Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Паркът за танцуващи мечки е с ново работно време

С ново работно време посрещна началото на месец септември Паркът за танцуващи мечки край Белица.

„От 1 септември, Паркът навлиза в есенния си режим на работа, като всяка година следваме този режим. На посетителите се позволява да  влизат от 12 ч. до 18 ч., като това се прави за да се позволи на мечките да се подготвят за зимния си сън“ – съобщи за Радио Благоевград Димитър Иванов, управител на мечото селище, който уточни, че ако все пак се съберат повече посетители преди 12 ч., ще се намери начин да се реагира.

Продължава да няма екскурзовод

Заради коронавируса, все още няма екскурзовод, който да обслужва групите, както е било преди пандемията.

„За да не излагаме както хората, така и нас на риск, предпочитаме да допускаме посетителите поединично, тоест, без да сформираме големи групи и да намаляваме, колкото е възможно близките контакти, както между самите хора, така и между тях и екипа ни“ – уточни още Димитър Иванов.

Той припомни, че продължава практиката на три места в Парка да има екскурзоводи, които да обясняват на посетителите всичко необходимо за мечките и да отговарят на зададените въпроси.

Посетителският интерес тази година е по-голям

„Въпреки, коронавируса, посетителският интерес тази година е по-голям, в сравнение с миналата. Имаше дни, в които са ни посещавали по 1000 човека. Това е тенденция, която се наблюдава в цяла България, дори в цял свят. Ние наблюдаваме и други обекти, които са туристически дестинации, общо взето затова, че хората нямат възможност да пътуват навън, решиха да опознаят България. Това не е само български феномен, нашите колеги в Австрия и Германия също отчитат подобна тенденция“ – съобщи още управителят на мечото селище.

Мечките вече се готвят за зимния си сън

Подготовката на мечките за зимния сън е започнала още преди един месец.

„Някой вече си изкопаха бърлогите, други тепърва ще го направят. В края на месец септември ще започне и захранването, което ще приключи октомври месец и в края на октомври, мечките ще намалят своята активност, което ще доведе до затваряне на Парка от 1 декември“ – уточни Димитър Иванов.

Паркът ще отвори врати отново на 1 април, догодина. Затварянето на мечото селище през зимните месеци се прави всяка година, за да могат мечките спокойно да преживеят този, толкова важен за здравето им процес – зимна летаргия.

Състоянието на мечките е добро

Общото здравословно състояние на мечките е добро. Има случаи  , когато някоя от тях се чувства малко по-зле, защото те имат доста придружаващи заболявания, но служителите в Парка реагират навременно и адекватно, осигурявайки им специализирана медицинска помощ.

„Коронавирусът не им се отразява много зле въпреки, че имахме някой притеснения затова, как ще им се отрази, когато нямаме тези големи групи от хора, които влизат наведнъж, а имаме поток от хора, който в някой дни е от по 1000 човека. Това, което виждаме е, че мечките като чели се чувстват малко по-спокойни в този случай“ – коментира още управителят на мечото селище Димитър Иванов.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Димитър Иванов:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Димитрина Проданова и нейната "Книга антидепресант"

Димитрина Проданова племенница на алпиниста Христо Проданов, родена е в Карлово на 16 март 1973 година. Напуска родния си град в седми клас,за да учи в София, където и днес живее със семейството си. Споделя, че карловец никога не казва,че не е карловец, защото е израснала в сърцето на Стара планина, където според нея, духът се формира по по-различен..

публикувано на 04.10.24 в 16:10

Четвърта краеведска конференция подготвят в Благоевград

Четвърта краеведска конференция организират в Благоевград. Тя ще учи подрастващите на старите занаяти. Краеведи, етнографи, историци, изкуствоведи и библиотекари ще споделят опит и добри практики в областта на художествените занаяти, характерни както в миналото ни, така и в съвремието. „Целта ни е всички тези занаяти да обединим в сборник, който ще..

публикувано на 04.10.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Ипотечно кредитиране в България: Какви нови условия въведе БНБ?

От началото на седмицата влязоха в сила новите мерки, въведени от Българската народна банка (БНБ), с цел затягане на условията за жилищно кредитиране. Тези изменения са резултат от ускореното кредитиране в жилищния сегмент, което за август достигна най-високото ниво от 2000 г. насам. Съгласно новите ограничения, търговските банки вече не могат да..

публикувано на 04.10.24 в 11:24

„Бягане за животните“ 2024 – инициатива с кауза

По повод Световния ден на селскостопанските животни, който отбелязахме на 2-ри октомври и предстоящия на 4 октомври Световен ден за защита на животните, Сдружение „Кампании и Активизъм за Животните в Индустрията“ /КАЖИ/, организира „Бягане за животните!2024“.  Целта на събитието е да бъдат обединени усилията на всички любители на животните за..

публикувано на 03.10.24 в 14:43
Методи Байкушев

Измененията в ОУП ще сложат ред в застрояването на Благоевград

Работи се по изменение на Общия устройствен план на Благоевград. Вече сме избрали екип , започваме поетапно изработване на задание за изменение на ОУП и работа по тези устройствени планове, които законът допуска общината да направи служебно, за да урегулира новите територии. Във финален етап сме на изграждане на визията, след това ще я представим и..

публикувано на 03.10.24 в 11:38

Тревожно! Повечето родители нямат емоционална връзка с децата си

Елена Терзийска е психолог, занимава се с детско-юношеска и училищна психологи, съветва и родители. За себе си споделя, че е посветена да оказва подкрепа на деца, които изпитват болка и проблеми в отношенията си, които искат да са по-удовлетворени, по-щастливи, уверени и целеустремени. Поводът да се обърнем към нея е Международният ден на..

публикувано на 03.10.24 в 09:26

Кюстендилец изографисва храма в Нови чифлик безвъзмездно и с приятели

Евгени Серафимов е преподавател по рисуване в ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в град Кюстендил. Същевременно е художник, иконописец, основател и ръководител на школата „Новите майстори“, като е водил и школа по иконопис, част е и от църковния хор към храм "Свети Димитър" в Кюстендил. За изкуството казва, че то винаги е било част от живота му. "Учениците..

публикувано на 02.10.24 в 14:53