Цените на плодовете и зеленчуците в края на август са по-високи, в сравнение със същия период на миналата година и по-ниски от началото на извънредното положение през март – сочат данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържища за последната седмица на август. Според анализа, от началото на миналия месец, цените на храните по стоковите борси и тържищата са поскъпнали с 2.47%, а на годишна база, а спрямо 28 август 2019 година, са се повишили с 11.12 на сто.
Кои са причините?
„Като цяло, имахме едни пикови стойности в дните 20 – 24 август, специално на доматите и това е така, защото нямаше домати, особено при полските домати имаше компрометирани насаждения. Сега обаче, има едни намаляващи тенденции и те са свързани с нива от 1.90 лв., хубавият оранжериен домат падна на 1.72, полският на 1.20 на едро. При краставиците, съотношението на цената при оранжерийните и полските, е като през 2019 година. Интерес будят зеленият и червеният пипер, които доста дълго се движат в интересна плоскост, като зеленият пипер е с 12 % по-евтин от миналата година, а червеният е по-скъп с 9 %, но това е свързано с разместване на насажденията“ – коментира за Радио Благоевград Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържища.
По-скъпа „потребителска кошница“
При плодовете също има движение в цените, особено при прасковите, кайсиите, дините и гроздето има изместване на цената с около 10 %. Това означава, че спрямо зеленчуците, „потребителската кошница“ е по-скъпа с около 1 лев , спрямо миналата година, и с 4 лева при основните хранителни продукти. Общо, „потребителската кошница“, спрямо 2019 година, сега е по-скъпа с 5 лева.
„Всички тези изменения се наблюдават като тенденция след края на 2019 година и заради коронавируса. Към момента, само оризът е продуктът повлиян от коронавируса, чиято цена се е повишила с около 35 ст., но това се дължи на логистични причини. Тоест, от началото на годината досега, има едно задържане на цените на основните хранителни продукти, с някои изключения“ – уточни още експертът.
Колко ни струват туршиите тази година?
Според Владимир Иванов, ако миналата година сме заплатили за туршии около 20 лева, тази година ще заплатим с два – три лева повече.
От Държавната комисия по стоковите борси и тържища отчитат още, че от началото на извънредното положение през март досега, има понижение на цените на основните хранителни продукти на едро с 4,79 на сто. Според експерта, това се дължи на свитото търсене, особено при доматите, които на доста места не са с добро производствено качество.
Каква е пазарната тенденция?
„Пазарът на храни е най-малко променящият се пазар, най-стабилният, с най-силна конкуренция и с най-нединамични цени. По отношение на пазара на дребно, имаме си редовните недостатъци, недобри търговски практики и съответно, някъде имаме неоправдани разлики в цените над 70 – 80 %. Затова се обръщам към потребителя, нека следи ценовата гама на едро, тъй като тя показва пулса на пазара, да сравни цените и да си направи сметката, дали си заслужава да си даде парите за една или друга, некоректна търговска практика на даден търговец“ – посъветва Владимир Иванов.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Владимир Иванов:
Чушки, домати, краставички, както и сезонни плодове - това се търсеше днес на пазара в Благоевград. Цените обаче в началото на този септември са по-високи от миналогодишните. Въпреки това търсене има, а при по-големи количества и отстъпки. Традиционно през есента спада цената на плодовете и зеленчуците, но дали в следващите дни ще има намаление, търговците не се наемат да кажат. Подробностите чуйте в репортажа на Елеонора Тахова.
Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..
Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..
Природозащитната организация WWF България постави началото на своята кампания „Абонирай се за природата“. С любопитна заигравка с някои от популярните стрийминг платформи и хитови сериали, WWF отправя посланието, че изчезването на дивата природа не е кино. То се случва в нашия живот и всички ние участваме в него с ежедневните ни решения...
Нова услуга за плащане на местните данъци и такси заработи в Петрич. С него се осигурява бърз и лесен достъп до информация и възможност за плащания от всяко място, по всяко време. „Това е нова разработка на софтуер за местни данъци и такси, който е държавен софтуер. Той е безплатен за общините. Този терминал дава възможност на гражданите,..
Обновената Директива на ЕС за енергийна ефективност предлага въвеждането на редица мерки, за да се ускори процесът по увеличаване на енергийната ефективност. Особено внимание се обръща на принципа „първо енергийна ефективност“. В тази връзка, това към което е насочило усилията си екологичното сдружение „За Земята“, е готовността за..
Тайланд е една от най-атрактивните туристически дестинации в света, популярна е и сред нас българите. Годишно приема 12 милиона туристи, страната е една от най-бързо развиващите се не само в Югоизточна Азия, но и в света. „ Най-добрата новина е, че вече не е необходима виза . Кацвайки на летището в Тайланд, просто минаваш паспортен контрол..
Един ден ще прелетя над езерото. За последно… Да се огледам… Същата съм - Неразумница. Ще се посуетя по върховете, ще залича стъпките. С пригладени коси ще си оставя всички фиби в езерото. Няма да изчаквам, ще летя. Колко съм изморена… Рано е да заспя. Ще те потърся, да изпием по един горски чай, преди да си тръгна. Както някога. Ще те..