ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград е единственият български университет, който спечели проект „Емпатия 2020“ по програма „Жан Моне“, част от „Еразъм +“ на Европейската Комисия. Целта му е да повиши знанието за европейската култура през 20-и и началото на 21-и век сред бакалаври, магистри и докторанти. В рамките на тригодишния проект ще бъде създаден сайт и издаден сборник с академични разработки. В него ще бъдат включени между 70 и 80 студенти от различни курсове и факултети. Ръководител на проекта е проф. Мирослава Кортенска, която представи проекта в ефира на Радио Благоевград.
Проф. Кортенска: Това е европейски успех за нашата наука и нашия университет. Нашият проект е класиран между първите 20 от 240 спечелили проекти. Поне двойно повече са тези, които са кандидатствали. Програмата „Жан Моне“ е доста елитарна, доста трудна за реализиране. За нас резултатът е добър. Ние ще обучаваме в продължение на три години с проф. Йоана Спасова от БАН магистри, студенти, докторанти от ЮЗУ „Н. Рилски“ по програмата „Емпатия 2020“. Ще споделим европейски опит по отношение на културата и изкуствата през 20-и и началото на 21-и век. Студентите ще получат на ниво европейско качество знания за емпатия, за присъединяване към тези ценности, които носи културата на Европа.
Водещ: Това ли стои в основата на проекта?
Проф. Кортенска: Да, всъщност ние имаме такива обучителни курсове във Факултета по изкуствата за културата на 20-и век. С този проект гостувах по програма „Еразъм“ и изнасях курса в чужбина, а сега вече ще обучаваме и наши студенти по теми, по които ние по-късно ще направим сайт, за да бъде по-достъпно знанието за по-голям кръг хора, да не остане само в този тригодишен курс. По програма „Жан Моне“ имаме и научна част. Ние трябва да издадем един сборник с нашите изследвания, публикации във връзка с темата за културата на 20-и и началото на 21-и век и какви са нейните влияния специално в България и Източна Европа.
Водещ: Колко студенти ще обхванете в този тригодишен курс?
Проф. Кортенска: Ще бъдат между 70 и 80 през трите години. Програмата стартира сега, с откриването на новата учебна година. Така е по проект. През тези три години ние ще обучаваме хора от най-различни курсове и профили, които се занимават с процесите в културата от Факултета по изкуства.
Водещ: Финансирането какво е?
Проф. Кортенска: Финансирането не е голямо, то е във връзка с преподавателската част и след това с издателската част и правенето на сайта. Финансирането е някъде около 70 000 евро. То ще се раздели в трите години. Тук не става въпрос за печелене на голяма субсидия, а за печелене на нещо престижно. Ние за втори път кандидатстваме с проф. Спасова и вече имаме резултат.
Бих искала чрез вашата медия да призова наши студенти с интерес към проблемите на изкуствата и културата по време на модерната епоха и постмодерната, нещо много актуално, много интересно, визуално, атрактивно, да проявят интерес и да се включат сами, да заявят своето участие по този проект. Ние ще допускаме и допълнително студенти, които искат да се включат в програмата. Това са много интересни теми, атрактивни, например за видеоарта, непознати форми за модерно изкуство или за попарта. Те са по-малко познати форми на модерно изкуство, които са много популярни в Европа и целия свят. Ние ще можем да привлечем и по-широк кръг от хора чрез конференция, да се видят някои последни постижения на постмодернизма. Няма да се занимаваме със скучни неща, а с атрактивни форми на съвременно изкуство и вече новата култура как се формира през 21-и век.
Интервюто с проф.Мирослава Кортенска можете да чуете в звуковия файл:
„Дигитална зависимост - наръчник за родители и учители“- предлага психологът Георги Млеканов. Той разкрива шокиращи факти относно бъдещите дефицити в развитието на подрастващите, които от ранна детска възраст са „дресирани“ с телефони и таблети. Наръчникът дава конкретни примери и посочва необходимите действия и решения затова как родителите..
Сдружение „Близо до теб“ организира екокампанията „Зелено бъдеще“, която обединява ученици от средните училища и е подкрепена от Държавното горско стопанство -Дупница за засаждане на нова гора. „Отдавна мислим зелена инициатива, в която усилията ни да са носочени към дърветата и гората, защото вярваме, че единственото възможно бъдеще е това,..
Сградата на жп спирка Шишковци трябва да бъде запазена. В момента сградата не е в добро състояние. Като конструкция тя може да се ползва, има запазен покрив, но той почва да тече. Трябва да се направи основен ремонт, за който ще са нужни немалко средства.Сградата е строена през 1935 година. Построена е с дарения със средства на местния дарител..
Благотворителен концерт, под надслов "Да помогнем на Вили", ще се проведе на 14 ноември в Благоевград. Неговата цел е да бъдат събрани средства в помощ на една българска майка - Величка Маринкова, която е диагностицирана с онкологично заболяване и се нуждае от скъпоструващо лечение в Република Турция. Концертът е с начален час 18.30 ч. в зала..
В политическото предаване “Събития и личности”, проф. Робърт Филипс, преподавател по политически науки в Американския университет в България (АУБГ) и експерт по международни отношения, коментира завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом, след историческата му победа на президентските избори. Според професор Филипс, победата на Тръмп ще доведе до голяма..
Проф.Валентин Василев се занимава от 25 години с преподавателска и изследователска дейност, като цяло работа, свързана с млади и будни хора. Неговите изследователски и практически интереси са свързани с управлението на човешките ресурси, най-вече в публичния сектор. Заемал е длъжностите зам.-кмет на Община Благоевград, Омбудсман на Благоевград,..
В предаването „Събития и личности“ Борис Ячев, лидер на “Консервативна България”, направи остър анализ на резултатите от предсрочните парламентарни избори и съмненията около честността на вота. Ячев заяви, че ситуацията с купуването на гласове и фалшификациите е крайно неприятна, особено когато обвиненията идват от партии, които са участвали в..