„Добрите постъпки трябва да са пример за подражание“ – категоричен е Димитър Попов от Българското дружество за защита на птиците в Гоце Делчев, който разказа за Радио Благоевград няколко интересни истории, за добрите постъпки на хората, благодарение на които са спасени много животни, изпаднали в беда.
Според него, както през размножителния период на птиците, така и сега, когато започва миграцията им, зачестяват сигналите за пострадали птици. Това е и една от причините част от тях да останат тук. Те се нуждаят от грижите и доброто отношение на хората, за да оцелеят. Добрата новина е, че все повече жители на гоцеделчевско не остават безразлични към животни, изпаднали в беда. Благодарение на подадените от тях сигнали, много птици са спасени и излекувани.
Защо е важен личният пример?
„Добрият пример, това е нещо, което трябва да правим всеки ден, а не да бездействаме и да обвиняваме някой друг, че ни е виновен за състоянието в което се намираме“ – коментира Димитър Попов.
Той разказа за един от последните случаи на човечност и състрадание към изпаднал в беда щъркел.
„Петър Чорев се прибира към село Елешница и малко преди да стигне селото, забелязва безпомощна птица на пътя. Спира колата, отива да провери какво е птичето. Оказва се, че това е млад черен щъркел, който е тежко ранен. И докато се чуди какво да прави, разбира, че в селото се намира ветеринар от Спасителния център за диви животни в Стара Загора, д-р Руско Петров. Той преглежда щъркела на място и го взима към Стара Загора, за да продължи неговото лечение. Аз се чух с него и той сподели, че щъркелът е в много тежко състояние и се борят за неговото спасяване. Но, не това е важно, важен е жестът, който е направил Петър и усилията да бъде спасена птицата“ – обясни Димитър Попов.
Той разказа и за друг пример, на паднало малко лястовиче от гнездото, което е било спасено благодарение на сигнал на местен жител и на бързата реакция на служителите от пожарната служба в Гоце Делчев, които са върнали лястовичето отново в гнездото.
Жителите на село Хвостяне също сигнализират за бедстващ щъркел, който е бил ранен в окото и от няколко дни не може да стигне до гнездото си. Благодарение на бързата реакция и човечността на хората, в момента щъркелът е изпратен за лечение в Стара Загора.
Все повече млади хора подават сигнали за бедстващи животни
„Това е хубавото, че все повече млади хора подават сигнали за бедстващи птици, сигнализират за подобни инциденти, което е много радостно и означава, че не всичко е изгубено“ – сподели още Димитър Попов.
Той разказа и за други добри примери на отговорното отношение на младите хора към околната среда и природата. Майки, заедно със своите деца например, наскоро са почистили една от детските площадки в квартал в Гоце Делчев.
„Хубавото е, че след примера на родителите, децата също се заеха да помогнат в почистването. Добрият пример е и възпитание за младите хора“ – каза още природозащитникът.
От всяко лошо нещо трябва да извличаме позитиви
„Хората са казали: „Всяко зло, за добро“. Така че, пандемията и всичко негативно, което се случва около нас, по-добре да превръщаме в плюсове, отколкото в минуси. На мен ми се иска да станем малко по-отговорни по отношение на изхвърлянето на боклука, да не го правим безразборно, където ни падне, а на определените за това места. Свидетели сме, как в полята, където е пълно с боклуци, животните взимат този отпадък и го занасят в своите гнезда или леговища, където вече се оказва проблем за младите птици. Доста инциденти е имало, поради тази причина и ще има, ако не променим това наше отношение и поведение“ – категоричен е Димитър Попов.
Интервюто на Биляна Славчева с Димитър Попов можете да чуете в звуковия файл – >
Снимка на фоторепортера на БТА Благоевград Красимир Велков попадна в национална класацията за най-добра фотография - Топ 5. Той е известен със своя професионализъм и естетически усет в областта на фотографията. Негови снимки често илюстрират събития и новини от региона. Кадърът на Краси Велков е заснет в местността Коматински скали в община..
На 13 януари 2025 г. от 10:00 до 13:00 часа в залата на БТА ще се проведе Национална кръгла маса на тема „Промени в Изборния кодекс, гарантиращи провеждането на честни избори в България“. Инициативата е организирана от гражданската платформа „Будители“ и цели да постави на дневен ред ключови промени в изборния процес. Според организаторите е необходимо..
Изкуственият интелект (ИИ) няма да унищожи професията на преводача. Макар че технологиите се развиват много бързо в областта на езиковата обработка и все повече хора използват автоматизираните онлайн софтуери за превод на текст, машините все още не могат да се конкурират със сложните лингвистични задачи. Това заяви в ефира на Радио Благоевград доц.д-р..
Министерският съвет прие актуализирания списък на изследователските висши училища. ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград е включен в списъка след получена висока оценка за своята научна дейност. „Ръководството на университета си постави тази приоритетна задача и за наша радост тя беше изпълнена в рамките на миналата календарна година. Статут на..
„Бих се родил отново“ е темата на 11-ото издание на националния литературен конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш“. В него могат да участват деца и младежи на възраст от 14 до 20 години. Участниците са предизвикани да разгледат идеята за новото начало, което би могло да настъпи във всяка човешка съдба, и да се запитат какви..
Санданското село Пирин става все по-атрактивно за туристите както с хубава си природа, така и с местните забележителности, сред които е и оформящият се Музей на дървените статуи на открито. Според кмета Георги Влахов, той може би е единственият по рода си в България. Дървените фигури вече са шест, като най-новата, на Пиринска мома в местна народна..
Четири месеца жители на общините Гърмен, Сатовча и Гоце Делчев чакат отговор от МРРБ и Агенция „Пътна инфраструктура“ на внесено искане за изграждане на допълнителна лента за престрояване на две места – при отбивката за село Огняново и при отбивката за село Дебрен. Хората смятат, че сега съществуващият път е изключително натоварен и създава..