Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

МОН с окончателно решение: Учебната година ще започне присъствено

Снимка: БТА

Министърът на образованието Красимир Вълчев потвърди, че новата учебна година ще започне присъствено в цялата страна въпреки епидемичната ситуация, но не изключва до нейното начало да настъпят промени.

"На този етап е планирано новата учебна година да започне присъствено за всички училища и всички ученици в дневна форма на обучение в цялата страна", посочи министърът.

На съвместен брифинг със зам.-кмета на София Тодор Чобанов в в Националната природо-математическа гимназия, той коментира и предстоящите промени в Закона за предучилищното и училищното образование.

Училищата са готови за модела на превключване, който ще се приложи когато започнат грипните епидемии, за да няма загубено учебно време, допълни просветният министър. Въвежда се принципът на невзаимодействие между паралелките в училищата и групите в детските градини. Ако има болно дете, стремежът ще бъде да се ограничат физическите контакти на децата извън паралелката или групата.

"Можем да прогнозираме с голяма доза увереност, че епидемичната ситуация ще продължи 10-12 месеца, през цялата учебна година. Трябва да намерим начин образователната система да работи”, посочи министър Вълчев.

Той отбеляза, че не могат да продължат крайните модели на дистанция и заради това се търсят възможни други варианти. Според него в различните страни има две стратегии - едната от тях е т.нар. "хибридно" обучение, но от МОН са се отказали от подобен вариант, тъй като той би бил труден за реализиране.

Вълчев посочи, че от МОН са избрали съчетания от две стратегии, като моделът на предстоящото училищно обучение е базиран на превключване. "Училищата ще са готови за него. Най-вероятно ще се наложи такова, когато започнат грипните епидемии”, обясни министърът.

На този етап е планирано новата учебна година да започне присъствено за всички училища и всички ученици в дневна форма на обучение в цялата страна, посочи Вълчев, но не изключва до нейното начало да настъпят промени, тъй като ситуацията в страната е динамична с оглед на епидемичната обстановка.

Според него училищата ще получат инструкции за действие, в случай че бъде установен заразен с Covid-19 ученик или учител. Директорите ще имат и списък от задължителни правила за дезинфекция и дистанция.

Някои училища вече обявиха, че ще работят по график, в който различните класове започват часовете по различно време и така ще се разминават в междучасията. "Няма съмнение, че годината ще бъда трудна. Имаме голямо предизвикателство - да опазим здравето на децата", каза министър Велчев.

"Ако обаче оставим училищата затворени, рискуваме да има повече негативни последици за децата, отколкото тези, които може да причини самата коронавирусна пандемия. Говори се и за поколенческа криза”, обяви той на брифинга.

"Когато има дете със симптоми, то ще бъде отделяно. Ще се уведомяват незабавно родителите, които имат отговорността да го заведат на лекар. При случай на заразен ученик или учител, незабавно ще се уведомява и РЗИ”, разясни още той.

Според министър Вълчев най-добрата форма е присъствената. "Ще опитаме да направим всички форми на обучение възможно по-пълноценни. Другата възможност пред родителите е за смяна на формата на обучение. Имаме над 15% деца, които имат проблем с ежедневната посещаемост. Средната им посещаемост е под 70%”, посочи той.

При необходимост учениците ще имат възможност за допълнителни уроци, които ще се заплащат на учителите. Заедно със синдикатите е договорено за тези допълнителни часове да се заплаща по 15 лв., поясни министърът и допълни, че в подписаните от него насоки, има изброени хронични заболявания, въз основа на които учениците могат да отсъстват. При хронични заболявания на родителите, децата могат да изберат временно да се обучават вкъщи.

Също така има планове около 20 училища да се превърнат в центрове за дистанционно обучение, като те ще могат да обхванат учениците от повече от една област, ако това се наложи. "Дистанционната форма на обучение ще е третата възможност за родителите, като тя се различава от онлайн обучението", подчерта Вълчев.

"Според наше проучване 16% от родителите са предпочели дистанционното обучение, но този избор не е принципен, а във време на продължаваща пандемия", каза още Вълчев.

Планирано е и предоставянето на допълнителни средства за общините за издръжката на децата след въвеждането на задължителното предучилищно обучение за 4-годишните. Те ще са за закупуване на помагала, както и за храна на учениците. Министър Вълчев отбеляза, че вероятно депутатите ще предложат компенсации за децата, които не са приети в детски градини в периметър, който предстои да бъде определен. Въпросът е обсъден и с премиера Бойко Борисов, който е подкрепил подобна идея. 57 са общините, в които има недостиг на места в детските градини, каза просветният министър.

Според него системата на частното образование е алтернатива, което обаче е свързано с ограничен достъп и финансов ангажимент на родителите. "Обществената справедливост изисква тези родители да бъдат компенсирани. Така, че вероятно това ще бъде предложено”, заяви Вълчев.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Младите и политиката" в ЮЗУ

Дискусия на тема „Как младите променят политиката” се проведе в Югозападния университет. Срещата се организира от Клуба на социолога, Клуба на младия политолог и Философския клуб „Аргумент“ към катедра „Социология“ и катедра „Философски и политически науки“. „Гражданската инициативност е част от добродетелите, която искаме да формираме у..

публикувано на 07.05.25 в 15:03

Кметът Байкушев посрещна в Благоевград посланика на Украйна

Кметът Методи Байкушев посрещна в Благоевград посланика на Украйна в България Н.Пр. Олеся Илашчук. Развитието на междурегионалното сътрудничество, бъдещи съвместни инициативи в областта на културата и интеграцията на украинските граждани, живеещи в Благоевград, бяха сред темите, които обсъдиха двамата по време на срещата. Кметът Методи Байкушев заяви..

публикувано на 07.05.25 в 13:59

101 години от смъртта на Димитър Благоев почетоха в Благоевград

Знаете ли кой е въвел междучасието в българския образователен процес; и кой полага усилия в училище да се изучава музика и физическо възпитание … За някои може да е странно, че това е Димитър Благоев. Но, за онези, които са наясно с неговата просветителска и философска дейност, този факт е известен. Такива знания показаха днес и..

публикувано на 07.05.25 в 13:53

Най-мащабното 28-о издание на Банско джаз фестивал предстои през август

Банско отново се готви да бъде столица на своя емблематичен джаз фестивал – събитието, което превръща града в международна столица на джаза всяко лято. Тази година фестивалът ще се проведе от 1 до 10 август и това издание ще бъде най-мащабното до момента – десет дни, три сцени, и десетки световни и български джаз звезди. "Банско джаз фестивал е не..

публикувано на 07.05.25 в 11:40

"Майски музикални дни" в Кюстендил

Седемнадесетото издание на Международния фестивал "Майски музикални дни" започва в Кюстендил. Фестивалът се организира от Музикално сдружение "Марин Големинов" с подкрепата на Община Кюстендил. Фестивалната програма започва днес в 18.30 часа с концерт на "Квартет Кварто“. Всички планирани концерти ще започват в посочения час и ще бъдат в Художествена..

публикувано на 07.05.25 в 11:31

Най-възрастният жител на Гоце Делев празнува 100-годишен юбилей

100 години отпразнува преди броени дни Костадин Кирев, който е сред най-възрастните жители на община Гоце Делчев. Той е роден на 18 април 1925 година и тази година неговият вековен юбилей съвпадна с Великденските празници. За своя стотен рожден ден той получи подаръци от ръководството на община Гоце Делчев, а кметът Владимир Москов и заместник-кметът..

публикувано на 07.05.25 в 11:27

„Между три планини 2025“ обединява традиции и занаяти в Разлог

На 10 и 11 май, сред красотата на местността „Байова Борика“, отново ще се срещнат хората на труда, земята и традицията – за второто издание на „Между три планини 2025“ – събитие, което обединява фермери, занаятчии и всички, които носят България в сърцето си. Програмата на 10 май ще започне в 10:30 ч. с официално откриване и ще продължи със спортна..

публикувано на 07.05.25 в 09:31