Поскъпване на някои плодове и зеленчуци в разгара на земеделския сезон, отчетоха миналата седмица от Държавната комисия по стоковите борси и тържища. Според анализа, цената на оранжерийните домати се е повишила с около 15 %, а на краставиците с около 8 %. По-висока е цената и на прасковите и кайсиите.
Според Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържища, „потребителската кошница“ в момента е 74 лева, тоест тя е с 5 лева по-скъпа от същия период на миналата година.
Защо са по-скъпи доматите?
По отношение на доматите има поскъпване с около 30 ст. този месец, като в момента цената на едро е 1.72 лв. за килограм.
„Вече 7 или 8 година, в началото на август се предлагат по-малко домати, защото се минава от оранжерийно към полиетиленово и полско производство, и се получава едно такова изместване в цената. В сравнение с 2019 година, цената на домата сега е по-евтина с 40 ст. На практика, към момента имаме по-евтини зеленчуци, спрямо същия период на миналата година“ – коментира експертът.
Оризът е най-поскъпналият хранителен продукт в момента
„Най-скъпият хранителен продукт, спрямо миналата година, е оризът и това се дължи на логистични проблеми в световен мащаб и то в държави като Малайзия и Индонезия, които са най-големите производители, с оглед и на Covid – кризата. Оризът сега се задържа една цена от 2.35, при 1.89 миналата година“ – уточни още Владимир Иванов.
На какво се дължи по-високата цена на кайсиите?
Неблагоприятният климат през пролетта се отрази негативно върху качеството на кайсиите тази година, които са по-скъпи с около 80 ст., в сравнение с миналата година. При прасковите, цената е със 17 ст. по-висока от 2019, но при тях реколтата не е компрометирана, както е при кайсиите.
„През есента трябва да очакваме по-ниски цени на ябълките, защото качеството засега е много добро“ - допълни председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържища.
Цената на месото, в сравнение със същия период на миналата година е с около 70 ст. по-висока, останалите хранителни продукти запазват относително стабилни ценови стойности. Това са закономерни, нормални пазарни явления, плод на взаимодействие между търсене и предлагане.
„Това, което е характерно за 2020 е лошото проявление на цените през ранната пролет, вследствие на неприятния климат и донякъде, от психологическите влияния на Covid – кризата“ – каза още Владимир Иванов.
Занижено е търсенето на хранителни продукти
Заради, Covid-кризата и намалелите разходи в туризма, се наблюдава по-малко потребление на хранителни продукти през последните месеци. Затова допринасят и протестите в държавата.
„Политическата криза също влияе върху пазарната картина, така например 2014 г. бе по-скъпа от сегашната 2020“ – коментира Владимир Иванов.
Според него, реколтата от пшеница у нас тази година ще бъде почти 5 милиона тона, което напълно ще задоволи нашия пазар. В световен и европейски мащаб тази година реколтата от пшеница с около 30 милиона тона по-малко, в Русия обаче, има 5 милиона тона повече. Ние сме нетен износител на пшеница, много важно е колко точно ще се изнесе.
Интервюто на Биляна Славчева с Владимир Иванов можете да чуете в звуковия файл – >
Благоевград има нужда от язовир „Ракочевица“ - това бе мотото на разговора в ефира на Радио Благоевград с бившия кмет на областния град Лазар Причкапов. Идеята за язовир е коментирана още през 70- те години. В последно време стана ясно, че проблемът се задълбочава в цялата страна. Не е нормално един град, който е в полите на Рила планина, да..
Промените на трудовия пазар и застаряването на населението поставят нови предизвикателства пред хората над 50-годишна възраст, които търсят възможности за професионално развитие или ново начало в кариерата. Именно върху тази група се фокусира платформата „Млади таланти 50+“, която предлага обучения, кариерни възможности и подкрепа за адаптация в..
2025 година се оказва знаменателна за жителите на община Белица, защото се навършват 140 години читалищно дело и 140 години от основаването на Читалище „Георги Тодоров 1885“ в града. Кулминацията на събитията, посветени на бележитите годишнини, ще бъде на 31 октомври. Това стана ясно с решение на настоятелството на читалището, което бе взето на 29..
Eла, да влезем заедно в дъхавата кухня на баба Вяра! Ще седнем на дървените столове с меки възглавнички и заедно с баба Вяра и внучката й Верчето, ще се насладим на поредната интересна история, която някоя от гостенките им разказва. Ще опитаме от червеното винце и печените орехи и със сигурност ще научим някоя позабравена рецепта. А независимо..
С вкусна питка и мед посрещнахме тази сутрин празника на пчеларите в студио 2 на Радио Благоевград . Този подарък направи за екипа ни Ралица Петкова, потомствен пчелар от Благоевград, която беше наш гост по повод деня, в който почитаме свети Великомъченик Харалампий, покровител на пчеларите и на меда. Тя припомни, че празникът на..
В предаването "С усмивка в събота" освен с усмивка, посрещнахме съботното утро и с йога. По-специално йога, подходяща за деца. Чрез игрови подходи и забавни асани (пози), йогата не само помага на децата да развият по-добра физическа координация, гъвкавост и сила, но и предлага чудесни възможности за подобряване на концентрацията и управлението на..
300 хиляди сигнала са обработени са подадени в Националния център за безопасен интернет от януари до септември миналата година. Тревожната статистика сочи, че броят на обработените сигнали е пет пъти повече в сравнение с цялата 2023 година. Това каза за Радио Благоевград Мирела Христова, психолог в екипа на Центъра. Още..