Не заради това, че е поредната стъпка от борбата на българите да се еманципират, да получат своята свобода в поробените все още Македония и Одринска Тракия, но и заради това, че е от събитията с най-голям размах", посочи д-р Алексиев.
Равносметката от Илинденската част на въстанието – в Битолска, Леринска, Костурска, Охридска и Кичевска околии – е следната: 19 582 въстаници водят 150 сражения срещу 292 735 турски войници (в съотношение близо 1:15), при обща продължителност на боевете 1146 часа. Загиват или са ранени 747 четници и 3087 турски войници. Общо в Македония и Тракия са водени 289 сражения на 26 000 въстаници срещу 350-хилядна турска войска, при 994 загинали въстаници, 201 опожарени села, 12 440 изпепелени къщи, 4694 избити, изклани и живи изгорени мъже, жени и деца от мирното население. 70 835 души остават без дом, а 30 000 бягат в България.
В "Битката на Ножот", на 14 юли 1907 г., загиват 67 четници, водили сражение с редовната турска армия.
За тези събития е разказът на д-р Кирил Алексиев, който можете да чуете:
Кати, Мити, Петя, Калина и Никол, малките журналисти от школата по журналистика и медийно отразяване към Центъра за личностно и творческо развитие на децата в Благоевград бяха гости в предаването „Неделя у дома“, където разказаха какво е за тях журналистиката. „Мен ме влече телевизията, защото искам да ме видят всички. Целият свят“, сподели..
Музейна работилница, посветена на Баба Марта, отваря врати от 24 до 27 февруари в красивата сграда на Историческия музей в Петрич. Инициативата се провежда за втора поредна година, очаква се интересът към нея да бъде още по-голям от миналогодишния, тъй като заложените дейности в работилницата ще бъдат надградени. „Ще посрещнем дечицата с..
Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..
Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..